Komunikaty PR

Jak poprawić akustykę w mieszkaniu?

2021-06-29  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl

Akustyka wnętrza ma ogromny wpływ na naszą wydajność, kreatywność i dobre samopoczucie, o czym przekonaliśmy się niejednokrotnie, kiedy w ubiegłym roku musieliśmy przenieść się z naszą pracą do mieszkań. Na problemy z nią narzekają mieszkańcy bardzo wielu budynków wielorodzinnych. Co zatem możemy zrobić, aby poprawić akustykę mieszkania i zwiększyć tym samym swój komfort?

 

Modne, ale niepraktyczne

 

Moda na wnętrza w stylu industrialnym rozpowszechniła się bardzo szybko i obecnie przeżywa swoją złotą erę. Okazuje się jednak, że otwarte przestrzenie w mieszkaniach i domach oraz stosowanie gładkich, twardych materiałów wykończeniowych, negatywnie wpływa na akustykę naszych wnętrz. Z czego to wynika?

 

Akustyka wnętrz

 

Każdy dźwięk, generowany w takiej przestrzeni, jest wzmacniany poprzez wielokrotne odbicia fal dźwiękowych od stropu, podłogi i ścian. Innymi słowy, fale akustyczne, kiedy nie napotykają na swojej drodze żadnych, pochłaniających dźwięk,  barier tj. elementów umeblowania czy wyposażenia, wzmacniają się przez co stają się jeszcze głośniejsze. Dzieje się tak dlatego, że przestrzenie, które są wykończone wyłącznie twardymi materiałami, mają bardzo niską chłonność akustyczną. Kluczowe znaczenie dla akustyki wnętrza ma więc nie tylko wielkość i geometria pomieszczenia, ale także sposób jego wykończenia oraz umeblowanie. Co to oznacza w praktyce?

 

 

 

Zadbaj o dodatki

 

Jak podpowiadają eksperci ze Stowarzyszenia “Komfort Ciszy”, którzy za pośrednictwem swojego bloga oraz mediów społecznościowych, edukują na temat akustyki, hałas można zmniejszyć nawet o kilka-kilkanaście decybeli, jeśli wprowadzi się do pomieszczeń materiały dźwiękochłonne. W wielu przypadkach wystarczy zaopatrzyć się w wykładziny lub miękkie dywany, które skutecznie ograniczają  hałas uderzeniowy oraz pogłos w pokoju. Z kolei zasłony z grubego materiału będą dobrze tłumić dźwięk. Na podobnej zasadzie działają również regały z otwartymi półkami, wypełnione książkami. Dzięki zastosowaniu w swoich mieszkaniach takich rozwiązań uda się nam zachować balans między materiałami odbijającymi dźwięki a tymi, które go rozpraszają oraz pochłaniają. Jeśli to nie wystarczy i hałasy w domu w dalszym ciągu będą zbyt uciążliwe, możemy pomyśleć o specjalistycznych produktach, czyli chociażby o akustycznych panelach ściennych i sufitach z wełny szklanej w różnej formie - podwieszane na konstrukcji nośnej, przykręcane bezpośrednio do stropu lub wolno wiszące. Takie decyzje warto jednak wcześniej skonsultować z akustykiem.

 

 

 

Nawet dzięki prostym zmianom w aranżacji i wyposażeniu wnętrza, jesteśmy w stanie obniżyć poziom hałasu w mieszkaniu o 10-12 dB. Taki poziom dźwięku odbierany jest subiektywnie jako dwukrotne zmniejszenie głośności, więc odczujemy ogromną różnicę.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.