Jak „przetrwać” do wiosny? 5 sposobów jak produktywnie wykorzystać ten czas
Kiedy za oknem próżno szukać jeszcze wiosny, każdy poranek bywa wyzwaniem. A jednak pierwsze miesiące roku mają swoje plusy i nie trzeba ich traktować jak zło konieczne. Jak polubić i dobrze wykorzystać ten okres? Sprawdźcie!
Okres świąteczny za nami, a wiosna dopiero przed nami. Czas na przygotowanie się między jednym i drugim jest bardzo ważny. To najlepszy moment, aby zaplanować cele na dany rok i powoli zacząć realizować swoje postanowienia. Oto 5 rzeczy, o których warto w tym czasie pomyśleć.
Lepsze samopoczucie rano
W zimowe poranki o wiele trudniej rano zmobilizować się do działania. A zatem to najlepszy moment, aby wdrożyć nawyki, które sprawdzą się przez cały rok. Dobrym przykładem jest poranna medytacja. Wystarczy pięć minut, aby wyciszyć myśli i ustawić dobry ton na cały dzień. Warto skupić się na oddechu i pozwolić myślom przepływać. Mała praktyka, a wielka zmiana… na stałe!
Rozwijanie pasji i działania prospołeczne
Kiedy za oknem wciąż jest szaro i ponuro, a zmrok zapada jeszcze przed wyjściem z pracy, warto skupić się na swoich pasjach. To dobry moment, aby zacząć naukę nowego języka, zainteresować się sztuką czy też poświęcić czas na rozwijanie swoich umiejętności np. podjęcie kursów doszkalających. Warto też pomyśleć o tym, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i znaleźć sposób na wykorzystanie swoich zainteresowań w celach zarobkowych lub społecznych. A może zaangażować się, choćby raz w tygodniu, w wolontariat? Gdy przyjdzie wiosna i lato, każdy znajdzie moc zajęć – teraz warto sprawdzić się w czymś, czego wcześniej nie próbowaliśmy.
Zdrowie i kondycja fizyczna
Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w okresie przejściowym są nasze zdrowie i kondycja fizyczna. Kiedy jak nie teraz wybrać się na badania profilaktyczne lub długo przekładaną wizytę u specjalisty? Zimowe wieczory są idealne na treningi w domu lub w siłowni. Nie próbujmy sobie od razu stawiać wysokiej poprzeczki. Na początek wystarczy dziesięć minut ćwiczeń w domowym zaciszu. Wystarczy poszukać inspiracji do krótkich treningów w internecie oraz włączyć ulubioną muzykę na przenośnym głośniku Bluetooth np. Fresh ‘n Rebel Bold X – z nim można ćwiczyć wszędzie!
Planowanie finansów na cały rok
Okres przejściowy jest też doskonałym czasem na przeanalizowanie swoich wydatków i ustalenie budżetu na cały rok. Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłe cele lub na nieprzewidziane wydatki. Można też zacząć inwestować swoje oszczędności w ciekawe projekty lub edukację finansową, aby lepiej zarządzać swoimi finansami. Budżet rodzinny i prowadzenie Excela, w którym na bieżąco spisuje się wydatki brzmi jak czarna magia? To najlepszy moment, aby spróbować.
Aranżacja mieszkania na nowo
Przed nami jeszcze kilka tygodni do wiosny. W tym czasie warto skupić się na organizacji swojego życia i pracy. Może to być dobry moment na porządki w biurze lub zorganizowanie swojego miejsca pracy w domu. Nie zawsze oznacza to gruntowny remont – czasem wystarczy zaplanować wiosenne zmiany wystroju. Warto się do nich przygotować, dać sobie czas na znalezienie inspiracji i poznanie nowych trendów. Wiosną, gdy pogoda zrobi się ładna, żal będzie tracić weekendu w domu, a teraz wprost przeciwnie!
Okres przejściowy może być dla wielu z nas trudny, ale jest to też doskonały czas na rozwój i organizację swojego życia. Warto wykorzystać go w pełni, aby poczuć się lepiej oraz przygotować się na przyszłość. Miesiące poświęcone na planowanie, osiąganie swoich celów i spełnianie marzeń nigdy nie są stracone. Nie traćmy czasu, ponieważ to on jest najcenniejszym zasobem, którego nie można odzyskać.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.