Komunikaty PR

Jak skóra głowy wpływa na kondycję włosów?

2021-07-22  |  15:00
Biuro prasowe

Choć o pielęgnacji skóry powiedziano już wiele, to mało mówi się o niej w kontekście skóry głowy. A to właśnie od zdrowej skóry głowy zaczyna się troska o piękne i zdrowo wyglądające  włosy. Badania pokazują, że niemal 50% dorosłych na świecie[1] skarży się na łupież. Eksperci marki Vichy, poszukując rozwiązania tego problemu, opracowali innowacyjną formułę szamponu przeciwłupieżowgo Dercos.

Co to jest mikrobiom i dlaczego jest ważny dla zdrowo wyglądających włosów?

Każdy człowiek ma na skórze głowy własny indywidualny mikrobiom. Składa się głównie z bakterii (głównie Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, obecnie znanych jako Cutibacterium acnes) oraz drożdży (z silną przewagą Malassezia Restricta). Mikroorganizmy te żyją w równowadze między sobą oraz ze skórą głowy, która dostarcza im niezbędnych składników odżywczych – głównie potu i łoju. „Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia – na przykład kiedy myjemy włosy”  –  mówi dr n med. Marcin Zakrzewski – specjalista dermatolog. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy[2].

 Skąd się bierze łupież?

Główną przyczyną powstawania łupieżu są grzyby z gatunku Malassezia restricta, które żywią się sebum obecnym na skórze głowy. Bez wydzielania sebum, tak jak na przykład ma to miejsce w przypadku dzieci, nie ma łupieżu. „Obok grzybów i sebum, za łupież  w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych” – wylicza dr Zakrzewski. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że skóra z łupieżem to skóra z zaburzoną równowagą bakteryjną (tzw. dysbiozą mikrobiomu).

Dercos od VICHY – dermatologiczny ekspert w pielęgnacji skóry głowy

Pielęgnacja skóry głowy pełni kluczową rolę w trosce o piękne i zdrowo wyglądające włosy. Wiedzą o tym eksperci Vichy, odpowiedzialni za opracowanie [MA1] formuły szamponu przeciwłupieżowego Dercos. Dzięki niej po 4 tygodniach stosowania szamponu zaburzona równowaga mikrobiomu skóry głowy zostaje przywrócona[3], przez co szampon eliminuje do 100% widocznego łupieżu[4]. Badania kliniczne wykazały, że produkt działa już od pierwszego użycia i przeciwdziała nawrotom łupieżu przez 6 tygodni[5], a oprócz tego łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy.

Trio w walce z łupieżem

Formuła Dercos oparta jest na dwusiarczanku selenu i kwasie salicylowym. Zastosowany w szamponie 1% roztwór siarczku selenu znany jest z działania na patogeniczne mikroorganizmy bytujące na skórze, a jego skuteczność w leczeniu łupieżu została potwierdzona badaniami klinicznymi[6]. Ponadto składnik ten pomaga redukować swędzenie towarzyszące łupieżowi i ułatwia „odrywanie” się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka. Z kolei kwas salicylowy – ma działanie keratolityczne, rozluźnia połączenia keratynowe w naskórku na tyle mocno, że łuski złuszczającego się naskórka bez problemu odchodzą od skóry. Stosowany jest jako składnik pomocniczy razem ze związkami o działaniu przeciwłupieżowym. Duet ten uzupełnia woda wulkaniczna Vichy, bogata w minerały i pierwiastki śladowe, którym zawdzięcza swoje właściwości pielęgnacyjne.

Szampon występuje w dwóch wersjach: do włosów suchych oraz do włosów normalnych i przetłuszczających się. Można go używać kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry głowy.

Opakowanie: 250 ml, cena[7]: 59,90 zł  

Więcej informacji o produkcie

[1] Beauty track Women 12 państw (2016) & Beauty track Men (2013), IPSOS dla L'Oréal Research: badanie na grupie 20 000 kobiet i mężczyzn w Europie i USA w wieku od 15 do 75 lat.
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6180232/pdf/fcimb-08-00346.pdf
[3] Badanie kliniczne prowadzone w kierunku głównych mikroorganizmów sprzyjających łupieżowi, 56 osób stosujących 3x w tygodniu przez okres 4 tygodni
[4] Test samooceny wśród 262 osób przy regularnym stosowaniu szamponu przez 2 tygodnie
[5] Badanie kliniczne, 45 osób stosujących szampon przez 4 tygodnie, badanie przeprowadzone po 6 tygodniach od zaprzestania stosowania
[6] M. Rapaport, A randomized, controlled clinical trial of four anti-dandruff shampoos, „J Int Med Res”, 9 (2), 1981, s. 152–156, DOI: 10.1177/030006058100900213, PMID: 7014286.
[7] Cena rekomendowana. Ostateczną cenę ustala sprzedawca w punkcie sprzedaży

Kontakt z mediami:

Karolina Kraśnicka
karolina.krasnicka@lbrelations.pl
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Uroda Menopauza nie jest chorobą Biuro prasowe
2024-04-17 | 01:00

Menopauza nie jest chorobą

Menopauza często traktowana jest jak choroba, głównie przez towarzyszące jej liczne objawy, które bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych należą: uderzenia gorąca,
Uroda Wiosenna moc mgiełek do włosów
2024-03-26 | 15:00

Wiosenna moc mgiełek do włosów

Nadejście wiosny zwiastuje nowe rozdanie beauty-postanowień. Jednym z najpotrzebniejszych i najpopularniejszych jest poprawa kondycji włosów oraz wzmocnienie pasm przed latem.
Uroda Jak zadbać o włosy zgodnie z ich potrzebami?
2024-03-26 | 12:45

Jak zadbać o włosy zgodnie z ich potrzebami?

Wiosna to doskonały moment na odświeżenie swojej fryzury, a dopasowana do potrzeb Twoich włosów pielęgnacja, to najlepszy sposób na ich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.