Komunikaty PR

Jak stymulować rozwój poznawczy u niemowląt?

2023-11-22  |  11:00
Biuro prasowe

Mały człowiek jest bardzo ciekawy otaczającego go świata. Już od pierwszych miesięcy życia kieruje swoją uwagę w stronę dźwięków, jego wzrok przyciągają konkretne przedmioty i próbuje pierwszych potraw. Co zrobić, aby wszystkie te aktywności nie wpłynęły na przebodźcowanie niemowlaka, ale umożliwiły mu prawidłowy rozwój, podpowiada Olimpia Wawrzaszek – neurologopedka i terapeutka wczesnego wspomagania rozwoju, ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia u niemowlęcia gwałtownie rozwijają się wszystkie zmysły: dotyku, smaku, wzroku, węchu i słuchu. Od początku mózg dziecka przetwarza informacje o otoczeniu, analizuje je i wyciąga wnioski. To bardzo ważny moment, który warto wykorzystać na zapewnienie maluszkowi sporej ilości stymulacji w postaci m.in. zabawy, odpowiednio dobranej lektury, muzyki czy innych bodźców sensorycznych. Pierwszym krokiem do prawidłowego rozwoju poznawczego niemowlaka jest jednak zapewnienie mu wsparcia, tak by z każdym kolejnym tygodniem stawał się coraz bardziej samodzielny i nabywał nowych umiejętności.

Już na etapie niemowlęcym łatwo zauważyć, co dziecko zaciekawia, a co niepokoi. Dlatego jeśli nauka, to tylko przez zabawę. Maluszek najłatwiej przyswoi sobie wiedzę, jeśli będzie podana w interesujący dla niego sposób. Najlepiej mówić do niego prostym językiem i śpiewać – piosenki z elementami naśladowania przykują jego uwagę i będą świetnym treningiem dla mózgu. Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Warto zadbać o to, by czynność ta kojarzyła się dziecku z bezpieczeństwem, dlatego wybierzmy czas na lekturę, gdy jest do nas przytulone i zaczyna zasypiać. Gdy maluch będzie już umiał trzymać przedmioty w rączkach, najlepiej wspólnie przeglądać książki. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, które mają duże i kolorowe obrazki. W ten sposób zbuduje się z niemowlęciem silną więź, co ma znaczący wpływ na jego późniejsze poczucie wartości, mówi Olimpia Wawrzaszek.

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale także stymuluje mózg niemowlaka, poprawiając jego pamięć i koncentrację. W szóstym miesiącu życia dziecko rozpoznaje głos mamy i odróżnia określone dźwięki. Większość naukowców jest zgodna, że najlepszą muzyką dla malucha jest ta klasyczna, bo redukuje stres i pomaga w zasypianiu, ale warto również sięgnąć po piosenki edukacyjne, zawierające chwytliwą melodię i rymowane słowa. Dobrym wyborem są także utwory aktywizujące, zachęcające dziecko do ruchu. Takie piosenki oddziałują nie tylko na funkcje poznawcze, ale wspomagają także koordynację ruchową, dodaje neurologopedka.

Nie tylko uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe wpływają na rozwój poznawczy niemowlaka. Należy do nich również dieta. W ciągu tysiąca pierwszych dni życia jego mózg pobiera nawet 50-60% energii płynącej z pożywienia. Pierwszym pokarmem maluszka jest mleko mamy, w którym znajduje wszystkie składniki odżywcze. Jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, należy podawać dziecku mleko modyfikowane, zawierające odpowiednio zbilansowaną dawkę pomagającego budować układ nerwowy żelaza czy kwasów tłuszczowych omega-3, najważniejszego budulca komórek mózgowych. Niezwykle istotne jest również zadbanie o prawidłowe nawodnienie niemowlaka. Po szóstym miesiącu życia, gdy poza mlekiem mamy należy włączyć do diety pełnowartościowe produkty uzupełniające, trzeba zachęcać dziecko do picia wody, aby wyrobić w nim dobre nawyki żywieniowe, podpowiada ekspertka. Dobrym wyborem jest woda o niskim stopniu mineralizacji i niewielkiej zawartości sodu, jak Mama i ja. Jest dostosowana do potrzeb wrażliwego układu pokarmowego niemowlęcia, więc stanowi bezpieczną bazę do przygotowywania mleka modyfikowanego, kaszek, zupek czy przecierów.

***

Olimpia Wawrzaszek jest doświadczoną neurologopedką, terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju, terapeutyką ręki i terapeutką Empathy Dolls®. Z wykształcenia jest filologiem i nauczycielką wychowania przedszkolnego. W swojej karierze współpracowała z Kliniką Neurologii Dziecięcej w Rzeszowie, Ośrodku Rehabilitacji Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego, Poradni Logopedycznej a także z licznymi przedszkolami. Pracuje zarówno z noworodkami i niemowlętami, jak i starszymi dziećmi, również z autyzmem i zespołem Aspergera. Organizuje zajęcia terapeutyczno-muzyczne i plastyczne w przedszkolach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
 

Strona www: https://wodadladziecka.pl/
 

Cena:

1,5 l – 2,39 zł

0,5 l – 1,79 zł

0,33 l – 2,19 zł

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.