Komunikaty PR

Jak wiele może uśmiech? 6 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu

2023-10-06  |  10:00
Biuro prasowe

Uśmiech to naturalny sposób wyrażania radości oraz poczucia szczęścia. Jak co roku, w pierwszy piątek października obchodzimy jego święto. Według licznych badań, dzięki uśmiechaniu się można powiększyć grono znajomych, lepiej rozwijać swoją karierę, a nawet wydłużyć swoje życie! To właśnie uśmiech zdaje się sprawiać, że zaczynamy błyszczeć. Warto więc prawidłowo o niego zadbać. Już od wielu lat wspomaga nas w tym marka bezcukrowych gum do żucia Orbit®. 

Światowy Dzień Uśmiechu został zainicjowany w 1999 r. Przez Harvey’a Balla – autora kultowego uśmiechniętego emotikonu. Pierwotną ideą święta było zwrócenie uwagi, jak ogromną siłę może mieć uśmiech. Magda Chorzewska – terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia – pokazuje w jak wielu sferach życia może on dodać nam skrzydeł. 

1.     Przyciąga bardziej niż magnes

Wiele osób narzeka, że nie ma gdzie poznać nowych ludzi, a kiedy już mają ku temu okazję, nie bardzo wiedzą, jak zacząć znajomość. Odpowiedź jest prosta – od uśmiechu. Uśmiech to sygnał, że jesteś otwarty na znajomość, masz dobre intencje i jesteś przyjaźnie nastawiony. Przeprowadzono na ten temat badania. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że ludzie wolą wchodzić w interakcje z osobami przejawiającym pozytywne emocje, a jednym z takich przejawów jest szczery uśmiech, obejmujący zasięgiem zarówno okolice ust, jak i oczu, czyli tak zwany uśmiech Duchenne’a (nazwa ta pochodzi od nazwiska francuskiego anatoma, który badał ekspresję twarzy)[1]. 

2.     Nie szata zdobi człowieka 

Chcesz być bardziej atrakcyjny, przyciągać spojrzenia innych ludzi? Nie musisz codziennie spędzać kilku godzin przed lustrem i wydawać fortuny na kosmetyki i ubrania. Wystarczy, że wychodząc z domu nie zapomnisz o uśmiechu. Dzięki niemu inni będą chcieli spędzać z Tobą czas i poznać Cię lepiej. Z badań wynika, że dzięki uśmiechowi jesteśmy postrzegani jako osoby mające więcej pozytywnych cech osobowości[2]. Zapewniam was, że to działa! Przetestowałam to na sobie i dawno nie słyszałam, aż tylu komplementów!

3.     Kariera z uśmiechem

Uśmiechając się masz o wiele większe szanse na sukces zawodowy! Wielu ludziom zależy na osiąganiu kolejnych awansów, być może jesteś jednym z nich. Zacznij uśmiechać się w pracy oraz podczas spotkań biznesowych. Z badań wynika, że ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, są bardziej skłonni do awansu i chętniej się o niego starają[3].

4.     Bezpłatne lekarstwo

Uśmiech działa prozdrowotnie. Czy wiedziałeś o tym, że to naturalny środek przeciwbólowy? Dzięki śmiechowi mózg produkuje katecholaminy, czyli hormony, które powodują wydzielanie endorfin. Dzięki nim zmniejsza się nasilenie bólu, a zwiększa dobre samopoczucie. Uśmiech przyczynia się także do zmniejszenia napięcia i stresu, obniżenia ciśnienia krwi. Istnieje nawet dziedzina nauki zwana „gelotologią”, badająca pozytywny wpływ uśmiechu na nasze zdrowie[4].

5.     Dłuższe życie 

Uśmiechnięci ludzie żyją dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan odkryli, że uśmiech wydłuża życie aż o 7 lat! Badania polegały na analizie 230 graczy Major League Baseball z 1952 roku, aby sprawdzić jak pozytywne emocje wpływają na długowieczność. Gracze z bardziej autentycznym i szczerym uśmiechem żyli średnio 79,9 lat, a Ci z nie uśmiechający się wcale 72,9. Jaki z tego wniosek? Uśmiechaj się i wydłuż swoje życie![5]

 

Jeśli ktoś zapytałby mnie czy istnieje naturalne remedium na smutek, i kiepskie samopoczucie to bez wahania powiedziałabym, że tak! I to całkiem za darmo! Uśmiechając się możesz mieć wielu ludzi wokół siebie, czuć się szczęśliwszym, osiągać sukcesy zawodowe, mieć naturalny środek przeciwbólowy, antystresowy, a także żyć dłużej. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać i zachęcać do korzystania z tego, co masz z natury! Zacznij z tego korzystać, ale też pamiętaj, że należy o niego dbać i stosować 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów – podsumowuje Magda Chorzewska, psycholożka.

 

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech

Według badań SW Research i Mars Polska przeszkodą, która często powstrzymuje ludzi przed uśmiechaniem się jest niezadowolenie ze swojego stanu uzębienia[6]. Między innymi dlatego tak ważna jest prawidłowa profilaktyka jamy ustnej oraz wdrażanie się w nią już od najmłodszych lat. Na problem ten odpowiada program edukacyjny Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Przez prawie 11 lat projekt dotarł ponad 900 tysięcy dzieci, ucząc je prawidłowej profilaktyki jamy ustnej między innymi w przystępnej formie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów: 

1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie. 

2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. 

3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.  

4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.   

Każdy może wesprzeć dbanie o uśmiechy najmłodszych, kupując bezcukrową gumę Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r. 1% z ich sprzedaży zostanie przekazany na realizację programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem”, w tym na materiały i zajęcia edukacyjne dla nawet 150 tysięcy dzieci. 

 


[1] Uśmiech ułatwia nawiązywanie znajomości | Nauka w Polsce

[2] Wood A, Rychlowska M, Korb S, Niedenthal P. Fashioning the face: Sensorimotor simulation contributes to facial expression recognition. Trends Cogn Sci. 2016;20(3):227-240. doi:10.1016/j.tics.2015.12.010, https://www.verywellmind.com/top-reasons-to-smile-every-day-2223755

[3] Tamże.

[4] https://mlynwiedzy.org.pl/anatomia-usmiechu/

[5] https://healthland.time.com/2010/03/25/grinning-for-a-longer-life/

[6] Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, N = 1154.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić? Biuro prasowe
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony
Zdrowie Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli
2024-08-01 | 13:00

Wymiana doświadczeń i dobrej energii, czyli Zjazd Różowych Patroli

Ambasadorki profilaktyki działające jako lokalne oddziały Różowych Patroli zjechały się z całej Polski w konkretnym celu – wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się
Zdrowie SALONY ZIKO OPTYK Z WIELKĄ OBNIŻKĄ -50% NA WSZYSTKIE OPRAWKI OKULAROWE
2024-08-01 | 11:40

SALONY ZIKO OPTYK Z WIELKĄ OBNIŻKĄ -50% NA WSZYSTKIE OPRAWKI OKULAROWE

  Ziko Optyk – spokojnie i bez stresu  Praca przed komputerem, telefony, telewizja, długie przebywanie przy sztucznym oświetleniu powodują, że oczy szybko się męczą, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Handel

Co jedenasta osoba na świecie głoduje, a jednocześnie gwałtownie przybywa ludzi otyłych. Dużym problemem jest marnowanie żywności

W 2023 roku głodowało 733 mln ludzi, a ponad 2,3 mld zmagało się z umiarkowanym bądź poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, czasami nie jedząc przez cały dzień lub dłużej. Z powodu ostrego niedożywienia każdego roku umiera około miliona dzieci – pokazuje nowy raport „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, opracowany przez pięć wyspecjalizowanych agend ONZ. Z publikacji wynika, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009. – System żywnościowy potrzebuje głębokich, strukturalnych zmian, ponieważ w tej chwili jest zorientowany na maksymalizację zysków, a nie wyżywienie ludzi – wskazują eksperci.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.