Jak wychować mądrego młodego cyklistę?
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1535311101,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Anna Hipsz
ALL FOR US
ul.Klaudyny 38/72
01-684 Warszawa
anna.hipsz|allforus.pl| |anna.hipsz|allforus.pl
663910053
www.allforus.pl
Marzenie każdego rodzica? Żeby jego pociechy spędzały jak najwięcej czasu na powietrzu, a nie przed ekranem smartfona czy komputera. Rower to fantastyczna okazja do rozwijającego ruchu i rodzinnej aktywności. Co zrobić, żeby była bezpieczna także dla najmłodszych?
Rodzinne przejażdżki jednośladem to fantastyczna przygoda dla małych i dużych. Oczywiście pod warunkiem, że spełnione są podstawowe warunki bezpieczeństwa, które obowiązują każdego cyklistę bez względu na wiek. Najmłodsi często naiwnie polegają wyłącznie na opiece dorosłych. A nie musi tak być. Warto od pierwszych rowerowych prób uczyć dzieci odpowiedzialnej i bezpiecznej jazdy.
Jeżdżę na rowerze od wielu lat – po mieście, na wakacjach, wszędzie. Także z dziećmi. Moje pociechy od pierwszych wycieczek wiedzą, że kask to ich największy sprzymierzeniec, uczą się, jak dbać o sprzęt i chłoną zasady poruszania się po drogach. Naprawdę trzeba o tym rozmawiać w domu – po to, by później móc spokojnie pozwolić najmłodszym poruszać się po chodnikach czy ulicach – opowiada Michał Zieliński, współorganizator kampanii „Czas na bezpieczny rower”.
Dopasowany rower i osprzęt to podstawa
Jazda na rowerze sprawia maluchom więcej frajdy, gdy mają szansę wsiąść na dopasowany do wzrostu, siły mięśni i umiejętności rower. Na rynku jest coraz więcej lekkich i zwrotnych jednośladów, którymi łatwo manewrować i które nie ważą tyle samo, co dziecko. Przy wyborze roweru koniecznie trzeba zadbać o odblaski z przodu i z tyłu. lampkę oświetlającą drogę i dzwonek lub inną sygnalizację dźwiękową. Czasem problematyczna jest także nauka hamowania – tu koniecznie zwróćmy uwagę, jeśli od początku dla dziecka nie jest intuicyjne, jak działa hamulec.
Kask na szczęście powoli staje się oczywistością przy zakupie roweru. Warto jednak pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się przez naśladowanie dorosłych. Jeśli więc rodzic sam kasku nie używa, możemy być prawie pewni, że przy najbliższej możliwej okazji nie włoży go także dziecko. Dobre nawyki w jeździe na rowerze skutkują znaczną poprawą bezpieczeństwa najmłodszych.
Dziecko na rowerze – co na to prawo?
Zgodnie z kodeksem drogowym do 10. roku życia dziecko na rowerze traktowane jest jak pieszy. To znaczy, że może ono jeździć wyłącznie po chodniku pod opieką osoby dorosłej lub starszego rowerzysty, posiadającego kartę rowerową. Wcześniej, nawet gdy maluch opanował świetnie umiejętność jeżdżenia na dwóch kółkach, nie jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. A i po skończeniu 10 lat i wyrobieniu karty też nie wolno wszystkiego.
Wydawałoby się, że o samą kartę rowerową nie jest trudno. I tak rzeczywiście do niedawna było, bo egzamin na kartę przed lockdownem organizowały zazwyczaj szkoły. Ze względu na pandemię i nieobecności dzieci w placówkach wiele z nich wycofało się jednak z tego. Skutek? Dużo dzieci powyżej 10. roku życia wciąż czeka na okazję do zrobienia karty. Zachęcamy wszystkich dyrektorów szkół, by pochylili się nad tą kwestią – dla bezpieczeństwa swoich uczniów. Możliwość wyrobienia karty rowerowej w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego czy Ośrodkach Szkolenia Kierowców to często martwy zapis – w praktyce korzysta z nich garstka dzieci – apeluje Michał Zieliński.
Dzięki egzaminowi na kartę rowerową dzieci mają szansę dowiedzieć się, jak poprawnie zachowywać się w ruchu drogowym. Czyli np. że mogą legalnie jeździć po jezdni, drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów, że jeśli warunki pogodowe zagrażają ich bezpieczeństwu na jezdni (np. bardzo wieje, pada, jest mgła), mogą wyjątkowo skorzystać z chodnika, a także że przejeżdżanie przez przejście dla pieszych to wykroczenie.
Rodzice i opiekunowie muszą też wiedzieć, że jako rowerzyści przewożący dziecko w foteliku, przyczepce czy rowerze cargo powinni poruszać się po ścieżce rowerowej lub ulicy. Jeśli jadą po chodniku i nie mają jednocześnie pod opieką samodzielnego cyklisty poniżej 10 roku życia, także popełniają wykroczenie.
Wiem z doświadczenia, że rodzice, którzy od małego uczą dzieci odpowiedzialności za poruszanie się na rowerze, śpią później nieco spokojniej. Mamy nadzieję, że materiały graficzne kampanii „Czas na bezpieczny rower” pomogą rodzicom przekazać, a najmłodszym zapamiętać podstawowe zasady poruszania się na jednośladach – podsumowuje Michał Zieliński.
Kampanię wspierają Fundacje Ander i Frankor. Partnerem akcji jest organizator cyklu wydarzeń Bike Expo. Przyświeca im wspólny cel, jakim jest poprawa poziomu bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach.
***
#CzasNaBezpiecznyRower
Kampania społeczna o charakterze edukacyjnym skierowana przede wszystkim do rowerzystów,
ale także do innych uczestników ruchu drogowego. Celem kampanii jest promowanie świadomego
i bezpiecznego zachowania na drodze. Odwołując się do głównej przyczyny wypadków z udziałem
rowerzystów – nieznajomości przepisów – przypominamy najważniejsze punkty rowerowego kodeksu. Akcja wspierana przez Fundację ANDER i FRANCOR. Partnerem akcji jest BikeExpo Narodowy Test Rowerowy.
![SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_2138823636,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
![Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025](/files/_uploaded/glownekonf_578768766,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.