Jak zadbać o swoje zdrowie latem?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Lato to czas zabawy, podróży i odpoczynku. Niestety okres ten wiąże się także z szeregiem zagrożeń dla naszego zdrowia, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę w trakcie lata, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie i zdrowie?
Krem do opalania nawet w pochmurny dzień
Większość osób używa kremów z filtrem przy słonecznej pogodzie, często podczas wakacji, na plaży, gdy jest się bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych. Jednak nie zostaliśmy nauczeni, aby używać go także na co dzień, w mieście. Każdego dnia jesteśmy wystawieni na szkodliwe działanie promieni, nawet gdy jest pochmurno, dlatego tak ważne jest zapewnienie ochrony, szczególnie skórze twarzy. Codzienne stosowanie kremu zapobiega zmianom skórnym, ale także może obniżyć ilość zmarszczek czy wyprysków.
Zmęczenie hałasem
Gdy myślimy o zmęczeniu w trakcie lata, zazwyczaj przychodzą nam na myśl wysokie temperatury, z którymi radzimy sobie częstym piciem wody czy przebywaniem w pomieszczeniach z klimatyzacją. Jednak tak samo uciążliwy jest poziom hałasu, który znacząco wzrasta w okresie wakacyjnym. Z czego to wynika? Po pierwsze dużo częściej wychodzimy na zewnątrz i spędzamy czas w plenerze, również późnymi wieczorami. Wiąże się to z wieloma możliwościami aktywności na dworze: wycieczki rowerowe, ogródki w restauracjach czy pubach, a także liczne koncerty oraz festiwale plenerowe. Przyczyniają się do tego również turyści, którzy tłumnie przyjeżdżają do morskich kurortów oraz dużych miast. Lato to także czas, kiedy zintensyfikowane są różnego rodzaju prace remontowe, zarówno w naszych domach, jak i na mieście, a także prace przy zieleni.
Mieszkając w dużym mieście, jesteśmy narażeni na działanie hałasu pochodzącego z ruchu ulicznego o poziomie przekraczającym aż 70 dB w czasie dnia. Zanieczyszczenie hałasem wpływa niekorzystnie na nasz odpoczynek, co w efekcie przekłada się na wzrost napięcia, kłopoty z koncentracją, produktywnością oraz snem. Dodatkowo latem, gdy przez większość czasu nasze okna są otwarte, wszystkie te dźwięki są jeszcze głośniejsze. Różnica pomiędzy hałasem dobiegającym z ulicy przy zamkniętym a otwartym oknie może wynosić nawet 25 dB. Warto pomyśleć o odpowiednich szybach zespolonych, których zastosowanie może podnieść izolacyjność okien nawet do około 50 dB, a jeśli chcemy poprawić poziom akustyki w mieszkaniu i tym samym polepszyć swoje samopoczucie, warto zajrzeć na stronę Stowarzyszenia “Komfort Ciszy”, które zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat akustyki budynków i doradza jak obniżyć poziom hałasu.
Ciepła herbata latem?
Latem często sięgamy po zimne, schłodzone napoje czy lody, które dla wielu są idealnym rozwiązaniem na upały. Jednak duża ilość zimnych, często gazowanych napoi, a także większy poziom kurzu na dworze czy długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu mogą powodować suchość, a co za tym idzie ból gardła. Warto zatem pamiętać o jego odpowiednim nawilżeniu. Nie rezygnujmy z ciepłej herbaty, a jeśli nie chcemy pić ciepłych napoi, świetnie sprawdzą się także pastylki, spraye czy płyny do płukania ust.
Lato to okres większej beztroski, ale pomiędzy wyjazdami i zabawami w plenerze warto zwrócić uwagę i zadbać o nasze zdrowie. Dzięki temu będziemy w stanie cieszyć się wakacjami i letnimi eventami jeszcze dłużej.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.