Kąpiel noworodka - o czym trzeba pamiętać?
Kąpiel noworodka to spore wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że nasz maluch zachowa komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli! Co jest najważniejsze podczas przygotowywania kąpieli dla noworodka? Jak powinna przebiegać pielęgnacja wrażliwej skóry bobasa?
Pierwsza kąpiel noworodka
Pierwsza kąpiel noworodka wzbudza sporo emocji w rodzicach. Jednakże z czasem ta czynność staje się rutyną i nie sprawia nam większego problemu. Jak kąpać noworodka? Na początku przygotujmy wanienkę lub wiaderko kąpielowe z wodą o temperaturze ok. 36-37 stopni Celsjusza. Temperaturę sprawdzimy termometrem lub przez zamoczenie przedramienia (w tym miejscu skóra jest delikatna). Pamiętajmy także o tym, aby w pomieszczeniu, w którym kąpiemy maluszka, temperatura powietrza wynosiła ok. 21-22 stopnie Celsjusza.
Jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli należy przygotować potrzebne akcesoria, takie jak ręczniki, pieluszki, miseczka w przegotowaną wodą i ubranka. Następnie rozbieramy dziecko i przemywamy mu oczka (przegotowaną wodą i wacikiem). Mycie twarzy może się odbywać z użyciem zwilżonych wacików - rozpoczynamy od czoła, potem myjemy policzki, brodę i okolice pod nosem oraz uszy. Na końcu trzeba dokładnie osuszyć te partie. Co potem? Układamy noworodka w wanience z wodą i ochronnym płynem do kąpieli na stabilnym podłożu. Główkę układamy w zgięciu łokcia, a tułów opieramy na przedramieniu. Jedną rękę obejmujemy od spodu udo dziecka, a drugą polewamy klatkę piersiową i brzuszek. Dokładnie myjemy nóżki, rączki i szyję wraz z fałdkami i zgięciami. Końcowy etap obejmuje mycie miejsc intymnych (od przodu do tyłu) i spłukanie ciałka maluszka, zaczynając od główki, szyi i klatki piersiowej i kończąc na rączkach, nóżkach i pośladkach. Więcej informacji i pielęgnacji dzieci i dorosłych znajdziemy na stronie https://ohmyface.pl/.
Co jeszcze jest ważne?
Podczas wyjmowania noworodka z wanienki, zachowajmy ostrożność - jedną ręką chwyćmy dziecko przez plecki za ramię, a drugą włóżmy pod pośladki. Skórę dziecka osuszamy poprzez dotykanie, a nie pocieranie! Jeśli występuje tendencja do wysuszania skóry po kąpieli, zastosować można balsam nawilżający. Co istotne, zalecane jest mycie włosków u dziecka co najmniej raz w tygodniu z zastosowaniem łagodnego szamponu do skóry głowy noworodka. Najlepsze są w tym wypadku emolienty z substancjami nawilżającymi, chroniące naturalną barierę wrażliwej skóry dziecka.
Kąpiel maluszka możemy wykonać o każdej porze dnia (jednak nie od razu po jedzeniu). Zazwyczaj trwa ona ok. 5-10 minut, tak aby nie doprowadzić do wyziębienia dziecka. W pierwszych dniach życia nie trzeba wykonywać kąpieli codziennie - wystarczy 2-3 razy na tydzień. Jednakże mycie buzi, rączek i okolic intymnych należy wykonywać codziennie (tzw. kąpiel na sucho). O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać? Do kąpieli bobasa nie używamy myjek i gąbek oraz nie pozostawiamy dziecka samego na przewijaku lub w wanience. Jeżeli kikut pępowiny nie odpadł, po kąpieli należy go dokładnie osuszyć. W trakcie mycia dodatkowo powinniśmy obserwować zachowanie dziecka i zabarwienie powłok skórnych.
Źródło informacji: La Roche-Posay

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie

Jak inwestować w dobrą sztukę w 2025 roku? Kluczowe wskazówki dla kolekcjonerów

Wyjątkowy foodbook od Szymona Hołowni zebrał już ponad 114 tys. zł na WOŚP!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.