Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925
Blisko 3 miliony złotych – tyle może być warta pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku. To najdroższa moneta jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce. Pójdzie ona pod młotek 30 listopada podczas pierwszej aukcji numizmatyków w DESA Unicum. Na największej aukcji monet w Polsce zlicytowana zostanie najcenniejsza kolekcja obiektów z różnych okresów. Od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej. Wiele egzemplarzy pochodzi ze znakomitych kolekcji. Zlicytowane zostaną monety o łącznej wartości blisko 9 mln złotych. Ta aukcja to wyjątkowa okazja zarówno dla kolekcjonerów jak i dla inwestorów.
To jedna z najważniejszych i najwspanialszych polskich monet. 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku to bogato i wspaniale wykończona moneta, która stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim. To najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Zachwyciła ona samego Zygmunta III, który udzielił artyście audiencji na Zamku Królewskim w Warszawie i obdarował go złotym łańcuchem. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Niewątpliwie jednak była ona bardzo ważna. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo w 1621 roku nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. Samuel Ammon umarł w 1622 roku w wieku zaledwie 31 lat. Pozostawił po sobie niesamowity dorobek medalierski, w postaci stempli do monet, donatyw i medali. Prezentowany na aukcji obiekt to wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów i miłośników historii. Jego cena może wynieść nawet 2,8 mln zł.
Niezwykle unikatowa jest też czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się ona w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej. Jej cena może wynieść nawet pół miliona złotych. Na aukcji pojawi się również znakomitej klasy dzieło sztuki medalierskiej autorstwa wybitnego gdańskiego twórcy, Jana Hoehna Starszego. To półtalar medalowy koronny Władysława IV. Misterne i kunsztowne wykonanie świadczy o unikatowym charakterze tej monety. Wylicytować można będzie również dwuzłotówkę próbną z 1771 roku. Odbita w złocie moneta jest aktualnie prawdopodobnie jedynym egzemplarzem jaki znajduje się w obiegu antykwarycznym. To dzieło Jana Filipa Holzhaeussera. Był on nadwornym medalierem Stanisława Augusta. Moneta ma ogromne znaczenie historyczne dla polskiej numizmatyki.
Inwestowanie w rzadkie numizmaty to pewny i bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału, szczególnie w czasach rynkowych zawirowań. Ceny tych obiektów dynamicznie rosną. Przykładowo 3 lata temu studukatówka Zygmunta III Wazy sprzedała się na aukcji w Stanach Zjednoczonych za ponad 2,1 mln dolarów. 10 lat wcześniej zakupiona a została za 1,3 mln dolarów. To pokazuje w jak krótkim czasie, można osiągnąć wysoki zysk. Aukcja „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925” jest wydarzeniem zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych kolekcjonerów i inwestorów.
30 listopada wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”: 17-30 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”: 30 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/monety/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.
Gwiazdy
Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu
Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.