Kompleksy polskie #2: Judyta Sierakowska | Księgarnia Empik
9 stycznia, godz. 18:00
Księgarnia Empik, Kraków, Rynek Główny 23
Z „Nikt nie słucha. Reportaż o disco polo” (Wyd. Poznańskie) Judyty Sierakowskiej można się dowiedzieć, jak żyje Polska B, jak się bawi, jakie ma ambicje i perspektywy. I nie jest to na szczęście opowieść skonstruowana jak egzotyczna bajka o dzikich plemionach, a rzetelny reportaż, w którym autorka często oddaje głos swoim bohaterom. Od nich dowiadujemy się, jak przejść z poziomu kapeli weselnej do wielkiej produkcji, jak w tym środowisku funkcjonują kobiety, jak powstaje dzisiaj polskie disco, które wybiło się na niepodległość i przestało kopiować rosyjskie hity.
To nie jest tylko reportaż o branży muzycznej, ale też o klasowości polskiego społeczeństwa i o nieprzepuszczalności jego warstw. Za pomocą disco zabiera nas w podróż po świecie całkowicie obcym, a jednocześnie bliskim.
Spotkania zatytułowane „Kompleksy polskie” pokazują, jacy jesteśmy i jacy chcielibyśmy być – oczywisty rozdźwięk wynika tutaj z faktu, że nie rozumiemy polityki, nie wiemy, co się dzieje u naszych sąsiadów (za ścianą i za granicą państwa), nie potrafimy rozmawiać o LGBT, nie szanujemy ziemi, lekceważymy polską prowincję, nie dostrzegamy osób z niepełnosprawnościami. Autorzy, których zaprosiliśmy na spotkania, pokażą nasze polskie i ludzkie słabości, zawiści, kompleksy właśnie, ale też będziemy z nimi rozmawiać o tym, jakie sny o potędze śnią Polacy w XXI wieku i jak ich z tych snów obudzić. W drugi czwartek miesiąca zaprasza Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Fundacją Wisławy Szymborskiej, autorka bloga „Książki na ostro”.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.