Komunikaty PR

Rynek literatury kobiecej w Polsce rośnie w siłę

2021-09-14  |  18:34
Biuro prasowe

Lektura książek jest domeną kobiet – wynika z najnowszego raportu na temat stanu czytelnictwa w Polsce, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową w 2020 roku. Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%), wśród kobiet większa jest również grupa osób czytających najintensywniej – co najmniej 7 książek w ciągu roku przeczytało 15% z nich (w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 7%). Co ciekawe, kobiety dłużej zdobywają wykształcenie, przez co przyjemność płynącą z lektury mają znacznie bardziej uwewnętrznioną (...) – 52% z nich lubi lub bardzo lubi czytać książki (taką postawę deklaruje 32% mężczyzn)[1]. Nic więc dziwnego, że wydawcy chętnie odpowiadają na potrzeby czytelniczek, a segment literatury przeznaczonej głównie dla kobiet prężnie się rozwija.

 

 

Dobry wpływ pandemii

Wyniki raportu wskazują również na optymistyczne tendencje dotyczące ogólnego poziomu czytelnictwa w Polsce. Dokładniej, jest to najlepszy wynik od sześciu lat. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. (...) Oznacza to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat[2]. Ciekawe dane dotyczą również tego, w jakiej formie czytamy książki. Nadal chętniej sięgamy po formę papierową, a nie cyfrową, co nie zmienia faktu, że w 2020 r. odnotowano relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%)[3].

 

Co stoi za tymi liczbami? Lockdown zmusił wielu z nas do pozostania w domach, więc zaczęliśmy nadrabiać zaległości i czytać książki, które wcześniej były odłożone „na później”. Dodatkowo, podczas zamknięcia w czterech ścianach,  w ruch poszły wszelkie poradniki – instruujące, jak upiec chleb, przeprowadzić szybki remont czy skutecznie posprzątać szuflady. Poza poradnikami Polacy mieli też czas na książki czytane po prostu dla przyjemności i tu właśnie na scenę wchodzą romanse i erotyki. 

W Wydawnictwie Kobiecym, którego częścią jest imprint Niegrzeczne Książki, w 2020 r. nastąpił wzrost sprzedaży literatury erotycznej i romansów o 111% w stosunku do 2019 r., przy czym ogólna sprzedaż książek (we wszystkich formatach) wzrosła w 2020 r. o 32%. 

 

 

W roli głównej: erotyki i romanse

Czasy, kiedy wielu z nas czytało romanse w ukryciu i nie przyznawało się do kupowania erotyków, już dawno minęły. Niewątpliwie wpływ na taką sytuację miały E. L. James, autorka 50 twarzy Greya, oraz Blanka Lipińska, autorka 365 dni, które święcą triumfy jako jedne z najpopularniejszych autorek w Polsce. 

Powodów, dla których tego typu literatura jest na topie, można wymieniać wiele. Lektura erotyków i romansów daje czytelnikowi chwilę przyjemności, moment dla samego siebie i oderwanie się od rzeczywistości – mówi Agnieszka Stankiewicz-Kierus, dyrektorka Wydawnictwa Kobiecego, zapytana o korzyści wynikające z czytania literatury erotycznej.

 

 

To nie może się znudzić

Sceptykom treść romansów i erotyków może wydawać się podobna. Nic bardziej mylnego. Agnieszka Stankiewicz-Kierus podkreśla, że jedną z przyczyn ich triumfu jest różnorodność historii, które przedstawiają. Wybór na rynku jest tak ogromny, że motywy można zmieniać, sięgać po nowe wątki i kolejne serie. Od wielu lat najpopularniejsze są romanse mafijne i biurowe, przy czym chętnie czyta się nie tylko o włoskich mafiozach, ale też o tych z Rosji. Na pewno ma to bezpośredni związek z książkami Blanki Lipińskiej, które zapoczątkowały boom na tego typu publikacje kontynuuje Stankiewicz-Kierus i dodaje – na kolejnych miejscach jest wątek miłości zakazanej, romanse sportowe. Chętnie czytane są również książki z serii dark romance – poruszające tematy kontrowersyjne, których bohaterowie muszą zmierzyć się z ciężkim bagażem doświadczeń.

 

 

Literatura nie tylko dla kobiet

Polacy czytają więcej, kobiety czytają chętniej, ale czy literatura kobieca podoba się tylko płci pięknej? Romanse i erotyki zdecydowanie częściej czytają kobiety, ale mężczyźni również coraz chętniej sięgają po książki tego typu. Wśród naszych niegrzecznych fanów jest np. jeden pan, który jest stałym recenzentem, uczestniczy we wszystkich spotkaniach czytelniczych. Takich panów zainteresowanych tematem wraz z upływem czasu pojawia się więcej mówi Agnieszka Stankiewicz-Kierus.

 

 

Niezwykle zaangażowana społeczność

Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że erotyki na przestrzeni ostatnich lat odnoszą takie sukcesy, jest niezwykle zaangażowana społeczność, którą tworzą fani niegrzecznych książek. To nie tylko wyjątkowo aktywne grupy na Facebooku, gdzie dyskutuje się o książkach, ale również profile na Instagramie, kanały na YouTube, różnego rodzaju spotkania stacjonarne oraz online z autorkami, współpraca z blogerkami czy recenzentami. Aby jeszcze bardziej zjednoczyć fanów, organizujemy wiele projektów, jak np. Niegrzeczny Box, które sprawiają, że ich zaangażowanie rośnie jeszcze bardziej. To naprawdę niesamowite, że w dobie ogólnej zajętości i pośpiechu są osoby, które znajdują czas na tak ogromne zaangażowanie w temacie książek – podsumowuje Agnieszka Stankiewicz-Kierus.


[1] Roman Chymkowski, Zofia Zasacka, Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku, Biblioteka Narodowa, s. 3 [dostęp: 23.08.2021] bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2020-r.

[2] Tamże, s. 2.

[3] Tamże, s. 9.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Romans oparty na faktach: Iwona Kulwicka o tym, jak zakochać się na Tinderze Biuro prasowe
2022-05-26 | 11:40

Romans oparty na faktach: Iwona Kulwicka o tym, jak zakochać się na Tinderze

Poszukiwanie miłości przez Internet stało się coraz bardziej popularne. Choć ograniczenia związane z pandemią zostały zniesione, wiele osób nadal korzysta z aplikacji randkowych. O
Książka “Gen” - thriller kryminalny z manifestem ekologicznym w tle
2022-05-25 | 12:30

“Gen” - thriller kryminalny z manifestem ekologicznym w tle

“Gen” autorstwa Juliusza Adela to debiut literacki z gatunku thrillera kryminalnego. Wyróżnikiem książki jest niewątpliwie fakt, że wątek przestępczy mocno naznaczony
Książka Reanimacja – powieść o środowisku lekarskim
2022-05-05 | 16:00

Reanimacja – powieść o środowisku lekarskim

„Reanimacja” to intrygująca powieść lekarki Danuty Mikołajewskiej, która od wielu lat usiłuje leczyć słowem. Niewątpliwie siłą książki jest szczery i niebywale

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Uroda

Natalia Gryglewska: W grudniu prawdopodobnie będę reprezentowała nasz kraj w kolejnym konkursie Miss Świata

Z racji dzierżonego tytułu Natalia Gryglewska bierze udział w różnych projektach zawodowych, kampaniach reklamowych, akcjach społecznych i imprezach branżowych. 27 maja we Włocławku odbędzie się finał Miss Polonia 2021/2022, podczas którego przekaże ona bursztynową koronę swojej następczyni, a sama z kolei zacznie przygotowania do udziału w wyborach Miss Świata, które prawdopodobnie odbędą się w tym roku już po raz drugi. Jeśli chodzi o czas wolny, to modelka najchętniej spędza go aktywnie, bo jak przyznaje – sport odgrywa bardzo ważną rolę w jej życiu.

 

Teatr

Ewa Ziętek: Mam wrażenie, że teraz do teatru przychodzi mniej ludzi. Z powodu wojny i drożyzny w sklepach liczą każdy grosz

Aktorka zauważa, że frekwencja w teatrach znów jest sporo mniejsza. I choć nie ma już obostrzeń związanych z pandemią, to nastroje społeczne pogorszyła wojna, która toczy się w Ukrainie, i wysoka inflacja. Ludzie mają więc kolejne powody do obaw i niepokoju, muszą także liczyć każdy grosz.

Seriale

Joanna Trzepiecińska: Rola Alutki przyniosła mi wielką sympatię publiczności. „Rodzina zastępcza” to był znakomity serial

Kilkanaście lat temu aktorka jako Alutka podbiła serca wielu osób i zdobyła dużą popularność. To było dla niej niezwykle miłe doświadczenie i również dziś nie kryje satysfakcji z tego, że jej bohaterka z „Rodziny zastępczej” tak zapadła widzom w pamięci. Zdaniem Joanny Trzepiecińskiej ten serial śmiało można nazwać kultowym, bo ogląda go już kolejne pokolenie, a on nadal – między innymi dzięki świetnemu scenariuszowi – nie traci na aktualności.

Partner serwisu