Lexus RC F w bardzo limitowanej serii. Na drogi wyjedzie tylko 60 egzemplarzy
Lexus udoskonala sportowe coupé RC F na rok modelowy 2021. Najistotniejszą nowością jest ściśle limitowana seria Fuji Speedway Edition, którą będzie można wybrać na amerykańskim rynku. Auto jest lżejsze i szybsze niż standardowy Lexus RC F, a na dodatek trafi do właściciela ze specjalnym prezentem.
Lexus RC F Fuji Speedway Edition
RC F Fuji Speedway Edition różni się od bazowego Lexusa RC F niższą masą, karbonowo-ceramicznymi hamulcami Brembo, tytanowym wydechem, rozbudowanym pakietem aerodynamicznym i licznymi elementami z włókna węglowego. Karbonowe są m.in. przedni spojler i spore, tylne skrzydło czy dach. Z włókna węglowego wykonano również maskę, pod którą niezmiennie pracuje wolnossąca V-ósemka 5.0 o mocy niemal 480 KM i momencie obrotowym dochodzącym do 535 Nm. Amerykański oddział Lexusa podaje, że limitowane auto przyspiesza od 0 do 60 mil/h (96 km/h) w 3,96 s. To wynik identyczny jak w przypadku pokazanej w zeszłym roku wersji RC F Track Edition. Standardowemu Lexusowi RC F taki sprint zajmuje natomiast 4,2 s.
Lexus RC F Fuji Speedway Edition będzie dostępny tylko w dwóch kolorach – białym Arctic Blast Satin lub szarym Cloudburst Gray. Lakier Arctic Blast Satin jest nowością w ofercie japońskiego producenta. To powłoka przypominająca prawdziwy mat, lecz – w odróżnieniu od wielu typowych lakierów matowych – wystarczająco odporna, by właściciel samochodu mógł korzystać z myjni automatycznej. W środku, niezależnie od barwy nadwozia, każdy RC F Fuji Speedway Edition otrzymuje siedzenia wykończone skórą w czerwonym kolorze Circuit Red z wstawkami z Alcantary oraz elementy ozdobne z czerwonego włókna węglowego.
Z dodatkowym zegarkiem
Nazwa limitowanego auta nawiązuje do słynnego toru Fuji Speedway, leżącego nieopodal najwyższego szczytu Japonii. To właśnie na tym obiekcie powstawał pierwszy model ze sportowej serii F Lexusa – sedan IS F. I tam do dziś są rozwijane kolejne ekstremalne auta marki. Od japońskiego toru pochodzi też oznaczenie F, goszczące w nazwach najszybszych Lexusów.
Do sprzedaży na amerykańskim rynku trafi zaledwie 60 egzemplarzy modelu RC F Fuji Speedway Edition. Każdy nabywca wyjątkowego auta otrzyma limitowany zegarek marki MSTR z automatycznym mechanizmem. Czasomierz ozdobiono elementami nawiązującymi do sportowego coupé – to bezel w szarym kolorze, czerwone przeszycia na pasku czy logotypy serii F Lexusa oraz toru Fuji Speedway.
Ulepszony RC F
Drobne zmiany wprowadzono również w standardowym modelu RC F. Systemy monitorowania martwego pola i informowania o ruchu z tyłu pojazdu są dostępne bez dopłaty na amerykańskim rynku, tak samo jak podgrzewane, elektrochromatyczne lusterka zewnętrzne i fotel kierowcy z pamięcią ustawień.
Do podstawowego wyposażenia dołączył ponadto standard Android Auto, który jest teraz dostępny obok Amazon Alexa oraz Apple CarPlay. Warto dodać, że multimedia z Apple CarPlay i Android Auto są też obecne w podstawowej specyfikacji Lexusa RC F na polskim rynku. Lexus USA nie podaje jeszcze cen modelu RC F 2021 oraz nowej wersji Fuji Speedway Edition.

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.