Lexus RC F w bardzo limitowanej serii. Na drogi wyjedzie tylko 60 egzemplarzy
Lexus udoskonala sportowe coupé RC F na rok modelowy 2021. Najistotniejszą nowością jest ściśle limitowana seria Fuji Speedway Edition, którą będzie można wybrać na amerykańskim rynku. Auto jest lżejsze i szybsze niż standardowy Lexus RC F, a na dodatek trafi do właściciela ze specjalnym prezentem.
Lexus RC F Fuji Speedway Edition
RC F Fuji Speedway Edition różni się od bazowego Lexusa RC F niższą masą, karbonowo-ceramicznymi hamulcami Brembo, tytanowym wydechem, rozbudowanym pakietem aerodynamicznym i licznymi elementami z włókna węglowego. Karbonowe są m.in. przedni spojler i spore, tylne skrzydło czy dach. Z włókna węglowego wykonano również maskę, pod którą niezmiennie pracuje wolnossąca V-ósemka 5.0 o mocy niemal 480 KM i momencie obrotowym dochodzącym do 535 Nm. Amerykański oddział Lexusa podaje, że limitowane auto przyspiesza od 0 do 60 mil/h (96 km/h) w 3,96 s. To wynik identyczny jak w przypadku pokazanej w zeszłym roku wersji RC F Track Edition. Standardowemu Lexusowi RC F taki sprint zajmuje natomiast 4,2 s.
Lexus RC F Fuji Speedway Edition będzie dostępny tylko w dwóch kolorach – białym Arctic Blast Satin lub szarym Cloudburst Gray. Lakier Arctic Blast Satin jest nowością w ofercie japońskiego producenta. To powłoka przypominająca prawdziwy mat, lecz – w odróżnieniu od wielu typowych lakierów matowych – wystarczająco odporna, by właściciel samochodu mógł korzystać z myjni automatycznej. W środku, niezależnie od barwy nadwozia, każdy RC F Fuji Speedway Edition otrzymuje siedzenia wykończone skórą w czerwonym kolorze Circuit Red z wstawkami z Alcantary oraz elementy ozdobne z czerwonego włókna węglowego.
Z dodatkowym zegarkiem
Nazwa limitowanego auta nawiązuje do słynnego toru Fuji Speedway, leżącego nieopodal najwyższego szczytu Japonii. To właśnie na tym obiekcie powstawał pierwszy model ze sportowej serii F Lexusa – sedan IS F. I tam do dziś są rozwijane kolejne ekstremalne auta marki. Od japońskiego toru pochodzi też oznaczenie F, goszczące w nazwach najszybszych Lexusów.
Do sprzedaży na amerykańskim rynku trafi zaledwie 60 egzemplarzy modelu RC F Fuji Speedway Edition. Każdy nabywca wyjątkowego auta otrzyma limitowany zegarek marki MSTR z automatycznym mechanizmem. Czasomierz ozdobiono elementami nawiązującymi do sportowego coupé – to bezel w szarym kolorze, czerwone przeszycia na pasku czy logotypy serii F Lexusa oraz toru Fuji Speedway.
Ulepszony RC F
Drobne zmiany wprowadzono również w standardowym modelu RC F. Systemy monitorowania martwego pola i informowania o ruchu z tyłu pojazdu są dostępne bez dopłaty na amerykańskim rynku, tak samo jak podgrzewane, elektrochromatyczne lusterka zewnętrzne i fotel kierowcy z pamięcią ustawień.
Do podstawowego wyposażenia dołączył ponadto standard Android Auto, który jest teraz dostępny obok Amazon Alexa oraz Apple CarPlay. Warto dodać, że multimedia z Apple CarPlay i Android Auto są też obecne w podstawowej specyfikacji Lexusa RC F na polskim rynku. Lexus USA nie podaje jeszcze cen modelu RC F 2021 oraz nowej wersji Fuji Speedway Edition.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.