Light Move Festival 2024 – zanurz się w świecie mydlanych baniek
Tegoroczna edycja Light Move Festival zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku, w największym festiwalu światła, udział weźmie także Manufaktura w Łodzi. Na jej rynku pojawi się wielkoformatowa instalacja… holograficznych baniek mydlanych! Kolorowe, imponujące rozmiarami kule przeniosą do świata magii i tajemnicy…
Light Move Festival 2024
27-29.09, rynek Manufaktury
Największy w Polsce festiwal kinetycznej sztuki światła już w następny weekend. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „cywilizacja”. Wśród wydarzeń nie zabraknie zapierających dech w piersiach mappingów, wielkoformatowych animacji oraz zachwycających instalacji świetlnych.
Manufaktura rozbłyśnie w ramach festiwalu już w piątek, 27 września i będzie się świecić do niedzieli włącznie! Na rynku pojawi się wielkoformatowa instalacja „Transcendentne Kule”, która łączy monumentalne rozmiary z subtelnością, zapraszając zarówno do odkrywania granic rzeczywistości, jak i spokojnej kontemplacji. Dotychczas instalacja gościła na prestiżowych festiwalach street-artowych, m.in. Iluminato w Toronto, Curiosity Brisbane czy festiwalu światła w Wilnie. Teraz czas na Łódź!
Gigantyczne „Kule”, o średnicy od 0,5 do 3 m, to spektakularne, a jednocześnie delikatne dzieło składające się z dużych sfer, których powierzchnie odbijają światło w wyjątkowy sposób, tworząc prawdziwą feerię barw, która zmienia się wraz z ruchem obserwującego. Każda z kul może posłużyć festiwalowiczom za zwierciadło, które nie tylko odbija otoczenie, ale także je przekształca, tworząc różnorodne doznania wizualne.
Instalacja na rynku Manufaktury pomoże odbyć wyjątkową podróż wśród subtelnych efektów świetlnych. Po zmroku, właściwie oświetlone, kule będą stwarzały wrażenie unoszenia się nad ziemią, podkreślając swój eteryczny, ulotny charakter. Projekt na granicy snu i jawy z pewnością zrobi wrażenie nie tylko na miłośnikach sztuki światła, ale także wszystkich tych, którzy w pędzącym szybko świecie, szukają chwili wytchnienia i relaksu.
To jednak nie jedyna atrakcja, którą zobaczycie na terenie całego kompleksu Manufaktury – w tym roku do Light Move Festival dołączy również Pałac Izraela Poznańskiego, na którym wyświetlana będzie mapping „Baggers of Clouds”. Projekcja, autorstwa Jesusa Baptiste, wyraża głębokie zaniepokojenie nieustannym rozwojem cywilizacji, który niesie ze sobą poważne zagrożenie dla naszego naturalnego środowiska.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.