MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
DO KOŃCA NABORU ZOSTAŁY DWA TYGODNIE
Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie filmów do Fashion Film Festival – nabór trwa do 13 października 2024 r. To konkurs dla projektantów, filmowców i pasjonatów mody łączących światy mody i filmu. O tym, do kogo trafi nagroda główna w wysokości 3000 euro zdecyduje jury, do którego dołączyła reżyserka Małgorzata Szumowska.
Filmy modowe to inspirujące i cieszące się coraz większą popularnością połączenie dwóch artystycznych światów. Kreatorzy mody odkryli ich moc wzbudzania zainteresowania projektami w nowym cyfrowym świecie i to, że dają możliwość szerszego spojrzenia na autorskie kolekcje, niż klasyczny pokaz. Z drugiej strony – dla filmowców – moda i kostium to coś więcej niż fragment wizualnej oprawy dzieła czy element świata czerwonych dywanów. To temat sam w sobie.
Przykłady takiego artystycznego przenikania się światów prześledzić będzie można w trakcie Fashion Film Festival, będącego częścią Łódź Young Fashion, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi we współpracy z łódzką Szkołą Filmową i Narodowym Centrum Kultury Filmowej, „EC1-Miasto Kultury” w Łodzi.
– FFF wciąż ewoluuje. W tym roku ma formułę międzynarodowego konkursu skierowanego do młodych twórców: studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem ubioru, biżuterii i tkaniny, ale też z filmem, multimediami – mówi prof. dr hab. Aleksandra Chrapowicka, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Szkoły Filmowej w Łodzi, kuratorka FFF. – Poszukujemy utalentowanych i odważnych młodych twórców, którzy potrafią zamknąć swoje pomysły w filmowych formach narracji przedstawiając kolekcje w niebanalny sposób – wyjaśnia.
Organizatorzy do 13 października czekają na filmy twórców związanych z uczelniami artystycznymi oraz freelancerów urodzonych nie wcześniej niż w 1989 roku. Zgłoszenia można dokonywać za pośrednictwem strony www.lodzyoungfashion.com, gdzie dostępna jest aplikacja umożliwiająca przesłanie filmu, a także formularz zgłoszeniowy, regulamin i dodatkowe materiały informacyjne.
Spośród nadesłanych prac wybranych zostanie 15, które zostaną zaprezentowane podczas finału Fashion Film Festival, który odbędzie się 22 listopada 2024 r. w Sali Odeon kina NCKF. Wyboru finałowej piętnastki i zwycięzcy dokona jury, w którym w tym roku zasiądzie światowej sławy reżyserka, scenarzystka i producentka Małgorzata Szumowska – autorka wielu uznanych na całym świecie filmów, takich jak „Infinite Storm”, „Śniegu już nigdy nie będzie ”, czy „Body/Ciało”, za który zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 65. Berlinare.
W gronie jurorów znajdą się również mi.in: Tomasz Poborca z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prof. Marek Szyryk – prorektor do spraw studentów i nauczania PWSFTViT w Łodzi czy Mateusz Tyszkiewicz – fotograf, którego zdjęcia publikowano w magazynach Elle, Vogue, Fashion Magazine, InStyle, Harper's Bazaar.
Organizatorami ŁYF są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, a partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.