MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
DO KOŃCA NABORU ZOSTAŁY DWA TYGODNIE
Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie filmów do Fashion Film Festival – nabór trwa do 13 października 2024 r. To konkurs dla projektantów, filmowców i pasjonatów mody łączących światy mody i filmu. O tym, do kogo trafi nagroda główna w wysokości 3000 euro zdecyduje jury, do którego dołączyła reżyserka Małgorzata Szumowska.
Filmy modowe to inspirujące i cieszące się coraz większą popularnością połączenie dwóch artystycznych światów. Kreatorzy mody odkryli ich moc wzbudzania zainteresowania projektami w nowym cyfrowym świecie i to, że dają możliwość szerszego spojrzenia na autorskie kolekcje, niż klasyczny pokaz. Z drugiej strony – dla filmowców – moda i kostium to coś więcej niż fragment wizualnej oprawy dzieła czy element świata czerwonych dywanów. To temat sam w sobie.
Przykłady takiego artystycznego przenikania się światów prześledzić będzie można w trakcie Fashion Film Festival, będącego częścią Łódź Young Fashion, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi we współpracy z łódzką Szkołą Filmową i Narodowym Centrum Kultury Filmowej, „EC1-Miasto Kultury” w Łodzi.
– FFF wciąż ewoluuje. W tym roku ma formułę międzynarodowego konkursu skierowanego do młodych twórców: studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem ubioru, biżuterii i tkaniny, ale też z filmem, multimediami – mówi prof. dr hab. Aleksandra Chrapowicka, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Szkoły Filmowej w Łodzi, kuratorka FFF. – Poszukujemy utalentowanych i odważnych młodych twórców, którzy potrafią zamknąć swoje pomysły w filmowych formach narracji przedstawiając kolekcje w niebanalny sposób – wyjaśnia.
Organizatorzy do 13 października czekają na filmy twórców związanych z uczelniami artystycznymi oraz freelancerów urodzonych nie wcześniej niż w 1989 roku. Zgłoszenia można dokonywać za pośrednictwem strony www.lodzyoungfashion.com, gdzie dostępna jest aplikacja umożliwiająca przesłanie filmu, a także formularz zgłoszeniowy, regulamin i dodatkowe materiały informacyjne.
Spośród nadesłanych prac wybranych zostanie 15, które zostaną zaprezentowane podczas finału Fashion Film Festival, który odbędzie się 22 listopada 2024 r. w Sali Odeon kina NCKF. Wyboru finałowej piętnastki i zwycięzcy dokona jury, w którym w tym roku zasiądzie światowej sławy reżyserka, scenarzystka i producentka Małgorzata Szumowska – autorka wielu uznanych na całym świecie filmów, takich jak „Infinite Storm”, „Śniegu już nigdy nie będzie ”, czy „Body/Ciało”, za który zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 65. Berlinare.
W gronie jurorów znajdą się również mi.in: Tomasz Poborca z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prof. Marek Szyryk – prorektor do spraw studentów i nauczania PWSFTViT w Łodzi czy Mateusz Tyszkiewicz – fotograf, którego zdjęcia publikowano w magazynach Elle, Vogue, Fashion Magazine, InStyle, Harper's Bazaar.
Organizatorami ŁYF są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, a partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.