Młode kobiety a ryzyko raka piersi – Różowe Patrole edukują o profilaktyce
Rak piersi, szczególnie wśród młodych Polek w wieku 20-44 lata, jest najczęstszą przyczyną zgonów onkologicznych. Różowe Patrole OnkoCafe, działając u podstaw, często w małych miejscowościach docierają bezpośrednio do kobiet z różnych grup ryzyka i uczą jak prawidłowo wykonać samobadanie.
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Co roku wykrywa się ponad 22 tys. nowych przypadków, a u 5–10 proc. pacjentek choroba rozpoznawana jest w zaawansowanym stadium. Pomimo postępów w diagnostyce i leczeniu, wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium w Polsce wynosi jedynie 41 proc., podczas gdy średnia w Unii Europejskiej przekracza 50 proc. Tego typu dane wskazują, że zbyt wiele kobiet trafia do lekarza już w późnym stadium choroby, co znacznie utrudnia skuteczne leczenie.
Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnozy:
„Edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi powinna zaczynać się jak najwcześniej. Kobiety, zwłaszcza młodsze, nie zawsze są świadome swojego ryzyka, a wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia. Dzięki Różowym Patrolom docieramy do młodych kobiet, ucząc je, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi oraz podkreślając znaczenie regularnych badań kontrolnych”.
Niewystarczająca świadomość i niska zgłaszalność na badania profilaktyczne
W ostatnich latach odnotowuje się rosnącą tendencję w zakresie umieralności na ten nowotwór, co wiąże się z późnym wykrywaniem choroby. Pomimo funkcjonowania w Polsce programu przesiewowych badań mammograficznych, średnia zgłaszalność do programu wynosi jedynie 45 proc. uprawnionych kobiet, a w niektórych regionach odsetek ten spada nawet do 5 proc.. To alarmujące dane, które pokazują, że świadomość na temat raka piersi i potrzeba profilaktyki są wciąż niewystarczające.
Marta Sulimowicz, wicestarosta Piaseczyński, koordynatorka organizacji Kobiety w Centrum - oddział Lesznowola i ambasadorka Różowych Patroli, podkreśla wagę edukacji wśród młodszych kobiet:
„Cieszę się, że możemy poruszyć tak ważny temat, jak edukacja młodych kobiet o ryzyku raka piersi. Całkowicie zgadzam się, że świadomość wśród młodszych grup wiekowych jest niewystarczająca, a to przekłada się na późne diagnozy, których moglibyśmy uniknąć dzięki wcześniejszej edukacji i profilaktyce.”
Sulimowicz dodaje: „Podkreślenie działań OnkoCafe i Różowych Patroli, które poprzez prelekcje i fantomy piersi uczą młode kobiety, jak prawidłowo wykonywać samobadanie, jest kluczowe. Celem tych działań jest docieranie do jak najszerszego grona odbiorców, w tym także do bardzo młodych dziewcząt, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Z dumą mogę powiedzieć, że z nauką docieramy już do uczennic 8. klas szkół podstawowych oraz szkół średnich na terenie powiatu piaseczyńskiego.”
Edukacja młodych matek i kobiet karmiących
Ważnym elementem działalności Różowych Patroli jest także edukacja kobiet, które niedawno zostały matkami. Sulimowicz podkreśla:
„Równie ważną grupą, którą edukujemy, są kobiety karmiące i te tuż po urodzeniu dziecka. Wiele z nich jest zaskoczonych, że również one znajdują się w grupie ryzyka. Powszechne jest przekonanie, że młode matki są 'chronione' przed rakiem piersi, co niestety nie jest prawdą. Edukacja tych kobiet o konieczności samobadania i regularnych badań profilaktycznych jest równie istotna.”
Edukacja jako klucz do wczesnej diagnozy
Dorota Bator, pacjentka onkologiczna współpracująca z Fundacją OnkoCafe, dzieli się swoją osobistą historią:
„Mówi się, że rak nie boli, ale w moim przypadku wszystko zaczęło się od dziwnego bólu pod pachą. Początkowo go zbagatelizowałam, myśląc, że może naciągnęłam coś podczas ćwiczeń jogi. Mimo to postanowiłam skonsultować się z lekarzem, który natychmiast skierował mnie na USG. Gdybym nie posłuchała swojej intuicji, nie dostałabym tej diagnozy, bo ból szybko ustąpił. Dlatego warto wsłuchiwać się w swoje ciało. Samobadanie to ważne narzędzie w diagnostyce raka piersi, ale w moim przypadku się nie sprawdziło – guzek był ukryty głęboko.”
Bator apeluje do innych kobiet: „Ciągle odkładałam badania na później – zawsze było coś ważniejszego. Ale prawda jest taka, że nie ma nic ważniejszego niż nasze zdrowie. Dziewczyny, badajcie się – nie odkładajcie tego na później!”
Działania Fundacji OnkoCafe i Różowych Patroli, takie jak prelekcje i warsztaty, pomagają w szerzeniu świadomości na temat raka piersi wśród kobiet w każdym wieku. Regularne samobadanie piersi i badania profilaktyczne mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie zmian, co pozwala na szybsze i bardziej skuteczne leczenie.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.