Komunikaty PR

Artystka z Ukrainy jednym z gości Festiwalu Kultur Świata Globaltica

2022-05-26  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Już 14 lipca odbędzie się inauguracyjny koncert Festiwalu Globaltica. Multikulturowa uczta muzyczna zanurzona w oryginalnych dźwiękach, egzotycznych rytmach i nietuzinkowej formie to nie jedyne zalety Globaltiki. Organizatorzy przewidzieli oprócz koncertów wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Przewidziany został program filmowy, teatralny oraz wystawa uznanej na całym świecie ukraińskiej artystki Darii Alyoshkiny. Festiwal potrwa aż trzy dni i zakończy się występem DJa Mukambo podczas tanecznego after-party.

Aby zrozumieć obcą kulturę, trzeba zaangażować się emocjonalnie w jej poznawanie, a najlepszym na to sposobem jest przeżywanie sztuki i zgłębianie wrażliwości artystów różnych krajów. Ważnym aspektem jest uczenie owej wrażliwości nie tylko dorosłych, ale może właśnie przede wszystkim dzieci. Pozwoli to w efekcie na wychowanie pokolenia zaangażowanego globalnie w gospodarkę, kulturę i ekonomię. Muzyka natomiast stanowi medium, którego siła oddziaływania ma wpływ na każdego. Za jej pośrednictwem dociera się do najbardziej opornych głów     .

 

Festiwal Kultur Świata Globaltica to zatem nie tylko okazja do ciekawego spędzenia czasu w wakacje, ale także sposób na zainteresowanie (nie tylko najmłodszych) obcymi nam kulturami. Wśród artystów Globaltiki znajdą się, ogłoszeni już wcześniej, muzycy; grupa Damir Imamović Trio, zajmująca się w unikatowy sposób tradycją muzyczną Bośni; zespół Bab L’ Bluz, grający w nurcie wielowiekowej praktyki marokańskiej gnawa zakorzenionej w tradycjach islamu i Afryki Subsaharyjskiej oraz poświęcający się muzyce granej na guembri; Cimarrón, który został założony w celu popularyzacji na całym świecie kolumbijskiego stylu ludowego joropo i kultury llaneros; Kapela Brodów, zajmująca się utworami świeckimi i religijnymi z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, która podczas Globaltiki zagra koncert, a także poprowadzi potańcówkę przy tradycyjnej muzyce polskiej.

Ale to oczywiście nie koniec! Organizatorzy Globaltiki ujawnili właśnie kolejnych artystów festiwalu!

Do szeregu muzyków dołączył zespół Kumbia Boruka. Zespół doskonale potrafi nadawać nowy kształt klasycznej cumbii z lat sześćdziesiątych, dodając elementy reggae, dubu, muzyki afrykańskiej i rocka. W ich muzyce pojawiają się też brzmienia psychodelicznych gitar, rozbudowane sekcje rytmiczne oraz eksplodujące energią i mocą dęciaki. Muzycy nie zapominają też o peruwiańskiej cumbii zwanej chicha, czego rezultatem jest cumbia „hybrydowa” – nueva cumbia – muzyka przepełniona niesamowitą latynoską energią, która poruszy każdego słuchacza.

Zespół wydał w Europie dwa albumy i zagrał ponad 250 koncertów, za każdym razem wprawiając słuchaczy w doskonały nastrój i przekazując to, co – jak twierdzą sami muzycy – zawsze było celem grupy Kumbia Boruka – pozytywną wibrację, radość i energię, a jednocześnie promując na Starym Kontynencie chyba najbardziej emblematyczne rytmy Ameryki Łacińskiej. Warto również wspomnieć, że muzyka zespołu trafiła na ścieżkę dźwiękową znakomitego serialu dokumentalnego „Maradona w Meksyku”, który wyprodukował w 2019 roku Netflix.

Warto zwrócić także uwagę na występ Christine Salem, urodzonej w Saint-Denis, na wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim, która utrzymuje silną więź ze swoją kulturą i poprzez muzykę stara się oddać hołd swoim korzeniom. Jednocześnie, mimo szacunku do korzeni, Salem – będąca jednym z najbardziej znanych głosów pochodzących z Reunion i mająca tam w zasadzie status artystki kultowej – łamie wiele zasad i tradycji muzycznych, podążając własną ścieżką.

Jej wielka siła tkwi w szczerości wypowiedzi, która jest znacznie bardziej związana z kreatywnością i intuicją niż z zapisem muzycznym i teorią. Taki sposób tworzenia daje jej bezgraniczną swobodę, a efektem jest inspirująca muzyczna mieszanka, pełna afrykańskich rytmów, delikatnych lub czasem ostrych dźwięków gitary i uduchowionych tekstów zarówno w języku kreolskim jak i francuskim czy angielskim. W swoich pieśniach Salem przywołuje dzieciństwo, podróże, koncerty i spotkania. Zdarza się też, że nawiązuje do religii, wierzeń i czasów niewolnictwa. Jej niepowtarzalny głos wraz z dźwiękami tradycyjnych lokalnych instrumentów perkusyjnych, gitary i skrzypiec przenosi słuchacza na małą, ciepłą wyspę na Oceanie Indyjskim, którą trudno chcieć opuścić.

Taneczne festiwalowe after-party poprowadzi natomiast DJ Mukambo, rezydujący na co dzień w Brukseli, będący dziennikarzem muzycznym od 14 lat i radiowym prezenterem od lat 10. Pisze o muzyce i kulturach świata, wyszukuje artystów, którzy mają ciekawe rzeczy do powiedzenia. Pewnie dlatego afrobeat jest jego ulubioną muzyką – jak sam twierdzi, ten gatunek jest szczery i bardzo taneczny.

Wyjątkowość setów Mukambo charakteryzuje się tym, że gra on głównie nową muzykę: wpadający w ucho wybór afrobeatu, afro-latynoski i afro-brazylijski groove, klimaty luzofońskie z Czarnego Lądu, soukouss, etiogrooves, reggae/dub/dancehall i hip-hop z etnicznym/regionalnym posmakiem + tropikalny bas. Mukambo, jak sam mówi, pozostaje wierny rytmowi czystej muzyki i nie gra housu, disco czy techno.

Wśród atrakcji festiwalowych nie zabraknie również stałych elementów festiwalowego miasteczka takich jak „Strefa zasilania umysłu”, „GLOBALTICA KIDS”, „Miasteczko społeczne” czy też „Miasteczko kupieckie”. Wyświetlone zostaną również liczne filmy na temat sztuki, kultury i artystów.

Szczególne zainteresowanie wzbudza ukraińska artystka Daria Alyoshkina, urodzona w kijowskiej rodzinie rzeźbiarzy, od lat reprezentująca Ukrainę na różnego rodzaju wystawach oraz międzynarodowych imprezach. Artystka zajmuje się powszechnie mało znaną, ale i często uprawianą w formie miejscowego folkloru (zwłaszcza w krajach słowiańskich), sztuką wycinanki. Jej wystawa zainauguruje Festiwal Globaltica 14 lipca wraz z występem wspomnianej wcześniej kapeli Damir Imamović Trio.

Jedną z atrakcji dla najmłodszych będzie spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Igraszka pt. „Podróż za horyzont”. Na przedstawieniu się jednak nie skończy! Tym razem będzie bardzo muzycznie, tanecznie i ruchowo. Zaplanowano dodatkowo warsztaty tworzenia instrumentów, zajęcia perkusyjne i rytmiczne, animacje i zabawy taneczne. Odbędą się także kreatywne warsztaty plastyczne dla młodszych i starszych dzieci, tworzenie totemów, spotkanie z ciekawą literaturą dziecięcą oraz zajęcia ekologiczne z grupą Zielone Ogniwo.

 

 

Śledźcie osobiście przygotowania do Globaltiki, aby nie przegapić żadnych ważnych informacji:

https://globaltica.pl/#/

https://www.facebook.com/globalticafestival

https://www.youtube.com/channel/UCNwv6n8EV2A10aeYZB_PMrw

https://www.instagram.com/globaltica.festival/

 

 

 

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności bezpłatnie na ARTE.tv Biuro prasowe
2022-08-04 | 09:00

Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności bezpłatnie na ARTE.tv

W czwartek 28 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się uroczysty i przepiękny koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson. Najlepsi ukraińscy
Muzyka Odwiedź strefę Fundacji Avalon podczas Pol’and’Rock Festival!
2022-07-29 | 12:30

Odwiedź strefę Fundacji Avalon podczas Pol’and’Rock Festival!

To już czwarty raz, kiedy Fundacja Avalon będzie edukować uczestników Najpiękniejszego Festiwalu Świata w zakresie kwestii związanych z niepełnosprawnością. W strefie Fundacji,
Muzyka Festiwal im. Jana Kiepury po raz trzeci gości słynną pianistkę Beatę Szałwińską
2022-07-29 | 01:00

Festiwal im. Jana Kiepury po raz trzeci gości słynną pianistkę Beatę Szałwińską

Już 55. raz Krynica-Zdrój na kilka dni stanie się stolicą kultury i muzyki. Na tegorocznym festiwalu im. Jana Kiepury usłyszymy nie tylko utwory operowe. Organizatorzy przygotowali w

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Marcin Tyszka: Z jurorami „Top Model” bardzo się różnimy i często ostro się kłócimy. Kiedyś napiszę o tym książkę

Fotograf zapewnia, że choć to już 11. edycja „Top Model”, to nie ma mowy o nudzie czy jakiejkolwiek rutynie. Zarówno jurorzy, jak i ekipa realizująca program robią bowiem wszystko, by nadal przyciągał on uwagę widzów i stał się dla kogoś trampoliną do sławy. Tym razem również nie zabraknie więc charyzmatycznych uczestników, a jury często będzie miało skrajne opinie. Marcin Tyszka zdradza też, że poza tym show już realizuje kolejne intrygujące projekty zawodowe, w których połączy zamiłowanie do egzotycznych roślin i projektowania wnętrz.

Firma

Technologia coraz szybciej przeobraża rynek pracy. Staje się kluczowa nie tylko dla rozwoju kariery, ale też wellbeingu pracowników

Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.

Muzyka

Michał Szczygieł: W każdym tygodniu jestem w różnych częściach Polski. W busie jest zawsze wielka impreza, nic tylko jeździć i grać koncerty

Lato to dla artystów bardzo intensywny czas, zwłaszcza że po przerwie związanej z pandemią nie tylko oni, ale również publiczność jest spragniona koncertów. Michał Szczygieł cieszy się więc, że jest tak duże zainteresowanie jego występami i może gościć z zespołem na różnych scenach. Jeśli natomiast chodzi o plany wakacyjne, to na razie myśli tylko o kilkudniowych wypadach w góry.

Partner serwisu