Komunikaty PR

Jimi Hendrix i legendy rocka – seria dokumentalna w ARTE.tv

2022-09-14  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

18 września przypada rocznica śmierci Jimiego Hendrixa – największego gitarzysty w historii świata. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/ udostępnia film dokumentalny „Jimi Hendrix „Hear My Train A Comin’”, prezentujący sylwetkę i życie legendarnego muzyka. Nie zabraknie portretów także innych muzycznych geniuszy i bandów wszech czasów: The Who, Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles i Bee Gees, które trwale zapisały się w historii światowego rocka i  kultury popularnej.

Jimi Hendrix - nigdy wcześniej ani później nie było gitarzysty, który miał w sobie tyle mocy, sensualności i geniuszu co on. Pod koniec lat 60. występowało wielu świetnych gitarzystów, ale nikt nie grał tak nowatorsko, wręcz zjawiskowo. Zrewolucjonizował grę na gitarze elektrycznej, gdyż wierzył, że ten instrument może przenieść człowieka w nieznane wymiary. Jego muzyka wynosiła, i nadal wynosi, wrażliwość słuchaczy do najwyższych poziomów odczuwania. Można się o tym przekonać, oglądając dokument „Jimi Hendrix „Hear My Train A Coming’” na ARTE.tv.

W innych filmach z cyklu „Legendy rocka” krytycy muzyczni analizują, w jaki sposób The Who udało się połączyć modsowskie garnitury z rockowymi operami i pop-artem oraz dlaczego grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Omawiają też karierę Ramones, których muzyki i tekstów wielu nie brało na serio. Mimo to stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. Nie zabraknie także portretu Eagles - romantycznych country rockmenów oraz The Clash - politycznych buntowników grających rock’n’rolla, których zaangażowane utwory poruszały tematy najważniejsze dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i... zbytnio nie odbiegali od prawdy. Na deser, ARTE.tv zaprasza na dokument o Bee Gees, o których Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości.

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:

JIMI HENDRIX „HEAR MY TRAIN A COMIN’”, USA, 2013

Gitara akustyczna za 5 dolarów, którą kupił mu ojciec w latach 50. wystarczyła, by zaszczepić w nim pasję do muzyki, która uczyniła z niego legendę. W czasach, kiedy narodził się rock'n'roll, Jimi Hendrix ćwiczył piosenki wielkich mistrzów, które stworzyły jego niepowtarzalny styl: mieszankę bluesa, rocka i psychodelii. Po kilku latach spędzonych z Little Richardem i Wilsonem Pickettem, dziewczyna Keitha Richardsa przedstawiła go w 1966 roku Chasowi Chandlerowi z The Animals. Tak oto w bezsennym Londynie lat 60. narodził się Jimi Hendrix Experience. Reszta jest historią.

Zmarł w wieku 27 lat, 18 września 1970 roku, u szczytu sławy, odciskając swoje piętno na kilku pokoleniach artystów. Dzięki wywiadom z przyjaciółmi i muzykami takimi jak Paul McCartney oraz wcześniej niewydanymi archiwalnymi nagraniami legendarnych koncertów, dokument ten przedstawia muzycznego geniusza, przez wielu uważanego za największego gitarzystę w historii rocka.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/057828-000-A/jimi-hendrix-hear-my-train-a-comin/  

THE WHO, CZYLI KTO?, Francja, 2021

Kim byli The Who? Krótka odpowiedź: grupą facetów z przedmieść Londynu, którzy stali się światowym fenomenem muzycznym. Dłuższą odpowiedź, czyli historię powstania zespołu, osobiste historie jego członków i analizę wyjątkowej twórczości The Who przedstawia ARTE.tv we wnikliwym filmie dokumentalnym.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/101888-000-A/the-who-czyli-kto/

THE CLASH, Wielka Brytania, 2010

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Choć ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie, The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-003-A/the-clash/

RAMONES, Wielka Brytania, 2010

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen's w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były niczym policzek dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-002-A/ramones/

EAGLES, Wielka Brytania, 2010

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-001-A/eagles/

BEE GEES, Wielka Brytania, 2010

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever”, Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-004-A/bee-gees/

THE SMITHS, Wielka Brytania, 2010

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-005-A/the-smiths/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Open’er, Jarocin, a może Od Nowa? Najciekawsze festiwale muzyczne według Polaków Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:08

Open’er, Jarocin, a może Od Nowa? Najciekawsze festiwale muzyczne według Polaków

Wakacje kojarzą nam się z muzyką na żywo. Świadczy o tym fakt, że za najciekawsze letnie wydarzenia uznajemy właśnie koncerty i festiwale muzyczne. Blisko połowa z nas uczestniczyła w
Muzyka Refresh romansuje z Lady Pank? Sprawdź to!
2024-06-28 | 10:10

Refresh romansuje z Lady Pank? Sprawdź to!

Refresh (DJ i producent) po spektakularnym sukcesie remake’u megahitu „Nic nie może wiecznie trwać” konsekwentnie odświeża kolejnego evergreen’a! Tym razem nowe życie
Muzyka Postęp grupa z bangerem tych wakacji! Sprawdź singiel „Złap mnie”.
2024-06-27 | 14:00

Postęp grupa z bangerem tych wakacji! Sprawdź singiel „Złap mnie”.

Do sieci trafił właśnie pierwszy singiel zapowiadający materiał kolektywu Postęp Grupa. „Złap mnie” to pełen energii kawałek w humorystyczny sposób poruszający wątek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.