„MY ALICE” NAJLEPSZĄ KOLEKCJĄ GALI DYPLOMOWEJ INSTYTUTU UBIORU ŁÓDZKIEJ ASP
Twórcza interpretacja osobistych doświadczeń, niebanalna wyobraźnia oraz umiejętność kreowania autorskiego uniwersum – to dzięki tym przymiotom kolekcja „My Alice” wywarła największe wrażenie na jurorach tegorocznej Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej autorka – Oliwia Wawrzyniak otrzymała nagrodę Rektora ASP w Łodzi za najlepszy dyplom.
Pierwszy dzień odbywającego się w Łodzi święta młodej mody – Łódź Young Fashion – dobiegł końca. Zwieńczyła go Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru łódzkiej ASP, podczas której swoje kolekcje zaprezentowało piętnastu dyplomatów Instytutu Ubioru: Karolina Augustowska, Izabela Bajek, Aleksandra Byrska, Karolina Garnys, Adrianna Grzejszczak, Katarzyna Komornicka, Wiktoria Król, Elliott Kubiak, Nadia Nowak, Marta Placzyńska, Zuzanna Rabijasz, Jagoda Staniszewska, Weronika Strojny, Loreta Uździło i Oliwia Wawrzyniak.
Wszystkie kolekcje intrygowały oryginalnością, twórczą dojrzałością i precyzją wykonania, co sprawiło, że z nie lada wyzwaniem zmierzyć się musiało konkursowe jury w składzie: Przemysław Wachowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, Natalia Jaroszewska – projektantka mody, Renata Maltudiene – dyrektorka Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Piret Puppart – dyrektorka Wydziału Mody Akademii Sztuk Pięknych w Talline, Karolina Sulej – dziennikarka i socjolożka mody, Karolina Limbach stylistka i szefowa działu video ELLE, Magdalena Matuszek – redaktorka mody magazynu Glamour, Barbara Łubko – szefowa działu mody „VIVA!" i redaktor prowadząca magazynu „VIVA!Moda", Aleksandra Stefaniak – dyrektorka artystyczna magazynu K MAG.
Po długiej dyskusji eksperci branży mody uznali, że Nagroda Rektora łódzkiej ASP o wartości 10 000 zł trafi do Oliwii Wawrzyniak.
– Kolekcja Oliwii Wawrzyniak poruszyła nas i zabrała w świat wykreowany przez projektantkę. To nie tylko zestaw kostiumów, ale także dowód na jej niesamowity warsztat, umiejętność panowania nad formą, wyjątkową wyobraźnię i zdolności reżyserskie – podkreśla przewodnicząca jury, Karolina Sulej. – Oliwia tworzy swoje własne uniwersum – to autorski podpis, który w dzisiejszej modzie ma ogromne znaczenie. Uważam, że w przyszłości będzie tworzyła niesamowitą modę, niezależnie od miejsca i kontekstu – dodaje.
Konkursowe kolekcje znalazły też uznanie w oczach partnerów wydarzenia – firm i instytucji, które ufundowały swoje nagrody, oferując młodym twórcom wsparcie na początku ich kariery.
· Nagroda specjalna firmy Ferrero, właściciela marki Duplo: Oliwia Wawrzyniak, kolekcja „My Alice”,
· Nagroda specjalna LPP: Jagoda Staniszewska, kolekcja „Soft spots”, Wiktoria Król, kolekcja „Equilibrium”,
· Nagroda specjalna ELLE: Weronika Strojny, kolekcja „Acrasial senses”,
· Nagroda specjalna MIUMAG, FashionBiznes i LAMODE.INFO: Oliwia Wawrzyniak, kolekcja „My Alice”, Weronika Strojny, kolekcja „Acrasial senses”, Jagoda Staniszewska, kolekcja „Soft spots”,
· Nagroda specjalna K MAG: Karolina Augustowska, kolekcja „Kabaretki w autobusie”;
· Nagroda specjalna VIVA!Moda: Wiktoria Król, kolekcja „Equilibrium”,
· Nagroda specjalna MOOD SCENT BAR: Weronika Strojny, kolekcja „Acrasial senses”,
· Nagroda specjalna HEXELINE: Nadia Nowak, kolekcja kostiumów dla wybranych postaci z powieści „Mały Książę”,
· Nagroda specjalna Stowarzyszenia Włókienników Polskich: Katarzyna Komornicka, kolekcja „Kim będę jutro?”,
· Nagroda specjalna Gorsenia: Aleksandra Bryska, kolekcja „Rytmy modernizmu”,
· Nagroda specjalna YKK: Marta Placzyńska, kolekcja „Precognition”,
· Wyróżnienie Freudenberg Vilene: Karolina Augustowska, kolekcja „Kabaretki w autobusie”.
Gala Dyplomowa organizowana od 1995 roku promuje dyplomantów Instytutu Ubioru. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie.
Organizatorami Łódź Young Fashion są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, a partnerami wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Drugi dzień ŁYF należeć będzie do Fashion Film Festival, a trzydniowe wydarzenie zakończy sobotni finał konkursu „Złota Nitka”.
ŁYF to również bogaty program warsztatów i wystaw, na temat których szczegółowe informacje znaleźć można na www.lodzyoungfashion.com
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.