Nowa powieść Murakamiego
Niezwykle intymna, osobista i poruszająca historia, w której Haruki Murakami, odkrywa przed czytelnikiem swoje dzieciństwo i relacje z ojcem. „Porzucenie kota” to według niektórych krytyków jeden z najważniejszych tekstów pisarza opublikowanych w ostatnich latach i stanowiący klucz do zrozumienia wielu jego utworów. To absolutne „must have” dla fanów japońskiego pisarza. W księgarniach 13 kwietnia.
„Porzucenia kota” to esej z którego dowiadujemy się wiele o dzieciństwie i dorastaniu pisarza w niewielkim mieście niedaleko Kobe, jako jedynaka kochającego książki i koty. To również historia skomplikowanych stosunków z własnym ojcem, których echo odbija się w każdej powieści napisanej przez Murakamiego. Okazuje się, że przeżycia wojenne ojca, którymi podzielił się z małym synem, zostały niejako złożone na barki chłopca, który już do końca zmuszony jest dźwigać ten ciężar.
Najnowsza publikacja Murakamiego to także głos w dyskusji na temat odpowiedzialności Japonii za czyny popełnione w Azji w latach 30. i 40. Pisarz odnosi się również do sytuacji zwykłych żołnierzy zmuszonych do udziału w wojnach. Rozważa znaczenie historii i dowodzi, że każdy z nas jest odpowiedzialny za czyny popełnione w imieniu społeczeństwa czy narodu, do którego należymy, bez względu na to, czy się z nimi zgadzamy, czy nie.
Książka uzupełniona jest o niezwykle nastrojowe ilustracje autorstwa Uli Pągowskiej, graficzki i ilustratorki. To uczta nie tylko literacka, ale też swego rodzaju małe dzieło sztuki.
Haruki Murakami – pisarz japoński, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Autor bestsellerowych książek m.in. „Mężczyźni bez kobiet”, „Śmierć komandora”, „Norwegian Wood”, „Kafka nad morzem”, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”, „Kronika ptaka nakręcacza” czy „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.