Ocieplony dom to… zdrowy dom!
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia termoizolacja domu niesie za sobą szereg korzyści – zaczynając od pozytywnego wpływu na środowisko, na uldze dla naszych portfeli kończąc. Warto skupić się także na innym, niezwykle istotnym aspekcie właściwego ocieplenia budynku – jego roli z punktu widzenia zdrowia mieszkańców.
Odpowiednia termoizolacja sprawia, że zmarznięci zimą możemy wrócić do ciepłego mieszkania, a latem upały nie są dla nas tak bardzo męczące i trudne do zniesienia. To jednak dużo więcej niż tylko gwarancja komfortu termicznego. Izolacja ścian zewnętrznych sprawia, że temperatura ścian wewnątrz budynku nie odbiega znacznie od temperatury powietrza. Jeśli różnica ta nie przekracza 3 stopni Celsjusza, nie będziemy mieli do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest wzmożona konwekcja. Prowadzi ona do powstawania w powietrzu prądów, których efektem jest na przykład unoszenie się dużej ilości kurzu.
„Szacuje się, że przez fasadę ucieka najwięcej, bo ok. 40% ciepła. Dlatego właśnie do izolacji tej części domu powinniśmy przyłożyć szczególną wagę, między innymi wybierając odpowiedni materiał ociepleniowy. Doskonale sprawdzą się tu dedykowane ścianom zewnętrznym płyty styropianowe Fasada λ PRO 70, produkowane przez Styropmin” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Wilgotność powietrza? Znajdź złoty środek
Zbyt intensywne ogrzewanie prowadzi do wyraźnego spadku wilgotności powietrza w domu. To niekorzystne zjawisko, które może wywoływać u nas dolegliwości takie jak ból głowy, kaszel, suchość oczu, a nawet problemy z koncentracją. Z drugiej strony – powietrze zbyt wilgotne prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni i grzybów, które także bardzo negatywnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wilgotność powietrza wewnątrz domu była na odpowiednim poziomie. Ale jak to osiągnąć? Zadbajmy o termoizolację! Gdy jest zbyt zimno, wilgotność względna powietrza wzrasta, tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Aby podnieść temperaturę wewnątrz budynku, wybierzmy więc właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, na przykład płyty styropianowe Fasada λ PRO 70. Dzięki temu rozwiązaniu, intensywne ogrzewanie nie będzie konieczne do utrzymania komfortowej temperatury, ponieważ mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz budynku.
Oddychaj zdrowo
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z najbardziej istotnych problemów we współczesnym świecie. Jest ono nie tylko niezwykle niekorzystne dla środowiska naturalnego, ale także prowadzi do występowania wielu groźnych chorób wśród ludzi. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska, w Europie co roku umiera przedwcześnie kilkaset tysięcy osób z powodów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Z tego względu tak ważne jest, aby za pomocą termoizolacji zadbać o jakość powietrza w naszych domach i nie tylko. Wybierając właściwe ocieplenie budynku, możemy także pośrednio przyczynić się do zmniejszenia powstawania szkodliwego smogu. Według raportu przygotowanego przez Polski Alert Smogowy, źródłem smogu w aż 52% jest tzw. niska emisja, czyli pochodząca głównie z lokalnych kotłowni i gospodarstw domowych. „Ukazuje to skalę problemu, jakim jest korzystanie ze starych pieców, nieodpowiednich paliw grzewczych oraz brak skutecznej termoizolacji. Bez wahania możemy powiedzieć, że ocieplając dom we właściwy sposób, wyświadczymy przysługę sobie samym i środowisku” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.