Oddaj krew, podziel się dobrem
W środę, 14 lutego, na rynku Manufaktury pojawi się krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak można przygotować się do oddania krwi?
Krwiobus
14.02, godz. 13.00-16.30
W środę RCKiK zaprasza na rynek Manufaktury, by podzielić się wyjątkowym darem, jakim jest krew. Co zrobić by zostać honorowym dawcą? Aby się zarejestrować, trzeba przyjść do mobilnego punktu poboru w godzinach 13-16.30 i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Po pozytywnej weryfikacji można już zostać dawcą. Warto dodać, że pracownicy mobilnego punktu będą pracować na miejscu tak długo, aż zweryfikują wszystkich potencjalnych dawców.
Honorowym dawcą krwi może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowy – osoby przewlekle chore nie mogą oddawać krwi. Trzeba też pamiętać, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia lub operacjach należy odczekać minimum 6 miesięcy.
Jak przygotować się do oddania krwi? Wystarczy kilka prostych kroków – dobry sen, lekkostrawne śniadanie i odpowiednie nawodnienie (minimum 2l). Warto też zaznaczyć, że w łódzkim RCKiK obecnie najbardziej brakuje krwi 0 Rh-, A Rh+.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.