PANDEMIA: Dzieje zarazy
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
10 czerwca ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde książka „Pandemia. Dzieje zarazy” autorstwa Bożeny Stasiak. To kompendium prezentujące w przystępny sposób stan aktualnej wiedzy medycznej o chorobach zakaźnych, jak też zarazy i plagi wywoływane przez bakterie i wirusy, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość i zmieniały bieg historii. Doświadczamy tego i dzisiaj, kiedy przetaczająca się przez świat pandemia koronawirusa zdeterminowała życie ludzi na całej planecie, budząc lęk nie tylko o nasze dziś, ale i o nasze jutro.
Po książkę „Pandemia. Dzieje zarazy” Bożeny Stasiak powinni sięgnąć wszyscy zagubieni w lawinie sensacyjnych doniesień i niewiarygodnych artykułów dostępnych w internecie.
Kompendium rozpoczyna się od rozdziału tłumaczącego, czym są, skąd się wzięły i jak działają wirusy i bakterie. Następnie autorka opowiada o zarazach i plagach w dziejach ludzkości, począwszy od starożytności aż po XXI stulecie, w tym dżumy, trądu, ospy, cholery, polio, AIDS, eboli czy „hiszpanki”. Przedstawia stosowane wówczas metody leczenia, odwołując się do źródeł historycznych i opracowań naukowych, od świeżej krwi dziewic, przez lewatywy, po szczepionki.
Pokazuje także, że epidemie i pandemie sprzyjały pogromom grup społecznych i nacji, którym przypisywano winę za wybuch zarazy, Ich konsekwencją były też nowe układy polityczne, nowe zasady funkcjonowania społeczeństwa, a także głębokie zmiany w życiu religijnym. Autorka pisze również o teoriach spiskowych, szukaniu kozłów ofiarnych, polowaniu na czarownice oraz kłamstwach i przemilczeniach decydentów.
Najbardziej interesującymi rozdziałami, biorąc pod uwagę rzeczywistość, w której się znajdujemy, są te poświęcone koronawirusom, w tym wirusowi SARS-CoV-2 odpowiedzialnemu za obecną pandemię.
Jest o SARS – CoV, MERS-CoV, COVID 19, nieprzewidywalnych mutacjach i innych zagrożeniach wymienianych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, a także postępach prac naukowców na całym świecie. Czy czeka nas apokalipsa? Czy drobnoustroje niszczące ludzkość przed wiekami zostały wytępione, czy tylko czekają na sprzyjające warunki, by ponownie zaatakować? Czy wirusy mogą wymknąć się z laboratoriów? Czy na przełomie 2020/21 roku możemy oczekiwać drugiej, jeszcze silniejszej pandemii COVID-19?
Wydawnictwo Harde poleca książkę Ewy Stasiak „Pandemia. Dzieje zarazy” Będzie ona dostępna od 10 czerwca w wersji e-book na na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl oraz w innych księgarniach internetowych. Wersję papierową będzie można zakupić w przedsprzedaży na www.sklep.grupazpr.pl Sprawdź Wydawnictwo Harde na Facebook.com i Inastagram - @hardewydawnictwo

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.