Pierwsi goście zwiedzili wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
W dniach 15-16 listopada 2023 roku odbyły się prapremiera wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Artyści, historycy sztuki, przedstawiciele świata kultury oraz prominenci kościelni jako pierwsi zapoznali się z tym wyjątkowym, immersyjnym projektem. Wystawa dla zwiedzających otworzyła swoje podwoje w Warszawie w ostatnią sobotę, 18 listopada, a zamknie je 10 lutego 2024 r.
W obu prapremierach łącznie wzięło udział ponad dwieście osób, które jako pierwsze mogły zwiedzić multisensoryczny i edukacyjny pokaz odzwierciedlający w najdrobniejszych detalach Kaplicę. Podczas 90-minutowego, zapierającego dech w piersiach pokazu, goście zapoznali się z projektem, którego świat jeszcze nigdy nie widział. Warszawa jako pierwsze miasto ma taką możliwość, nie dziwi zatem, że przez cały weekend kolejka na wystawę była długa jak w Watykanie.
W premierze wzięli udział historycy sztuki, artyści, ludzie świata kultury – mistrzowie w swoim fachu. Obecny był między innymi artysta uznany międzynarodowo – Wojciech Siudmak, Mateusz Damięcki z żoną, Jaga Hupało czy Joanna Racewicz. Nie zabrakło także prominentów związanych z Kościołem, którzy podziwiali freski Michała Anioła oraz repliki jego najsłynniejszych rzeźb – Piety i Dawida. Jak zrecenzował wystawę kardynał Kazimierz Nycz:
- W trakcie swojego długiego życia byłem w Kaplicy Sykstyńskiej wiele razy i podziwiałem splendor dzieł Michała Anioła oraz rozmach tej budowli. Nigdy jednak nie udało mi się zobaczyć tylu szczegółów, obcować z freskami w taki sposób, jak podczas tej wystawy. Nawet podczas Konklawe.
Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, oddającą bogactwo fresków oryginalnych, w przestrzeni o wymiarach naturalnych kaplicy w Watykanie 40m/14m. Całość zajmie powierzchnię blisko 2000 m². Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. Wystawa mieści się aż w trzech pawilonach, by zanim wejdziemy do głównej – przestrzeni kaplicy, otrzymać dawkę wiedzy o historii kaplicy, która przygotuje nas na jej splendor.
„W każdej z 3 części ekspozycji widz chcąc poznać jej wszystkie detale powinien spędzić 30 minut. Dzięki temu ci, którzy już byli w kaplicy w Rzymie, bardziej docenią to co widzieli, a ci którzy jeszcze tam nie dotarli, nabiorą większej ochoty”. – mówi Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy z Wydawnictwa Manuscriptum.
„Premierowa odsłona wystawy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Goście dopisali w komplecie, a nawet lekko ponad. Każdy z zaproszonych chciał przekonać się na własne oczy o czym mówiły media na kilka dni przed wydarzeniem. Sprawdzić, czy faktycznie będzie to tak spektakularne przedsięwzięcie. Choć przy realizacji pracował zespół najlepszych fachowców polskiego jak i międzynarodowego rynku, do ostatniej chwili mieliśmy lekka obawę, czy wszystko pójdzie tak jak tego oczekiwaliśmy i jak oczekiwały od nas Muzea Watykańskie. Udało się. Goście wyszli zachwyceni, a my odetchnęliśmy z ulgą”. – Dodaje Dorota Wielgopolan.
„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeów Watykańskich (© Governatorato dello S.C.V. Direzione dei Musei 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE) i w ścisłej współpracy z Scripta Maneant (© Scripta Maneant 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE).
Wystawa dla zwiedzających otworzyła się sobotę, 18 listopada i w Warszawie będzie można ją odwiedzić do lutego 2024. Bilety można kupić na stronie evetim.pl.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.