Komunikaty PR

Planszówki, szachy i brydż dla seniorów

2021-11-18  |  01:00
Biuro prasowe

Od pięciu miesięcy w Białystoku działa Klub Gier Planszowych dla seniorów. Liczy on blisko 80 aktywnych członków. Odbył się już w jego ramach turniej szachowy, w którym nagrodą były designerskie, unikatowe szachy od firmy alu-forst. Teraz wszyscy czekają na turniej brydżowy, który ma być rozegrany 1 grudnia.

Klub powstał w ramach projektu „Dla Zdrowej i Lepszej Starości”, realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa. Koordynatorką jest Eliza Szadkowska, która proponuje seniorom specjalne atrakcje.

Organizujemy spotkania w fajnych miejscach, kawiarniach, hotelach. Na stoły wkładamy planszówki, można poczęstować się ciastkiem i różnymi napojami. Dla wielu starszych osób, to rzadka okazja, by wyjść na zewnątrz, pogadać ze znajomymi i po prostu rozerwać się – mówi Eliza Szadkowska. 

Spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie. Latem seniorzy zjawiali się tłumnie, jesienią, wraz z zaostrzeniem sytuacji covidowej przychodzi ich nieco mniej. Jednak zebrała się wystarczająca grupa, by rozegrać turniej szachowy. Największą entuzjastką królewskiej gry była Wanda Leonowicz, seniorka regularnie odwiedzająca Klub Gier i zaawansowana szachistka.

Grać nauczył mnie mój mąż Hieronim Leonowicz, wielki promotor szachów. W tamtych czasach wymogiem na turniejach był parytet, czyli obecność pań w drużynie. Zostałam więc tzw. kobietą na piątej desce i dzięki temu nasza ekipa zdobywała bardzo dużo punktów, bo nie miałam zbyt wielu przeciwniczek – wspomina z uśmiechem. Jednak z czasem gra ją wciągnęła. Teraz dobrymi szachistami są także jej dzieci i wnuczęta.

To dzięki Pani Wandzie turniej, który odbył się 10 listopada w Hotelu Podlasie, przerodził się w międzypokoleniowe spotkanie. Ekscytujące szachowe partie rozegrali dziadkowie, z synami i wnukami, dopingowani przez seniorki. W finale pani Wanda Leonowicz​ zmierzyła się z Mirosławem Adamem Guzewiczem, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ks. Michała Sopoćki w Księżynie, miłośnikiem i propagatorem szachów.

Wszyscy mamy podejrzenie, że Pani Wanda specjalnie przegrała, żeby główna nagroda, unikatowe szachy, które zasponsorował nam alu-frost z Sowlan pojechała do szkoły w Księżynie – żartuje Eliza Szadkowska. – Wartość tej nagrody to blisko 700 zł.

Szachy rzeczywiście robią wrażenie, także dlatego, że to unikatowa rzecz. Ażurowe figury wycięte są laserowo ze szlachetnej stali.

Sam jestem szachistą, więc jako firma nie pierwszy raz zaangażujemy się w promocję tej królewskiej gry. Nasze szachy przypadły graczom do gustu, wprowadziliśmy więc je niedawno do sprzedaży. Są chętnie kupowane jako ekskluzywny prezent czy nagroda właśnie – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost.

W Klubie Gier trwają przygotowania do kolejnych zawodów. Zebrało się pięć stolików brydżystów – 20 osób. Zasad karcianej gry sportowej uczy ich Bożena Bednarek, znana animatorka ruchów senioralnych. Nagrody też są bardzo atrakcyjne – voucher do Empiku, bilety do kina, itd. Rozgrywki zaplanowane są na 1 grudnia.

Projekt kończy się z ostatnim dniem grudnia 2021, ale to nie znaczy, że zawieszamy działalność Klubu Gier Planszowych, który okazał się super pomysłem, integrującym nie tylko środowisko seniorów. Od Nowego Roku będziemy spotykać się w siedzibie Fundacji przy ul. Elektrycznej 8 w Białymstoku – zaprasza Eliza Szadkowska.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce Biuro prasowe
2024-10-31 | 11:40

Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce

Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online.
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-10-31 | 10:00

Polki mają mniej czasu na życie zawodowe

W niemal połowie domów panuje partnerski model łączenia życia zawodowego z domowym, w którym mężczyzna i kobieta dzielą się po równo obiema sferami. Co piąte gospodarstwo domowe przyjęło model mieszany, w
Styl życia Upiornie dobra zabawa! Halloweenowe pomysły na firmową integrację
2024-10-31 | 01:00

Upiornie dobra zabawa! Halloweenowe pomysły na firmową integrację

Zbliżające się Halloween może być doskonałym pretekstem do zorganizowania oryginalnego eventu firmowego, który pomoże pracownikom lepiej się poznać, zbudować jedność w zespole i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.