Po słowie #4: Angelika Kuźniak | Księgarnia Empik
15 stycznia, godz. 18:00
Księgarnia Empik, Kraków, Rynek Główny 23
„Kuźniak tworząc biografię Boznańskiej myśli o tekście przede wszystkim jako o ludzkiej historii – nieutopionej w przydługawych opisach oraz niezliczonej liczbie dat i nazwisk” – napisała Katarzyna Kubisiowska. „Boznańska. Non finito” (Wyd. Literackie) to najnowsze dzieło Angeliki Kuźniak, ale wcześniej były inne portrety fascynujących kobiet. Czy to oznacza, że biografia jest ulubionym gatunkiem Kuźniak? To i inne pytania padną podczas rozmowy z autorką w kolejnym spotkaniu z cyklu „Po słowie”. Zaprasza Marcin Wilk.
Najpierw jest książka. Potem czasem zdarza się rozmowa. Cykl spotkań „Po słowie” jest zaproszeniem do takiego właśnie – przedłużonego – kontaktu ze słowem. Prowokowani tematem, zainspirowani treścią, olśnieni formą - rozmawiamy nie tylko o literaturze. W każdy trzeci czwartek miesiąca wieczorem w sercu Krakowa w Empiku. Prowadzi Marcin Wilk, dziennikarz i publicysta, kurator wydarzeń związanych z literaturą, autor bloga „Wyliczanka”.

Autorka w walce z systemem o inkluzywny świat

Biblioteka Multimedialna w Atrium Plejada w nowej odsłonie

Mały Koneser ponownie w Centrum Praskim Koneser
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Gwiazdy

Andrzej Sołtysik: Moim popisowym numerem jest jajecznica – specyficzna, wyborna i wytrawna. Szkoda, że żona nie pozwala mi spędzać więcej czasu w kuchni
Dziennikarz zapewnia, że drzemie w nim spory potencjał kulinarny, niestety nie miał jeszcze okazji, by w stu procentach rozwinąć skrzydła i pokazać, na co go stać. Szansą może być więc cykl "W marcu jak w garncu", który jest jedną z wiosennych nowości „Dzień Dobry TVN”. Andrzej Sołtysik z niecierpliwością czeka na swoją kolej i ma nadzieję, że jego finezyjne dania zachwycą niejednego konesera.
Farmacja
Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Edukacja
Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.