Polacy na szkolną wyprawkę w tym roku przeznaczą do 400 EURO
Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Stem Mark na zlecenie Vinted, wakacje i święta Bożego Narodzenia to zdecydowanie najbardziej kosztowne momenty w roku wedle respondentów z Polski, Czech i Słowacji. A zbliżający się wielkimi krokami powrót do szkoły i do biur oznacza kolejny wydatek. Respondenci w Polsce częściej niż Czesi i Słowacy są skłonni wydać na powrót do szkoły kwotę większą niż 400 EURO, z kolei co piąty z nas przeznaczy na ten cel do 200 EURO. Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej, Polacy znacznie częściej wybierają towary z drugiej ręki niż ich sąsiedzi z południa, traktując rzeczy używane nie tylko, jako tańszą alternatywę (32%), ale także jako znaczącą część gospodarki o obiegu zamkniętym (14%). Wśród respondentów, Vinted jest najpopularniejszą platformą do kupowania towarów z drugiej ręki.
Ile wydamy na szkolną wyprawkę?
Powrót do szkół i biur to wedle respondentów badania przeprowadzonego dla Vinted trzeci najbardziej kosztowny moment w roku, który wiąże się z pokaźnymi wydatkami. Polscy respondenci (44%) deklarują, że na tegoroczną wyprawkę szkolną przeznączą do 400 EURO, podobnie jak Czesi (46%) i Słowacy (43%).
Aby zaoszczędzić jak najwięcej, co trzeci ankietowany w Polsce ograniczy wydatki na rozrywkę i przyjemności (33%), meble i wyposażenie (33%), a także elektronikę (30%). W tym celu Polacy częściej niż sąsiedzi z południa będą sięgać po rzeczy z drugiego obiegu - niemal co piąty ankietowany z Polski (17%) zrobi to w nadchodzącym sezonie, a 42% deklaruje, że robi to często. Towary z drugiej ręki są coraz częściej postrzegane jako bardziej opłacalne, a także jako lepszy wybór w porównaniu z rzeczami nowymi (31%), jak również jako istotny element gospodarki o obiegu zamkniętym (14%). Ograniczanie planowanych zakupów, jak i poszukiwanie przedmiotów z drugiej ręki jest bardziej powszechne wśród Polaków. Jednak, jak wskazują wyniki badań, dla Czechów i Słowaków, którzy decydują się na zakup rzeczy używanych platforma Vinted jest pierwszym wyborem.
Wielu poczeka na wyprzedaż, a także skorzysta z rzeczy po znajomych i rodzinie.
Wielu polskich rodziców pójdzie za głosem dzieci. Coraz częściej to one decydują o tym, co znajdzie się w koszyku z wyprawką. Niemal co drugi ankietowany w Polsce (46%) przyznaje, że wybór pozostawi swoim pociechom - to znacznie więcej niż w przypadku Słowaków (29%) czy Czechów (39%). Z kolei 40% ankietowanych we wszystkich trzech krajach zakup wybranych przez siebie rzeczy skonsultuje z dziećmi.
Vinted wprowadza nową kategorię
Dla poszukującyc tańszej alternatywy, zwłaszcza w sezonie powrotu do szkoły, Vinted wprowadziła nową kategorię: elektronika. Chociaż wybrane używane urządzenia elektroniczne można już było już wcześniej wystawić na platformie, do tej pory nie miały one dedykowanej przestrzeni. Oprócz przeniesienia tych przedmiotów — takich jak gry wideo — do ich własnej, nowej kategorii, można sprzedawać i kupować konsole do gier, urządzenia audio (takie jak słuchawki, wkładki douszne i odtwarzacze muzyki), tablety, czytniki e-booków, ładowarki i wiele innych. Ta nowa kategoria zwiększa widoczność używanej elektroniki, ułatwiając znalezienie nowego domu dla przedmiotów, z których już nie korzystamy.
Powrót to szkół i do biur to idealny czas, aby uporządkować domową przestrzeń i wystawić na Vinted rzeczy, które nie są już nam potrzebne, dodatkowo na tym zarabiając.
*Badanie konsumenckie przeprowadzone w lipcu 2024 roku przez agencję badawczą Stem Mark wśród polskiej, czeskiej i słowackiej populacji w wieku 18-50 lat, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie n=3000.

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.