Komunikaty PR

Ponad 80 wyjątkowych obiektów prezentujących górskie krajobrazy

2021-01-15  |  10:30
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.34 MB )

Ponad 80 wyjątkowych obiektów prezentujących górskie krajobrazy i dzieła artystów związanych z Podhalem. To największa taka wystawa w Warszawie. Łączy w sobie malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaninę i rzemiosło. To prace najwybitniejszych twórców takich jak Rafał Malczewski, Zofia Stryjeńska, Witkacy, Julian Fałat czy Tadeusz Brzozowski. Oglądać je można do 28 stycznia w DESA Unicum. 

„Zakopane, Zakopane. Słońce, góry i górale”. Tak śpiewał w utworze „Kurort” kultowy zespół Sztywny Pal Azji i taki jest też tytuł wystawy i aukcji w DESA Unicum, prezentujący dzieła inspirowane krajobrazem i folklorem polskich gór. Zakopane było swoistym fenomenem, centralnym punktem na mapie Polski, miejscem, w którym żyła elita kulturalno-polityczna. W okresie międzywojnia było szczególnie popularne – nazywano je zimową stolicą Polski. Cała śmietanka towarzyska skupiała się w jednym z najstarszych hoteli zakopiańskich „Morskie Oko”. Przed I wojną światową odznaczał się on najwyższym standardem. Na scenie sali teatralnej „Morskiego Oka” występowali najwybitniejsi polscy aktorzy, m.in. Helena Modrzejewska czy Eugeniusz Bodo. To tu odbywały się rauty literackie i spotkania autorskie, w których brali udział m.in. Stanisław Przybyszewski, Władysław Reymont i Stefan Żeromski. W latach międzywojennych miał tu swoją siedzibę Teatr Formistyczny Witkacego, który wystawił tam m.in. sztuki „Wariat i zakonnica” oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

„Właściwie z roku na rok coraz więcej artystów pojawia się w Zakopanem. Po paru tygodniach facet rwał na doły, ogłupiały i zmęczony życiem Stolicy Letniej i Zimowej, a obecnie także „wczasowej" w porównaniu, do której życie w Warszawie było cichą sielanką w trumnie. Kogoż to nie spotykało się na ulicach Zakopanego” –  pisał Rafał Malczewski, jeden z najwybitniejszych artystów, dla którego główną inspiracją były górskie krajobrazy. Był z zamiłowania taternikiem, doskonałym narciarzem i ratownikiem TOPR. W 1917 roku podczas wspinaczki na południowej ścianie Zamarłej Turni w Tatrach śmierć poniósł jego towarzysz, Stanisław Bronikowski, a sam Malczewski przez całą noc, przywiązany do haka, oczekiwał na pomoc ratowników. W DESA Unicum zobaczyć można dwa jego niezwykłe obrazy, w tym „Zimę”. Dzieło oddziałuje na widza niezwykłą paletą barwną, złożoną z czystych i nasyconych kolorów, które oddają wrażenie mroźnego, acz słonecznego, zimowego dnia. W centralnym punkcie obrazu wyłania się z zakola drogi postać okutanej kobiety. Mimo upływu lat „Zima” pozostaje dziełem nowoczesnym i uniwersalnym.

Ulubionym portrecistą warszawskiej i zakopiańskiej śmietanki towarzyskiej był z kolei Witkacy. Stworzywszy w 1925 roku swój ostatni olejny autoportret zatytułowany „Ostatni papieros skazańca”, przystąpił do pracy w jednoosobowej firmie w siedzibą w Warszawie i w Zakopanem zarazem. Szczególnymi walorami odznaczały się portrety kobiece, które stanowiły niezwykłą mieszankę ich intrygujących osobowości oraz szczególnej słabości, jaką płeć piękną darzył Witkacy. Bywała ona schematyczną postacią, jak również bogatą wewnętrznie ekscentryczką, anielską istotą oraz demonem. W „Wywiadzie z Brunonem Schulzem” Witkacy wyraził intrygujące przekonanie, że kobieta ze swej natury jest psychiczną sadystką i fizyczną masochistką, natomiast mężczyzna odwrotnie, psychicznym masochistą i fizycznym sadystą. Na wystawie zobaczyć można będzie aż trzy portrety kobiet tego artysty.

Na szczególną uwagę zasługują również rzeźby zakopiańskie. Jedną z najciekawszych prac jest dzieło autorstwa Władysława Kuta, przedstawiające góralską parę, wykonującą regionalny taniec. Ciekawostką jest również tkanina projektu Zofii Stryjeńskiej z Wytwórni Kilimów Artystycznych Julii Tennenbaum z Glinian k. Lwowa. Wszystkie obiekty można oglądać do 28 stycznia. W ten sam dzień o 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa Zakopane, Zakopane. Słońce, Góry i Górale”: 19 – 28 stycznia 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Zakopane, Zakopane. Słońce, Góry i Górale”: 28 stycznia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/gory-niewzruszone-isu9/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Mural Banksy’ego w Warszawie Biuro prasowe
2021-03-01 | 11:00

Mural Banksy’ego w Warszawie

Tuż przy Placu Politechniki powstał olbrzymi mural, który nawiązuje do prac jednego z najbardziej fascynujących artystów naszych czasów. Dziewczynka z
Sztuka Komiks. Legenda
2021-03-01 | 01:00

Komiks. Legenda

Marcowa odsłona wystawy i aukcji komiksu odbędzie się pod hasłem: LEGENDA. Dedykowana jest twórczości wybitnych  artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński,
Sztuka Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945
2021-02-24 | 12:00

Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945

Wielkie nazwiska i wybitne dzieła klasyków współczesności. W marcu w DESA Unicum pojawi się twórczość m.in. Romana Opałki, Wojciecha Fangora, Teresy Pągowskiej i

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Dereszowska: Będę grała zdecydowanie mniej spektakli. Moje dzieci bardziej mnie potrzebują niż widzowie w teatrze

Aktorka przyznaje, że pandemia zmusiła ją do refleksji, przewartościowania swojego dotychczasowego życia i ustalenia nowej listy priorytetów. Podczas lockdownu Anna Dereszowska miała wreszcie okazję, żeby przemyśleć wiele ważnych spraw. Przekonała się między innymi o tym, ile korzyści przynosi odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym. Wcześniej większość wieczorów spędzała na scenie, a w ciągu dnia w pośpiechu próbowała godzić ze sobą wiele różnych obowiązków. Teraz już wie, że można się spełniać zawodowo tak, by nie cierpieli na tym najbliżsi.

Muzyka

Rafał Szatan: Moim priorytetem jest to, żeby w końcu skończyć płytę. Czuję, że jest mi to potrzebne

Muzyk tłumaczy, że pandemia zmieniła sposób, w jaki planuje swój czas. Stara się koncentrować na teraźniejszości i nie wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Przyznaje, że brakuje mu występów na żywo. Systematyczny kontakt z publicznością był dla niego zastrzykiem energii i motywacją do działania. Rafał Szatan ma nadzieję, że już wkrótce obostrzenia dotyczące pandemii zostaną zniesione i artyści będą mogli powrócić do regularnej aktywności zawodowej.

Farmacja

Badania naukowców potwierdzają, że w walce z wirusami skuteczne są ekstrakty roślinne. Mogą chronić także przed koronawirusem [DEPESZA]

Z analiz naukowych wynika, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak inne wirusy, wnika do organizmu przez otwarte śluzówki, głównie w nosie i ustach. Stąd powszechny nakaz zasłaniania ich maseczkami w miejscach publicznych. Zwłaszcza nos, którym oddychamy, stanowi podstawową barierę dla wnikania wirusów i drobnoustrojów, dlatego należy wspierać znajdujące się w nim naturalne mechanizmy ochronne. Naukowcy wzięli pod lupę spraye do nosa, zawierające m.in. naturalne ekstrakty czystka kreteńskiego czy szałwii lekarskiej, i wykazali, że hamują one namnażanie komórek wirusowych w warunkach in vitro, regenerując przy tym błonę śluzową nosa. To z kolei ogranicza możliwość przedostawania się wirusów do organizmu. Lekarze podkreślają, że zawarte w nosie i gardle naturalne funkcje obronne organizmu można wspierać naturalnymi metodami.