Komunikaty PR

Pożegnaj tygrysie paski! Jak skutecznie leczyć rozstępy?

2020-09-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Małgorzata Fijałkowska
Com&Media

ul. Bagatela 11 lok. 18
00-585 Warszawa
malgorzata.fijalkowska|com-and-media.pl| |malgorzata.fijalkowska|com-and-media.pl
696 394 007
https://com-and-media.pl/

Mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, płeć w tym wypadku nie ma większego znaczenia. Rozstępy to nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim głębokie uszkodzenie skóry widoczne na jej powierzchni w formie cienkich, różowych bądź białych linii, stąd porównanie ich do tygrysich pasków. Pamiętaj, że nie są one powodem do wstydu, ale też nie zawsze trzeba się z nimi pogodzić. Leczenie rozstępów to skomplikowany i długotrwały proces przebudowy tkanek, ale na koniec uzyskuje się spodziewane efekty. O skutecznej terapii zwalczania rozstępów opowiada dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki Estetica Nova.

***

Ruch „Body positive" kontra utarte stereotypy piękna…Rozstępy to defekt skóry, który dotyka od zawsze zarówno kobiety, jak i mężczyzn (choć nie tak wielu jak w przypadku płci pięknej) na całym świecie. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest gwałtowna zmiana napięcia, najczęściej rozciąganie skóry, dlatego mogą się pojawić już w okresie dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i chłopców w wyniku przyspieszonego wzrostu, kolejnym czynnikiem jest nadmierny przyrost wagi - wyjaśnia dr Ewa Rybicka. U kobiet najczęściej wpływ mają zmiany hormonalne, w trakcie ciąży czy menopauzy, ale też np. zabieg powiększania piersi z użyciem za dużego implantu. U mężczyzn zaś intensywne treningi, które wpływają na rozrost tkanki mięśniowej, skóra po prostu nie jest w stanie wytrzymać ciągłego napięcia. Dlatego charakterystyczne linie mogą pojawić się zarówno na brzuchu, biodrach i udach, jak i na pośladkach, plecach czy ramionach, właściwie w każdej okolicy ciała z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp – mówi dr Rybicka. Istotną rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne. Niejedna kobieta, po ciąży nie uświadczyła rozstępów, bywa nawet, że nie jest konieczne wsparcie w postaci specjalistycznych preparatów. Dlaczego tak się dzieje? Każde białko w organizmie ma swoje miejsce w genotypie. Jeśli gen kodujący kolagen i elastynę jest uszkodzony białka stają się mniej wytrzymałe, a to sprzyja powstawaniu rozstępów.

 

Fazy powstawania rozstępów

Równolegle przebiegające, wrzecionowate pasma pozbawione są wszelkich gruczołów czy mieszków włosowych, a także nie ma w nich melanocytów, komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Warstwa rogowa naskórka na rozstępie jest grubsza niż w innych miejscach ciała. Swoim wyglądem także w obrazie histopatologicznym przypominają bliznę. Ich kształtowanie to złożony proces, im szybciej rozpocznie się leczenie tym szybsze i lepsze osiągamy rezultaty.

  1. Faza zapalna – silne napięcie włókien kolagenu i elastyny sprawia, że zaczynają one pękać, co na powierzchni skóry widoczne jest w formie linii o sinoczerwonej lub fioletowej barwie. W tkance łącznej rozwija się stan zapalny, ulega ona zniekształceniu, narasta przekrwienie naczyń krwionośnych i obrzęk. Może pojawić się świąd i lekkie pieczenie, a pasma stają się wypukłe.
  2. Faza zanikowa (bliznowacenia) – linie przybierają odcień perłowy lub biały na skutek prób regeneracji włókien kolagenu i elastyny, zaś granica skórno-naskórkowa ulega spłaszczeniu, by wtopić się w otaczającą rozstępy skórę. Pasma są atroficzne, wyczuwalne w dotyku, już nie wypukłe, lecz bardziej zapadnięte w skórze.

 

Remedium na rozstępy

Rozstępy to jeden z tych problemów natury estetycznej, którym lepiej zapobiegać niż leczyć. Zachowanie stałej wagi, zbilansowana dieta bogata w witaminy A, B5, E, PP oraz mikroelementy, zwłaszcza cynk i krzem, a także domowa pielęgnacja ukierunkowana na nawilżanie i uelastycznianie skóry są kluczowe, by zminimalizować ryzyko pojawienia się tygrysich pasków. Gdy te mimo wszystko się pojawią ważne, by zareagować odpowiednio szybko. W pierwszej fazie powstawania rozstępów istnieje największa szansa na pozbycie się ich całkowicie bez śladów – przestrzega dr Ewa Rybicka. Później wiele zależy od głębokości ich położenia oraz zawartej w nich ilości prawidłowej tkanki. Do tej pory w trudniejszych przypadkach stosowałam terapie łączone dla gwarancji widocznych efektów. Na szczęście od dłuższego czasu w mojej klinice dysponuję nowoczesną metodą zwalczania rozstępów czyli tzw. Biodermogenesi, nieinwazyjna procedura łącząca w sobie trzy technologie znane z fizykoterapii: pole elektromagnetyczne, próżnię oraz elektroporację z wprowadzeniem aminokwasów i kwasu hialuronowegotłumaczy dr Rybicka. Biodermogenesi to rehabilitacja na poziomie komórkowym. Po pierwsze działając w próżni usprawniamy pracę naczyń krwionośnych. Po drugie poprzez stymulację pompy sodowo-potasowej naprawiamy wędrówkę jonów sodu i potasu przez ściany komórek, co pobudza je do m. in. oczyszczenia się z zalegających w nich, blokujących prawidłową pracę zanieczyszczeń. Dotlenione fibroblasty ze świeżą dawką aminokwasów zaczynają produkować włókna kolagenowe, co zagęszcza rozstępy. Do tego ze zdrowej skóry migrują melanocyty, dzięki czemu zmiana odzyskuje zdolność do opalania i zbliża się wyglądem do otaczającej skóry.

 

Dlaczego biodermogeneza?

To zabieg, który gwarantuje rzeczywistą regenerację skóry właściwej informuje dr Rybicka. Zapewnia uzyskanie doskonałych efektów u pacjentów, którzy do tej pory sądzili, iż usuniecie rozstępów w ich przypadku nie jest możliwe. Dzięki zabiegowi biodermogenezy skóra zaczyna „żyć”! Stopniowo rozstęp staje się bardziej elastyczny, gładki i odzyskuje jednolity koloryt. Choć proces jest złożony i długotrwały (może potrwać nawet 12 sesji zabiegowych, do tego dochodzi okres samej „pracy” skóry) to efekty są lepsze niż zapewniały to dotychczasowe dostępne metody leczenia – zapewnia dr Ewa Rybicka. Widoczność rozstępów redukujemy już od pierwszego zabiegu. Do tego procedura nie wymaga okresu rekonwalescencji, nie ma żadnych skutków ubocznych, co prawda może pojawić się lekkie zaczerwienienie w okolicy zabiegowej, ale ustępuje po kilku godzinach. Nie zawsze zagwarantuję, że dojdzie do całkowitego złączenia brzegów rozstępu, ale wizualne efekty będą doskonałe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Uroda BRAK ZDJĘCIA
2020-10-29 | 17:02

Odmładzanie bez skalpela

Piękna i gładka skóra to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niestety z biegiem czasu, obserwowane są, szczególnie na twarzy,pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jak skutecznie i bezinwazyjnie poradzić sobie z tym
Uroda BRAK ZDJĘCIA
2020-10-29 | 16:59

Jak przedłużyć efekt po zabiegu medycyny estetycznej?

Troska o zdrowie skóry sprawia, że możemy cieszyć się jej pięknym wyglądem przez całe życie. Aby jednak tak było, dbanie o cerę należy prowadzić holistycznie – stawiając na zabiegi medycyny regeneracyjnej, ale także
Uroda BRAK ZDJĘCIA
2020-10-29 | 12:45

Radiofrekwencja mikroigłowa - poznaj sposób na piękno

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg z zakresu dermatologii estetycznej, który charakteryzuje się krótkim okresem rekonwalescencji i brakiem powikłań. Pozwala na długo cieszyć się efektem liftingująco-ujędrniającym. O

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Anna Nowak-Ibisz: Gdy u nas promowało się dezodoranty, Niemki zaczynały wcierać w pachy sok z cytryny. Obecnie polskie firmy również idą tą drogą

Według prezenterki telewizyjnej polska kuchnia wyróżnia się na tle świata. Potrawy, które serwują rodzimi kucharze, odznacza przede wszystkim przywiązanie do tradycji. Korzystanie z dawnych receptur nie oznacza jednak nudy. Eksperymenty pomagają bowiem stworzyć nową jakość i uczynić dania ciekawymi. Anna Nowak-Ibisz zaznacza, że w trakcie ostatnich lat manufaktury stały się bardzo popularne. Przyznaje, że jest miłośniczką kosmetyków wytwarzanych w małych, rodzinnych firmach.

 
 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

W czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po polską żywność. Zwracają też coraz większą uwagę na jej jakość

Konsumenci w Polsce przykładają coraz większą wagę do jakości produktów żywnościowych. 72 proc. przy wyborze zwraca uwagę na ich skład, a 62 proc. chciałoby kupować więcej artykułów bio, choć na ogół barierą jest ich wysoka cena. Ponad połowa Polaków, sięgając po takie produkty, nie ma też pewności co do ich prawdziwego źródła pochodzenia. To oznacza, że konsumenci potrzebują dodatkowej informacji, a producenci – większej promocji swoich jakościowych wyrobów. Temu właśnie służy konkurs „KUKBUK Poleca”, który od czterech lat nagradza najlepszą polską żywność i wyroby regionalne. A w dobie pandemii żywność od krajowych dostawców jest wśród Polaków coraz popularniejsza.

Medycyna

Naukowcy opracowali urządzenie do noszenia umożliwiające komunikowanie się osobom z paraliżem twarzy. Sprawdzi też skuteczność leczenia [DEPESZA]

Stwardnienie zanikowe to choroba, która prowadzi do zaniku mięśni, także tych, które pozwalają mówić. Szacuje się, że nawet 75 proc. osób, u których zdiagnozowano ALS, będzie potrzebować jakiejś formy pomocy, aby skutecznie się komunikować. Naukowcy z MIT stworzyli niewidoczny czujnik dla chorych, który przymocowany do twarzy mierzy drobne ruchy, takie jak drganie lub uśmiech. W ten sposób pacjenci mogą przekazywać emocje.