Przebarwienia do wyleczenia, czyli skuteczne sposoby na ich redukcję
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe skóry, które powstają w wyniku nagromadzenia się melaniny na danym jej obszarze. Zalicza się do nich takie zmiany jak ostudę (inaczej melasma) i piegi, a także plamy soczewicowate i pozapalne. Te, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do specjalisty, są zwykle wynikiem przebytego trądziku. O tym, jak skutecznie leczyć wskazane zmiany skóre opowiada dermatolog – wenerolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.
Do przebarwień na skórze zaliczamy wszystkie występujące zmiany w okolicach twarzy i szyi oraz grzbietu rąk i dekoltu. Okres powakacyjny to czas, kiedy jeszcze częściej zmagamy się z ich występowaniem, szczególnie jeśli nastąpiła długotrwała ekspozycja skóry na słońce. Warto również nadmienić, iż u kobiet problem przebarwień jest znacznie częstszy. Melasma, która powstaje u nich to kombinacja hormonów żeńskich w powiązaniu z działaniem promieni słonecznych. Lokalizuje się w obrębie skroni i czoła oraz policzków i wargi górnej. U wielu z nich objawia się często np. podczas ciąży, menopauzy czy stosowania doustnej formy antykoncepcji. Predyspozycje genetyczną mają również znaczenie – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.
Skuteczna walka – czas, start!
Najskuteczniejszą metodą redukcji przebarwień jest terapia łączona. Zaleca się więc zabiegi w gabinecie dermatologa, do których należy zaliczyć np. laseroterapię, peelingi medyczne, w tym cosmelan i dermamelan, mezoterapię czy mikronakłuwanie z TCA. Bez względu na rodzaj działania istotna jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja w domu. Warto stosować produkty złuszczające. To one stymulują wymianę komórkową, dzięki czemu stare warstwy skóry o nierównomiernym kolorycie zastępuje się nowymi - komentuje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Niezależnie od rodzaju terapii, po zabiegu należy chronić miejsca objęte leczeniem przed promieniowaniem słonecznym i stosować odpowiednią fotoprotekcję. Przeciwskazaniami do wspominanych zabiegów są aktywna postać opryszczki, ciąża, okres laktacji czy infekcje skóry oraz wszelkie stany zapalne.
Leczymy etapowo, z odpowiednim rozłożeniem zabiegów w czasie, co daje skórze czas na trwałą regenerację i uzyskanie satysfakcjonujących efektów dla pacjenta - konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Opisane w materiale zabiegi wykonywane są w klinice Projekt Skóra.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.