Przyprawy dla urody, czyli domowe kosmetyki z Appetitą
Naturalne kosmetyki w ostatnich czasach wracają do łask. Nic dziwnego – od stuleci dbanie o urodę sprowadzało się do wykorzystywania w tym celu produktów posiadanych w domu. Marka Appetita proponuje skuteczne, zdrowe i pozbawione chemii przepisy na specyfiki, które każdy może przyrządzić we własnym zakresie i cieszyć się ich upiększającym działaniem.
Choć przyprawy kojarzone są głównie z kuchnią, mają też szereg różnych zastosowań poza kulinarnych. Jednym z chyba najbardziej niedocenianych jest kosmetyka. Na bazie przypraw można własnoręcznie zrobić niezwykłe i skuteczne maseczki oraz peelingi, które będą aromatycznym wsparciem codziennej pielęgnacji skóry. Należy jednak zawsze pamiętać, że nawet naturalne kosmetyki zrobione w domu mogą uczulać. Przed użyciem każdego produktu trzeba zrobić test alergiczny, nanosząc niewielką ilość np. na wewnętrzną część nadgarstka.
Przy problematycznej cerze świetnie sprawdza się cynamon. Charakterystyczne laski o pięknym zapachu kryją w sobie substancje o właściwościach pobudzających krążenie, rozgrzewających oraz antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Cynamon w połączeniu z oliwą z oliwek tworzy peeling o działaniu ujędrniającym i antycellulitowym. Stosowany na twarz zlikwiduje wypryski, oczyści i rozjaśni cerę oraz załagodzi przebarwienia. Wystarczy wymieszać w proporcjach 1:1 mielony cynamon z miodem i nałożyć na twarz na ok. 20 minut; po tym czasie zmyć letnią wodą. Podane składniki można dodatkowo połączyć z jogurtem naturalnym, który zadziała łagodząco i chłodząco. Może pojawić się lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry, które w ciągu 30 minut od zmycia powinno zniknąć. Nie należy się stosować kosmetyków z cynamonu częściej, niż raz w tygodniu.
Kolejna przyprawa, nad którą warto się pochylić, to kurkuma. Łagodzi ona podrażnienia, działa antybakteryjnie i łagodnie wyrównuje koloryt skóry, dlatego jest ceniona w leczeniu przebarwień. Jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że stosuje się ją w domowych kosmetykach od wieków. Maseczka z jej dodatkiem działa rozświetlająco, nawilżająco, odmładzająco i wspierająco w leczeniu trądziku i łuszczycy. Wystarczy połączyć kurkumę z miodem i jogurtem i nałożyć na twarz na 30 minut, następnie zmyć ciepłą wodą.
Korzeń imbiru to niezwykle popularna przyprawa. Dodana do potraw ma właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie. Podobne działanie wykazuje stosowana na skórę, dlatego jest jednym z głównych składników stosowanych w kosmetykach wyszczuplających i ujędrniających. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów, pobudzając cebulki. Używając imbiru w domowych kosmetykach, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w nadmiernych ilościach może podrażniać. Aby stworzyć perfekcyjną maskę na włosy, należy wymieszać sproszkowany imbir z ulubionym olejkiem do włosów (lub oliwą z oliwek) w proporcjach 1:1 i nałożyć na skórę głowy na 10-15 minut, ale nie więcej, niż 20. Po takim czasie umyć głowę szamponem.
Dobre, naturalne kosmetyki nie muszą być drogie. Z przyprawami Appetita każdy może wyczarować w swoim domu perfekcyjne, skuteczne produkty, które mają bardzo dobry i prosty skład, a jakością nie odstają od tych zakupionych w drogerii.
Znajdź chwilę dla siebie i odetchnij
Perfumy przyprawione jesienią – męskie zapachy Gisada
Podstawowe potrzeby skóry (nie tylko) jesienią
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.