Komunikaty PR

Rekordowe wyniki akcji ZRÓB PORZĄDEK W SZAFIE

2023-11-30  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 0.01 MB )

Kolejne pokolenie będzie bardziej świadome ekologicznie? Rekordowy wynik akcji “Zrób porządek w szafie”. 

Za nami kolejna już edycja akcji „Zrób Porządek w szafie”, w ramach której szkoły prowadzą zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc środowisku, ale także potrzebującym. Dwa razy do roku w akcję angażują się uczniowie i nauczyciele, którzy wciągają w działania całe lokalne społeczności.

 

Tym razem w zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski - zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań!

Myślę, że obecność w mediach będzie stanowiła dodatkową nagrodę dla szkoły i wyróżnienie dla całej zaangażowanej społeczności lokalnej. 

Więcej o akcji:

Uczniowie 60 szkół wraz z rodzicami i nauczycielami, przez ponad miesiąc porządkowali swoje szafy, zbierając niepotrzebne ubrania, aby te mogły trafić do wtórnego obiegu i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Organizatorem akcji jest Fundacja Eco Textil, która od lat zamienia używaną odzież w pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku uczniowie zebrali aż 53 774 kilogramy niepotrzebnych ubrań. To rekordowy wynik.

Sezonowe porządkowanie szaf odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. “Z każdą edycją przybywa szkół, dla których rozmowa o nadprodukcji ubrań jest ważnym elementem edukacyjnym. To bardzo nas cieszy, bo oznacza, że rośnie nowe pokolenie, o zupełnie innej świadomości ekologicznej. A swoim zapałem młodzież zaraża rodzinę, znajomych, lokalne społeczności.” - cieszy się Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Jaki jest cel akcji?

Szacuje się, że liczba ubrań wyprodukowanych i znajdujących się aktualnie w użyciu i łańcuchu dostaw na całym świecie nie tylko wystarczyłaby nam do śmierci. Wystarczyłaby… kolejnym sześciu pokoleniom ludzi. Czy sprawia to, że kupujemy i produkujemy coraz mniej? Przeciwnie. Niestety, nie tylko kupujemy coraz więcej, ale też zużywamy coraz szybciej. W wyniku spadającej jakości ubrań, coraz częściej wybieramy rzeczy niemal "jednorazowe" lub jednosezonowe. To przyczynia się do wzrostu ilości odpadów i degradacji środowiska naturalnego.

“Jako ludzkość mierzymy się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest ogromne zużycie ubrań, problemem staje się brak miejsca na ich składowanie, co rusz słyszymy o nielegalnych składowiskach, zaśmieconych plażach i płonących stertach tekstyliów. Odpowiedzią jest drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia rzeczom. Każdy z nas znajdzie rzeczy, które nam się już nie przydadzą, ale wciąż mogą ucieszyć innych. Dlatego takie akcje jak „Zrób Porządek w swojej szafie” są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie.” - mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil.

W tej edycji po raz pierwszy zdecydowano się nie wyłaniać jednego zwycięzcy, ponieważ aż dwie szkoły zebrały ponad 6 ton ubrań. Pierwsze miejsce zajęły więc ex aequo Szkoła Podstawowa w Piotrowicach (woj. lubelskie) z wynikiem 6170 kilogramów oraz Szkoła Podstawowa w Konieczkach (woj. śląskie)  z wynikiem 6100 kilogramów.

Wynik jest tym bardziej imponujący, zważywszy na fakt, że nie są to duże placówki - w szkole w Piotrowicach uczy się 170 uczniów, a w szkole w Konieczkach jedynie 115. 

Kolejne miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Hyżnem będąca już weteranem akcji oraz Szkoła Podstawowa w Milówce – obie te szkoły zebrały powyżej 4 ton. Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez szkoły. Każda ze szkół ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków inwalidzkich balkoników i  par kul ortopedycznych. Ale to nie koniec nagród. Dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy - szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do potrzebujących w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie. 

Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

“Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzi ludzie, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i buduje proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko- uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców bywa, że odzież zbiera całe miasteczko czy osiedle. Lokalność stała się ważnym aspektem naszej akcji, bowiem i sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. To integruje społeczności. Dla wielu placówek akcja stała się okazją do organizowania dodatkowych wydarzeń, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, a „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami. O zbiórkach w szkołach było głośno w lokalnych mediach, uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To ważne aby inspirować innych do budowania dobry ekologicznych nawyków.” - wyjaśnia Lipnicka. 

Kolejna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” odbędzie się już wiosną, mamy nadzieję, że z każdą edycją świadomość będzie rosła, podobnie jak liczba zebranej odzieży oraz potrzebujących, którym uda się dzięki niej pomóc. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.