Romans oparty na faktach: Iwona Kulwicka o tym, jak zakochać się na Tinderze
Poszukiwanie miłości przez Internet stało się coraz bardziej popularne. Choć ograniczenia związane z pandemią zostały zniesione, wiele osób nadal korzysta z aplikacji randkowych. O tym jak znaleźć miłość w sieci, przekonała się Iwona Kulwicka, autorka powieści „Miłość po 40. Jak zakochać się na Tinderze. Książka dla kobiet, które nie wierzą w miłość”. Jej powieść dostępna jest już w księgarniach.
Najpopularniejszymi aplikacjami randkowymi w Polsce są Tinder i Badoo (Badanie Mediapanel). Randkowanie online, dla coraz większej ilości osób, stanowi wygodny sposób, by bez wychodzenia z domu poznawać ludzi z całego świata. Aplikacje są proste w użyciu, wymagają podawania niewielkiej ilości danych, a większość z nich jest bezpłatna. W dodatku umożliwiają randkowanie z osobami z całego świata. Przekonała się o tym również autorka, Iwona Kulwicka, która za pomocą aplikacji randkowej nawiązała gorący romans z Włochem.
Dlaczego Polacy chętnie randkują on-line?
Korzystanie z aplikacji randkowych daje możliwość wyboru, umożliwia poznawanie nowych osób w szybkim czasie. Dzięki nim otwieramy się na drugą osobę, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.
– Do założenia aplikacji randkowej zachęciła mnie siostra. Początkowo nie byłam otwarta na tego typu rozwiązania, ale pomyślałam, że warto spróbować czegoś zupełnie nowego. Wówczas byłam w przełomowym momencie mojego życia. Zakończyłam poprzedni związek, miałam już dorosłe dzieci i chciałam znaleźć miłość. O tym, co mi dało założenie profilu na Tinderzei jak potoczyło się moje życie dzięki aplikacji opowiadam w najnowszej książce – mówi Iwona Kulwicka.
Zdaniem psycholog Anny Bialous-Griffiths podczas randkowania przez Internet należy mieć otwarte serce, ale także zwrócić uwagę na tak zwane „czerwone flagi”, czyli to, co powinno nas zaniepokoić.
– Na początku warto mieć sprecyzowane oczekiwania wobec kandydata, ale także być otwartym na zupełnie różne od nas osoby. Ponadto, zwróćmy uwagę, że nie każdy może mieć wobec nas dobre intencje. Z aplikacji randkowych korzystają także żonate czy zamężne osoby. Zdarzają się także oszuści, którzy próbują wykorzystywać otwartość innych. Dlatego ważne jest, aby poprowadzić rozmowę w odpowiedni sposób. Zacznijmy od niezobowiązujących pytań o stan cywilny, wiek czy miejsce zamieszkania. Istotne jest także, aby przed spotkaniem umówić się na rozmowę online, za pomocą komunikatora wyposażonego w kamerkę. W ten sposób możemy uniknąć rozczarowania, a także sprawdzić, czy rozmowa z drugą osobą jest dla nas interesująca. Zanim zdecydujemy się na spotkanie, uzyskajmy, jak największą ilość informacji – mówi Anna Bialous-Griffiths.
Kto korzysta z aplikacji randkowych?
Jak wynika z raportu Aplikacje randkowe realizowanego na zlecenie Spicy Mobilie, z Badoo oraz z Sympatii korzysta więcej mężczyzn niż kobiet – 57 proc. do 43 proc.
44 proc. użytkowników portali randkowych stanowią osoby w wieku 15 do 24 lat. Kolejną co do liczebności grupą są 20 i 30-latkowie – blisko co trzecia osoba na Badoo jest właśnie w tym przedziale wiekowym. Osoby w wieku 45+ to grupa najmniej liczna, a jeśli już decyduje się na randkowanie online, najczęściej korzysta z Sympatii.
– Poszukiwanie miłości w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie, ale warto korzystać z nowych technologii. Słyszałam, że wiele osób wybiera Tindera i ja zdecydowałam się na skorzystanie z właśnie tej aplikacji. Założenie konta jest bardzo proste. Spotkałam się z dużą otwartością ze strony pozostałych użytkowników, choć wiem, że nie zawsze tak jest. W Internecie, tak samo jak w realnym życiu, możemy spotkać różne osoby – nie zawsze z dobrymi zamiarami. Niemniej jednak udało mi się znaleźć szczęście. W ciągu czterech miesięcy mojego życia byłam w stanie głębokiego zakochania i nie przypuszczałam, że czeka mnie jeszcze miłość pełna pasji i namiętności – mówi Iwona Kulwicka.
Książka „Miłość po 40. Jak zakochać się na Tinderze. Ksiązka dla kobiet, które nie wierzą w miłość” została napisana, by dać odwagę wszystkim dojrzałym osobom, które pragną posmakować miłości. Książkę w wersji papierowej oraz e-book zakupić można za pomocą strony: https://miloscpo40.pl/, a także w sieci sklepów Empik i innych księgarniach internetowych.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.