Serwis OLX wprowadza zmiany w kategorii Zwierzęta
Od października dział podzielono na „psy i koty do adopcji” oraz „psy i koty rasowe”. Zmiana w serwisie ma promować ideę adopcji zwierząt bez różnicowania ich ze względu na pochodzenie. W kategorii „do adopcji” pojawi się dodatkowo pole do zaznaczenia oferty ze schroniska.
Od tej chwili nie będzie też można „oddać za darmo” lub „zamienić” psa rasowego. Nie znaczy to, że problem nielegalnych hodowli, z którym serwis zmaga się od lat, całkiem zniknie. Ale zmiana nazwy kategorii będzie dla chcących pozyskać psa do adopcji jasnym sygnałem, że ogłoszeniodawca nie może za zwierzę żądać żadnej opłaty.
- Tym ruchem chcemy utrudnić życie pseudohodowlom - przyznaje Przemysław Klemczak, opiekun kategorii w serwisie i pomysłodawca akcji Nakarm Psa z OLX. - Do tej pory kategoria „bez rodowodu” była niechcący miejscem, w którym wystawiano ogłoszenia o zwierzętach do oddania za darmo, ale z czasem okazywało się, że trzeba dopłacić np. kilkaset złotych za miseczkę albo za smycz.
To częsty problem, który zgłaszali użytkownicy platformy, a który do tej pory był poza kontrolą serwisu, ponieważ dopiero w prywatnych rozmowach między stronami padały kwoty, za jakie nieoficjalnie sprzedawano zwierzęta.
Zwierzęta rasowe to takie, których pochodzenie dokumentuje rodowód wydany przez zarejestrowanego hodowcę. Zgodnie z regulaminem serwis wymaga przedstawienia dokumentów poświadczających przynależność hodowli do związków zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
- Przed zakupem rozważmy przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, jeśli jednak zdecydujemy się na zakup, róbmy to odpowiedzialnie, pamiętając o kilku podstawowych zasadach – wskazuje Michael Bizuk z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. - Kiedy cena rasowego psa czy kota jest dużo niższa w porównaniu z innymi, podobnymi ofertami, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Warto też poznać organizację, w której jest zarejestrowany hodowca. Unikajmy ogłoszeń ze skróconymi lub niepełnymi nazwami. Koniecznie umówmy się też na spotkanie w miejscu chowu, żeby sprawdzić, jakie warunki zapewniono zwierzęciu, a kiedy zdecydujemy się na zakup, podpiszmy umowę – w przypadku oszustwa może to być jedyny dokument potwierdzający, że doszło do transakcji. Jeśli jednak natrafimy na pseudohodowlę, nie kupujmy w niej zwierząt. Natychmiast zgłośmy sprawę odpowiednim służbom – apeluje.
Serwis co roku wspiera polskie schroniska flagową akcją Nakarm Psa z OLX. To użytkownicy wybierają placówki, które w danym roku wirtualnie karmi cała Polska. Następnie online'owe kliknięcia przeliczane są na tony karmy, która pod koniec roku trafia do potrzebujących czworonogów. Przy okazji akcji, która rokrocznie angażuje miliony internautów, OLX zachęca do adopcji schroniskowych psiaków i kociaków. Łącznie nakarmiono już prawie 1000 psiaków i 100 kotów z 29 schronisk w całej Polsce, co przekłada się na 27,5 tony przekazanej karmy. W grudniu tego roku wystartuje 14. odsłona Nakarm Psa z OLX.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.