Smart shopping – ubrania to inwestycja na lata

Karolina M. Rutkowska
Lensomai Communication
Nowy Świat 60
00-357 Warszawa
kmrutkowska1|gmail.com| |kmrutkowska1|gmail.com
572506965
https://www.linkedin.com/in/karolina-m-rutkowska
Apetyt na nowe domaga się zaspokojenia, ale można to zrobić mając na uwadze kilka dobrych praktyk zakupowych. Zwolnij i wybieraj świadomie.
Fakty są niezaprzeczalne. Produkcja mody odpowiada obecnie za 10 proc. emisji dwutlenku węgla, wysusza źródła wody, zanieczyszcza rzeki i strumienie – wynika z raportów ONZ. Te liczby są jeszcze bardziej przerażające, kiedy okazuje się, że aż 85 proc. z tych tekstyliów trafia co roku na wysypiska.
Jeszcze w latach 90. nosiliśmy ubrania średnio o połowę dłużej, a nasze szafy były prawdopodobnie dwa razy mniejsze. Teraz dominujący model to ,,kup-użyj-wyrzuć’’, co sprawia, że zaczynamy topić się w odpadach. Ubrania/śmieci są wszędzie! W rzekach, ocenach, parkach, lasach i wreszcie na wysypiskach śmieci, których obszar w niektórych przypadkach jest równy powierzchni Polski, a nawet pięciokrotnie większy!
Tymczasem jesienne wyprzedaże trwają w najlepsze. Co zrobić, kiedy kolejne spodnie, wzorzysta sukienka, podkoszulek za 50% pierwotnej ceny, same pchają się do naszej szafy?
Naciśnij modzie pedał hamulca. Nogę na nim trzymasz Ty sam.
Mądre zakupy zaczynają się jeszcze przed wyjściem z domu. Zanim wyruszysz na zakupy, otwórz drzwi swojej szafy i sprawdź, co się w niej znajduje. Ten nawyk stanie się podstawą do tworzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej garderoby. Zapisz w notatniku, jakich rzeczy Ci brakuje. Określ cel swojej wizyty w sklepie. Słowo napisane działa lepiej niż tylko pomyślane.
Dobrym zwyczajem jest zrobienie miejsca na nowe ubrania przez oddanie lub sprzedanie czegoś z naszej szafy. Wymiana dwóch nienoszonych rzeczy na jedną nową to też sensowne rozwiązanie. Warto patrzeć na ubranie z szerszej perspektywy – jako inwestycję na lata. Wysokogatunkową odzież i akcesoria można naprawiać, rewitalizować oraz przerabiać. Im lepsze gatunkowo, bliższe klasyce rzeczy, tym szybciej trafiają w drugie ręce, zyskując nowe życie.
Na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Zmieniające się nieustannie trendy często zwracają naszą uwagę na modele ubrań, które niekoniecznie pasują do naszej figury. Sprawdź, czy masz sylwetkę klepsydry, gruszki, jabłka, kolumny czy odwróconego trójkąta. Naucz się eksponować swoje zalety i ukrywać niedoskonałości. W nowym ubraniu powinniśmy czuć się nie tylko atrakcyjnie, ale przede wszystkim swobodnie. Obejrzyj się
z każdej strony i dopiero zdecyduj o zakupie.
Kolor to absolutna podstawa każdej modnej stylizacji. Można opierać jego wybór na aktualnych trendach, jednak przede wszystkim powinien pasować do typu urody, koloru włosów i karnacji. Wzory i różnego rodzaju printy także nie pozostają bez znaczenia – miejmy na uwadze, że często mogą nas optycznie pogrubiać lub skracać (np. poziome paski). Postawmy na uniwersalne, ponadczasowe odcienie, które nigdy nie wychodzą z mody. Głęboka czerń, granat, beże i brązy to kolory, które gwarantują schludny i elegancki wygląd bez względu na okazję i porę roku. Ubrania w tych barwach służyć nam będą dłużej niż przez jeden sezon.
Garderoba powinna spełniać nasze oczekiwania również w kwestii praktycznego jej wykorzystania. Jeśli nasza praca wymaga określonego dress code’u, wybierajmy ubrania uniwersalne i ponadczasowe, które rzeczywiście do niej pasują np. klasyczna mała czarna – idealna na rodzinny obiad, jak i spotkanie formalne w biurze. Strój jest naszą wizytówką.
Coraz więcej polskich projektantów deklaruje, że nie jest im „wszystko jedno” z czego, gdzie i czyimi rękami tworzą.
Filozofia Luxe Fashion to odwrócenie wszystkich niepokojących trendów, za którymi chowa się współczesna moda. Marka, zamiast szkodliwych materiałów, które ostatecznie trafiają do organizmów żyjących w morzach i oceanach, stawia na naturalne i ekologiczne materiały, które są przyjazne dla skóry. Zamiast masowej produkcji odzieży o krótkim okresie żywotności, ubrania Luxe Fashion powstają w limitowanych edycjach po 30 sztuk.
To właśnie nasze codzienne decyzje przekładają się na zmniejszenie produkcji ubrań, a co za tym idzie zanieczyszczeń i nierówności społecznych, do których przyczynia się przemysł odzieżowy - stwierdza Magdalena Binkowska Jenczyk, właścicielka i projektantka Luxe Fashion. Kupujmy więc odpowiedzialnie. Warto zaznaczyć wagę naszych wyborów, zwłaszcza kiedy sięgamy po rzeczy, przy produkcji których dochodzi do dewastacji środowiska lub cierpienia zwierząt. Wybierajmy takich producentów, którzy mają inną filozofię, np. projekty Luxe Fashion - ubrania, które nie określają wieku, przeznaczone dla kobiet ceniących wysoką jakość, oryginalne wykończenie i limitowane kolekcje.

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

MediaMarkt i bp łączą siły: Za zakupy w MediaMarkt dostajesz bon na paliwo lub kawę

Burgerowy fenomen nie zwalnia – ponad 30% wzrostu zamówień burgerów w aplikacji Glovo
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.