Sos – największy grzech prawdziwej włoskiej pizzy
Historia pizzy to historia ewolucji i rewolucji, która sprawiła, że to danie stało się jednym z najpopularniejszych na świecie. Ta ulubiona potrawa wojowniczych żółwi ninja gości nie tylko na imprezach firmowych, ale też na niejednym polskim stole i konkuruje z tradycyjnymi gołąbkami czy rosołem. We Włoszech pizza jest rodzinnym posiłkiem, lecz jej wersje mogą być bardzo niestandardowe! O tajnikach prawdziwej włoskiej pizzy opowiada Fabrizio Arcese - rodowity Włoch.
Być może jego wskazówki przydadzą się przy przygotowaniu pizzy na organizowany przez Podlaskie Zakłady Zbożowe konkurs, którego szczegóły podajemy na końcu.
Prawdziwa włoska pizza, czyli jaka?
Fabrizio Arcese: - Włoska pizza to pyszne danie, które my Włosi jemy prawie codziennie. Można ją zrobić na wiele sposobów, ale zawsze urzeknie nas smakiem i nigdy nas nie zmęczy. To jest jej wielka siła i przewaga nad innymi daniami. Pizza jest naprawdę zakorzeniona w naszej kulturze. Świadczyć o tym chociażby fakt, że możemy ją jeść jako obiad, kolację, siedem dni w tygodniu. Aby delektować się jej smakiem, nie potrzebujemy specjalnej okazji. Czasami jednak znajdujemy wymówkę, mówiąc „chodźmy na pizzę” tylko po to, aby pobyć razem ze sobą.
Czym się różni pizza z Włoch od tej polskiej?
Włoska pizza jest bardzo lekka i lekkostrawna. Niektórzy Włosi wolą pizzę ognistą, która ma swoje składniki dobrane z oddaniem i smakiem, aby zawsze mieć coś wyjątkowego. Jednak żadna włoska pizza nigdy nie jest ciężka, ani zbyt obciążona składnikami. Włoska jest prawdziwa i jest bardzo dobra... Polska jest zupełnie inna i moim zdaniem nie jest dobra. Ale o gustach się nie dyskutuje...
Czy współcześni Włosi faktycznie są tak przywiązani do pizzy?
Tak, pizza jest częścią naszej kultury. Jej smak wszyscy nosimy w sobie od dzieciństwa. To najsmaczniejsza i najsłodsza część naszego, włoskiego życia. Nie zawaham się użyć stwierdzenia, że jest tak słodka jak Nutella. Właściwie musimy zrobić białą pizzę z Nutellą :)
Czego Włosi nigdy nie dodają do pizzy?
Na pewno do pizzy nigdy nie dodalibyśmy tych wszystkich sosów, jak robią to Polacy. Sosy zabijają prawdziwy smak i aromat cista. I kolejna rzecz, której nie nakładamy na pizzę to owoce.
Co jest sekretem idealnego ciasta i jaka jest Pana ulubiona pizza?
Sekretem dobrego ciasta zdecydowanie jest wybór odpowiedniej mąki przeznaczonej do pizzy. Należy użyć dobrej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz dobrych drożdży lub drożdży macierzystych, które byłyby ciastem zakwasowym z innymi, działającymi w specyficzny sposób mikroorganizmami. Moja ulubiona pizza to Pizza alla Romana. Tradycyjny przepis to ciasto, na nim sos pomidorowy, mozzarella, anchois i oregano, ale ja wolę bazylię. To jest tak smaczna pizza, że zawsze po niej nadal jestem głodny.
Dlaczego pizza zrobiła taką oszałamiającą karierę na całym świecie?
Uważam, że pizza miała tak silny wpływ na świat, ponieważ jest lekką, smaczną i bardzo urzekającą potrawą. Nigdy cię nie męczy i zawsze chcesz jej więcej i więcej. To zwycięski produkt. W pewnym sensie trochę jak makaron.
Co Włoch sądzi o sosach do pizzy i czy to największy grzech podczas serwowania pizzy?
Tak, sosy są okropne. Nie pasują do pizzy, a te o mocnym smaku i zapachu burzą jej równowagę i smak. To przez nie ciasto staje się zbyt miękkie i mało chrupiące. My, Włosi, kiedy widzimy, jak Polacy dodają sosy do pizzy, jesteśmy oszołomieni lub śmiejemy się, bo to jest coś zabawnego, co nie jest częścią naszej kultury. Dla nas, Włochów, z pewnością niewybaczalne jest użycie nieodpowiedniej mąki lub użycie zbyt dużej ilości drożdży. Wówczas pizza staje się ciężka i niezbyt smaczna. Trzeba pamiętać, że nawet przy złym procesie zakwaszania, pizza pozostaje miękka.
Co Pan sądzi o mące "Mąka na pizzę" Podlaskich Zakładów Zbożowych, czy się sprawdza, jakie ma zalety?
Mąka z Podlaskich Zakładów Zbożowych jest fantastyczna! Pizza jest pachnąca, chrupiąca i lekkostrawna. Dla nas, Włochów, bardzo ważne jest użycie idealnej mąki, aby uzyskać doskonały efekt. Z przyjemnością użyłem tej mąki. Z pewnością od dziś będę korzystał z tego produktu do zrobienia pizzy zarówno dla mojej rodziny, jak i dla przyjaciół. Cóż mogę powiedzieć, gratulacje dla tego producenta! Dobra robota!
KONKURS!!!
A już dziś Podlaskie Zakłady Zbożowe w Białymstoku wszystkim, którzy uwielbiają pizzę zarówno prawdziwą włoską jak i w polskiej wersji proponują niecodzienny konkurs. Warto wziąć w nim udział, ponieważ nagrodą główną jest najnowszy model Thermomix.
Aby stać się jego właścicielem, wystarczy nakręcić film lub zrobić zdjęcie pokazujące to, jak robicie pizzę w domu. Na zdjęciu lub filmie powinna też być widoczna mąka na pizzę PZZ. Jury konkursowe wyłoni Zwycięzcę. Konkurs rozpoczyna się 1 grudnia i potrwa do 20 grudnia.
Materiał należy opublikować na własnym profilu na Instagramie i oznaczyć na nim PZZ. Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie na www.pzz.bialystok.pl, https://www.instagram.com/pzz.sa/, https://www.facebook.com/pzzbialystok/.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.