2 „Podlasie Wrestling Cup” – II turniej zapaśniczy za nami
Reprezentacje zapaśników z Polski, Litwy i Ukrainy zmagały się podczas II Drużynowego Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego w Białymstoku. To unikalne wydarzenie miało miejsce w minioną sobotę. W trakcie turnieju można było obejrzeć 3 pojedynki w zapasach kobiet, 3 w zapasach w stylu wolnym i 4 w zapasach w stylu klasycznym.
- Turniej miał na celu promocję zapasów, promocję województwa Podlaskiego oraz miasta Białegostoku. Zapasy jako sport olimpijski mają bogatą tradycję i niosą ze sobą wartości wychowawcze, zdrowotne a przede wszystkim sportowe. Zapasy są znakomitym sportem ogólnorozwojowym, dającym świetną bazę do wielu form aktywności fizycznej a przede wszystkim przeciwdziałają wadom postawy, promują prawidłowe wzorce zachowań, tolerancję i szacunek wobec przeciwnika, cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu, punktualność, systematyczność oraz odpowiedzialność za innych. Są to cechy, które w prawidłowy sposób kształtują dzieci i młodzież – mówił Adam GODUN, prezes Klubu Sportowego WSCHÓD.
Obecność na turnieju uświetnił multimedalista, olimpijczyk, ikona zapasów - Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron. Ponadto obecne był znane postaci sportu zapaśniczego z zagranicy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Białystok, Podlaskiej Federacji Sportu, Ludowych Zespołów Sportowych.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Białystok i PGE Dystrybucja S.A.
Turniej stanowił też hołd dla wspaniałego zawodnika reprezentującego Podlasie - Ś.P. Roberta Kwasiborskiego. Był zawodnikiem, trenerem i wielkim popularyzatorem zapasów w regionie. Był wychowankiem trenera Janusza Cukiermana. W 1983 roku wywalczył mistrzostwo Polski juniorów młodszych, był szósty w mistrzostwach Europy juniorów. W latach 1986–1989 reprezentował barwy Górnika Zabrze, a w latach 1989–1990 Śląska Wrocław. W latach 1987, 1988 i 1989 wywalczył Mistrzostwo Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Był założycielem MKS „Sprząśla” Supraśl. To Jego podopieczni zdobywali medale w różnych kategoriach, od kadetów do seniorek w mistrzostwach Polski.
Organizatorem turnieju „Podlasie Wrestling Cup” był Klub Sportowy Wschód. To amatorski klub zapaśniczy, w którym stale trenuje około 60 dzieci i 20 osób dorosłych. Trzygodzinne, bezpłatne zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. Szkolenie dzieci i młodzieży jest traktowane przez trenerów jako wychowanie poprzez sport, a przede wszystkim wartość misyjna. Bezpłatne zajęcia w naszym klubie dają możliwość uczestniczenia w zajęciach grup dzieci potencjalnie wykluczonych ze względu na status społeczny oraz brak środków finansowych na dodatkowe zajęcia sportowe. Klub posiada trzy sekcje zapaśnicze: styl klasyczny, styl wolny i zapasy dziewcząt.
Zajęcia w klubie prowadzą wykwalifikowani, licencjonowani trenerzy zapasów z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą, a są wśród nich trenerzy Kadry Narodowej Polski Kadetów oraz absolwenci studiów wychowania fizycznego z przygotowaniem pedagogicznym. Wśród zawodników są multimedaliści Mistrzostw Polski, zawodów międzynarodowych, reprezentanci Polski na mistrzostwa Europy i Świata.
- Pamiętajmy, że to właśnie te dzieci, ta młodzież, którą teraz trenujemy są naszą przyszłością ! - podsumowuje Adam Godun, prezes KS WSCHÓD.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.