Aktywność fizyczna kluczem do wzmocnienia wydajności mózgu
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Badania ASICS pokazują, że regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym, globalnym eksperymencie wzięli udział zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień uprawiają sporty „umysłowe”, jak e-sport, scrabble czy szachy. Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy zauważyli radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Przełożyło się to korzystnie na wyniki uzyskiwane w docelowych dyscyplinach.
ASICS ujawnia, że ćwiczenia sportowe mogą znacznie poprawić funkcje poznawcze i sprawność umysłową. Od poprawy pamięci krótkotrwałej, po zwiększenie poziomu koncentracji. Sport zwiększa moc mózgu, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, również w życiu prywatnym.
Zawodnicy umysłowi, którzy wzięli udział w unikalnym eksperymencie ASICS, już po czterech miesiącach regularnych zajęć sportowych odnotowali korzystne dla swojego mózgu efekty. Międzynarodowe rankingi graczy poprawiły się o niewiarygodne 75%, po raz kolejny udowadniając ścisłą zależność pomiędzy ciałem a umysłem. Funkcje poznawcze wzrosły średnio o 10%, zdolności rozwiązywania problemów poprawiły się o 9%, pamięć krótkotrwała wzrosła o 12%, a szybkość przetwarzania i czujność poprawiły się o 10%. Poziom pewności siebie w grupie wzrósł o 44%, koncentracja poprawiła się o 33%, a poziom lęku spadł o 43%. Badania pokazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w pobudzaniu funkcji mózgu, jak nauka drugiego języka, codzienne czytanie, gra na nowym instrumencie muzycznym lub układanie puzzli każdego dnia.
Eksperyment opracował i przeprowadził profesor Brendon Stubbs, znany badacz ruchu i umysłu. Każdy gracz postępował zgodnie z programem treningowym przygotowanym przez trenera biegania, Andrew Kastora. Plan zajęć obejmował umiarkowany trening kardio i siłowy oraz zwiększenie aktywności fizycznej do 150 minut tygodniowo. Profesor Stubbs zmierzył poprawę kondycji psychicznej uczestników na podstawie ich wyników w grach umysłowych, testach poznawczych i kwestionariuszach świadczących o ich samopoczuciu w ciągu czteromiesięcznego okresu badawczego.
Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są dobre dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, ale ich wpływ na funkcje poznawcze nie był badany w takim zakresie nigdy wcześniej. Chcieliśmy zbadać wpływ sportu na osobach, które polegają na własnych zdolnościach poznawczych – profesjonalnych graczach umysłowych. Nasze wyniki pokazują znaczną poprawę ich funkcjonowania poznawczego, w tym poziomu koncentracji i umiejętności rozwiązywaniu problemów. Ćwiczenia stymulują pojawienie się nowych komórek w mózgu i zwiększają przepływ krwi do hipokampa i kory przedczołowej, które odpowiadają za pamięć czy przetwarzanie informacji. Jeśli aktywność fizyczna potrafi poprawić wydajność umysłową profesjonalnych graczy umysłowych, możemy tylko wyobrazić sobie, jak może wpłynąć na każdego z nas. Od zwiększenia koncentracji podczas nauki przed ważnym egzaminem lub poprawy czujności przed prezentacją w pracy, sport może zwiększyć moc naszego mózgu – powiedział profesor Brendon Stubbs.
Poza wykazaniem, że ćwiczenia poprawiły funkcje poznawcze uczestników i możliwości gry, profesor Stubbs odkrył również, że samopoczucie psychiczne graczy znacznie się poprawiło, a średni wynik State of Mind wzrósł o 31%. Średnia ocena stanu umysłu na początku badania wynosiła poniżej średniej 58, a na koniec wzrosła do poziomu 76.
Te wyniki są zdumiewające i świadczą o sile sportu. Na początku badania wielu uczestników nie potrafiło biec dłużej niż minutę, więc ich plany treningowe musiały być umiarkowane. 150 minut tygodniowo mogło robić wrażenie, ale przy odpowiednim zarządzaniu czasem, wystarczyło 5 sesji po 30 minut. Bez względu na poziom sprawności, korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń są dostępne dla każdego z nas – stwierdził główny trener badania, Andrew Kastor.
Zainspirowana eksperymentem ekipa filmowa śledziła losy czterech profesjonalnych zawodników, którzy brali udział w regularnych ćwiczeniach, aby poprawić swoje rankingi na arenie międzynarodowej. W rezultacie powstał film dokumentalny „Mind Games – The Experiment”, którego narratorem jest uznany brytyjski aktor i działacz na rzez zdrowia psychicznego, Stephen Fry. Pełnometrażowy film dokumentuje podróż czterech graczy – Kassa Korley, Ryoei Hirano, Ben Pridmore oraz Sherry Nhan – którzy specjalizują się kolejno w szachach, madżongu, grach pamięciowych i e-sporcie, rywalizując w profesjonalnych turniejach na całym świecie.
Nasza filozofia założycielska jest dosłownie ukryta w naszej nazwie – Anima Sana In Corpore Sano, czyli „w zdrowym ciele, zdrowych duch”. Zawsze zachęcaliśmy do uprawiania sportu zarówno dla korzyści fizycznych, jak i psychicznych, natomiast po raz pierwszy zbadaliśmy jego prawdziwy wpływ na funkcjonowanie poznawcze. „Mind Games – The Experiment” ukazuje siłę ćwiczeń i ich wpływ na wyostrzenie umysłu. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu filmy dokumentalnego, każdy, niezależnie od wieku, budowy ciała czy poziomu sprawności, zainspiruje się do ruchu i pobudzi swój mózg – podsumował wiceprezes ASIS EMEA, Gary Raucher.
Film dokumentalny „Mind Games – The Experiment” można oglądać na Prime Video od 19 stycznia br.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.