Back To Sport – powrót do formy po wakacjach
Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary – idąc po raz pierwszy na siłownię po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie, nie można oczekiwać, że te same ćwiczenia zostaną wykonane w takim samym tempie, w takiej samej częstotliwości i z taką samą łatwością. Organizm odzwyczajony od wysiłku, nie od razu podoła ambitnym wymaganiom. Stopniowo będzie się przyzwyczajał do stawianych przed nim wyzwań, a dzięki tzw. pamięci mięśniowej, w końcu przypomni sobie co to przysiad, pompka i brzuszki oraz jakie są jego możliwości. Dobra wiadomość jest taka, że pamięć mięśniowa zapewnia też stosunkowo szybki powrót do formy sprzed lata. Szczytowa kondycja nie wróci od razu, ale na pewno zbudowanie jej nie zajmie tyle, co początkowe dochodzenie do celu.
Aby skutecznie i bez kontuzji powracać do sportu po dłuższej przerwie, warto rozważyć na początek lżejsze treningi i wykonywać je do trzech razy w tygodniu. Dobrym pomysłem są zajęcia angażujące wszystkie partie ciała, tzw. Full Body Workout. Znajdują się one w ofercie klubów fitness, ale taki trening można równie dobrze wykonać samemu w domu. Przyda się do niego mata do ćwiczeń, np. Mata Dual Color TPE Yogamat Blue marki Pure 2 Improve, którą znaleźć można w ofercie GO Sport oraz obciążenie dostosowane do aktualnych możliwości – hantle i gumy treningowe, takie jak Resistance Bands od Pure 2 Improve, również dostępne w GO Sport. Mając obok te akcesoria i korzystając z nich wtedy, kiedy to możliwe, należy przystąpić do treningu i wykonywać po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała, idąc kolejno, od największej do najmniejszej partii mięśniowej (nogi, grzbiet, klatka piersiowa, barki, triceps, biceps brzuch).
Jesień na siłowni to jednak nie tylko zaprawieni sportowcy, którzy wracają do nawyków po letniej przerwie. To też czas, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportem, zamierzając zbudować formę na kolejne wakacje lub po prostu, pragnąc wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia. Początkujący adepci sportu nie powinni od razu wykupywać karnetów na siłowni i samodzielnie układać treningów. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń i wymaganie zbyt wiele od siebie od początku, może skończyć się nie tylko kontuzją, ale też zrażeniem się do sportu i utratą motywacji. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia grupowe, podczas których prowadzący ma oko na wszystkich i koryguje ewentualne błędy. Wybór jest ogromny, od spokojnych zajęć, takich jak joga czy pilates, po bardziej wymagające, jak crossfit czy tabata. Decydując się na udział w tych bardziej intensywnych i skocznych zajęciach, podczas których w grę wchodzi obciążenie, należy zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim – obuwie. Musi ono zapewnić amortyzację, stabilizację i dawać komfort użytkowania. Przykładem takich butów jest model Reebok Flexagon Energy, dostępny w GO Sport.
Powrót do treningów może być naprawdę przyjemny, o ile podejdzie się do sprawy z rozsądkiem, nie forsując się na starcie. Należy pamiętać, że oprócz sportu, do zbudowania formy niezbędna jest również właściwa dieta, do której tak samo, jak do aktywności – należy podejść z głową. Po letnich rozpustach nie warto od razu odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, zaczynając np. od picia 2 litrów wody dziennie.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.