Back To Sport – powrót do formy po wakacjach
Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary – idąc po raz pierwszy na siłownię po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie, nie można oczekiwać, że te same ćwiczenia zostaną wykonane w takim samym tempie, w takiej samej częstotliwości i z taką samą łatwością. Organizm odzwyczajony od wysiłku, nie od razu podoła ambitnym wymaganiom. Stopniowo będzie się przyzwyczajał do stawianych przed nim wyzwań, a dzięki tzw. pamięci mięśniowej, w końcu przypomni sobie co to przysiad, pompka i brzuszki oraz jakie są jego możliwości. Dobra wiadomość jest taka, że pamięć mięśniowa zapewnia też stosunkowo szybki powrót do formy sprzed lata. Szczytowa kondycja nie wróci od razu, ale na pewno zbudowanie jej nie zajmie tyle, co początkowe dochodzenie do celu.
Aby skutecznie i bez kontuzji powracać do sportu po dłuższej przerwie, warto rozważyć na początek lżejsze treningi i wykonywać je do trzech razy w tygodniu. Dobrym pomysłem są zajęcia angażujące wszystkie partie ciała, tzw. Full Body Workout. Znajdują się one w ofercie klubów fitness, ale taki trening można równie dobrze wykonać samemu w domu. Przyda się do niego mata do ćwiczeń, np. Mata Dual Color TPE Yogamat Blue marki Pure 2 Improve, którą znaleźć można w ofercie GO Sport oraz obciążenie dostosowane do aktualnych możliwości – hantle i gumy treningowe, takie jak Resistance Bands od Pure 2 Improve, również dostępne w GO Sport. Mając obok te akcesoria i korzystając z nich wtedy, kiedy to możliwe, należy przystąpić do treningu i wykonywać po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała, idąc kolejno, od największej do najmniejszej partii mięśniowej (nogi, grzbiet, klatka piersiowa, barki, triceps, biceps brzuch).
Jesień na siłowni to jednak nie tylko zaprawieni sportowcy, którzy wracają do nawyków po letniej przerwie. To też czas, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportem, zamierzając zbudować formę na kolejne wakacje lub po prostu, pragnąc wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia. Początkujący adepci sportu nie powinni od razu wykupywać karnetów na siłowni i samodzielnie układać treningów. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń i wymaganie zbyt wiele od siebie od początku, może skończyć się nie tylko kontuzją, ale też zrażeniem się do sportu i utratą motywacji. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia grupowe, podczas których prowadzący ma oko na wszystkich i koryguje ewentualne błędy. Wybór jest ogromny, od spokojnych zajęć, takich jak joga czy pilates, po bardziej wymagające, jak crossfit czy tabata. Decydując się na udział w tych bardziej intensywnych i skocznych zajęciach, podczas których w grę wchodzi obciążenie, należy zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim – obuwie. Musi ono zapewnić amortyzację, stabilizację i dawać komfort użytkowania. Przykładem takich butów jest model Reebok Flexagon Energy, dostępny w GO Sport.
Powrót do treningów może być naprawdę przyjemny, o ile podejdzie się do sprawy z rozsądkiem, nie forsując się na starcie. Należy pamiętać, że oprócz sportu, do zbudowania formy niezbędna jest również właściwa dieta, do której tak samo, jak do aktywności – należy podejść z głową. Po letnich rozpustach nie warto od razu odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, zaczynając np. od picia 2 litrów wody dziennie.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.