Bezpieczne wycieczki rowerowe - nie zapomnij o lampce rowerowej!
Wycieczki rowerowe to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odkrywanie nowych miejsc. Podczas nich warto mieć na uwadze bezpieczeństwo drogowe. Niewielką, ale ważną częścią każdego jednośladu powinna więc być lampka rowerowa - ten gadżet ma kluczowe znaczenie dla widoczności na drodze.
Czy światła rowerowe są obowiązkowe?
Lampka rowerowa pełni nie tylko rolę oświetleniową, ale także znacząco zwiększa naszą widoczność na drodze. W wielu krajach, w tym także w Polsce, przepisy ruchu drogowego wymagają, aby rowerzysta posiadał sprawne i widoczne światło włączone po zmroku lub w warunkach słabej widoczności.
Według prawa w każdym rowerze powinny znajdować się lampki przednie (pozycyjna w kolorze białym lub żółtym) oraz tylne - przynajmniej jedna w kolorze czerwonym oraz dodatkowy odblask. Standardowe oświetlenie rowerów zazwyczaj jednak nie zwiększy pola widzenia, szczególnie jeśli planujesz wycieczkę rowerową wieczorem, nocą lub w słabej widoczności. Niezależnie od tego, czy poruszasz się po oświetlonych ścieżkach miejskich, czy poza utartymi szlakami, lampka rowerowa zapewniająca dobrą widoczność jest podstawą!
Oświetlenie rowerowe Vayox
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp rowerowych, na uwagę z pewnością zasługuje oferta firmy Vayox, która od przeszło 20 lat specjalizuje się w elektronice, oferując swoim klientom sprawdzone rozwiązania. Jaką lampę na rower wybrać?
Wiele zależy od warunków, w jakich planujemy się poruszać. W przypadku miejskich wycieczek dobrym rozwiązaniem będzie lampka, taka jak model VA0047 z oferty marki Vayox. To światło rowerowe ma moc 600 lumenów z zasięgiem maksymalnym do 400 m. Lekka obudowa z ABS jest także wodoodporna w klasie IPX6, urządzenie ma 6 trybów pracy i może świecić ciągle nawet przez 8 godzin. Ładowana za pomocą kabla USB, może dodatkowo pełnić funkcję powerbanku.
Jeśli z kolei lubisz jeździć wiejskimi dróżkami lub leśnymi traktami dobrym pomysłem będzie wybór lampy rowerowej, która zapewni doskonałą widoczność nawet nocą - takiej jak model VA0071. To aż 1300 lumenów (z możliwością regulacji) i zasięg maksymalny do 700 m. Wyposażona w odporną, aluminiową obudowę znosi bez uszczerbku upadek z wysokości ok. 1,5 m. Ten model wyposażony jest w specjalny uchwyt, który pozwoli na zdjęcie i założenie jednym przyciskiem - w trakcie postoju możesz więc z niej korzystać jak z latarki.
Podczas wycieczek rowerowych bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem. Pamiętaj o tym, aby wyposażyć swój rower w odpowiednie oświetlenie!
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.