Bezpieczne wycieczki rowerowe - nie zapomnij o lampce rowerowej!
Wycieczki rowerowe to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odkrywanie nowych miejsc. Podczas nich warto mieć na uwadze bezpieczeństwo drogowe. Niewielką, ale ważną częścią każdego jednośladu powinna więc być lampka rowerowa - ten gadżet ma kluczowe znaczenie dla widoczności na drodze.
Czy światła rowerowe są obowiązkowe?
Lampka rowerowa pełni nie tylko rolę oświetleniową, ale także znacząco zwiększa naszą widoczność na drodze. W wielu krajach, w tym także w Polsce, przepisy ruchu drogowego wymagają, aby rowerzysta posiadał sprawne i widoczne światło włączone po zmroku lub w warunkach słabej widoczności.
Według prawa w każdym rowerze powinny znajdować się lampki przednie (pozycyjna w kolorze białym lub żółtym) oraz tylne - przynajmniej jedna w kolorze czerwonym oraz dodatkowy odblask. Standardowe oświetlenie rowerów zazwyczaj jednak nie zwiększy pola widzenia, szczególnie jeśli planujesz wycieczkę rowerową wieczorem, nocą lub w słabej widoczności. Niezależnie od tego, czy poruszasz się po oświetlonych ścieżkach miejskich, czy poza utartymi szlakami, lampka rowerowa zapewniająca dobrą widoczność jest podstawą!
Oświetlenie rowerowe Vayox
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp rowerowych, na uwagę z pewnością zasługuje oferta firmy Vayox, która od przeszło 20 lat specjalizuje się w elektronice, oferując swoim klientom sprawdzone rozwiązania. Jaką lampę na rower wybrać?
Wiele zależy od warunków, w jakich planujemy się poruszać. W przypadku miejskich wycieczek dobrym rozwiązaniem będzie lampka, taka jak model VA0047 z oferty marki Vayox. To światło rowerowe ma moc 600 lumenów z zasięgiem maksymalnym do 400 m. Lekka obudowa z ABS jest także wodoodporna w klasie IPX6, urządzenie ma 6 trybów pracy i może świecić ciągle nawet przez 8 godzin. Ładowana za pomocą kabla USB, może dodatkowo pełnić funkcję powerbanku.
Jeśli z kolei lubisz jeździć wiejskimi dróżkami lub leśnymi traktami dobrym pomysłem będzie wybór lampy rowerowej, która zapewni doskonałą widoczność nawet nocą - takiej jak model VA0071. To aż 1300 lumenów (z możliwością regulacji) i zasięg maksymalny do 700 m. Wyposażona w odporną, aluminiową obudowę znosi bez uszczerbku upadek z wysokości ok. 1,5 m. Ten model wyposażony jest w specjalny uchwyt, który pozwoli na zdjęcie i założenie jednym przyciskiem - w trakcie postoju możesz więc z niej korzystać jak z latarki.
Podczas wycieczek rowerowych bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem. Pamiętaj o tym, aby wyposażyć swój rower w odpowiednie oświetlenie!

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.