Białystok pobiegnie po raz dwunasty!
Przed nami 12. edycja sportowej imprezy Białystok Biega! Sztandarowe biegi ulicami miasta - Nocna Piątka i Szybka Dycha – obędą się 17 i 18 września. W zmaganiach sportowych w ramach Moltani Kids Run zmierzą się także najmłodsi, dla których zaplanowano biegi na 100, 600 i 1000 metrów. Zapisy wciąż trwają, dlatego warto już dziś zarejestrować się do udziału w biegach (https://bialystokbiega.pl/). Czekają nas dwa dni sportowych wyzwań i niesamowitych emocji, a na zwycięzców – cenne nagrody! Po raz kolejny zawodników dopingować będzie Atrium Biała, które jest głównym sponsorem biegów.
Biegi Białystok Biega na stałe wpisały się do kalendarza białostockich imprez sportowych i co roku cieszą się dużą popularnością. Ich ideą jest promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu wśród dorosłych i dzieci. To wartości, które są również bliskie Atrium Biała i dlatego aktywnie wspiera to wydarzenie od wielu lat.
Tegoroczna edycja najstarszej imprezy biegowej, organizowanej przez Fundację Białystok Biega, odbędzie się w dniach 17-18 września 2022 r. Przez weekend kluczowym miejscem dla zawodników stanie się centrum handlowe Atrium Biała. Na terenie obiektu znajdować się będzie punkt startowy, a nieopodal meta biegów; tutaj także powstanie biuro zawodów, które będzie czynne w sobotę (17.09.2022), w godz. 10.00-21.00, oraz w niedzielę (18.09.2022), w godz. 8.00-9.30. Uczestników biegów obowiązuje wniesienie opłaty wpisowej (bez względu na dystans):
W ramach weekendowego wydarzenia rozegrane zostaną dwa biegi – Nocna Piątka i Szybka Dycha. W sobotę (17 września) odbędą się również biegi dla dzieci pod nazwą Moltani Kids Run.
Program imprez sportowych przedstawia się następująco:
Moltani Kids Run, 17.09.2022
Start biegu zlokalizowany będzie na ul. Branickiego (przed skrzyżowaniem z ul. Miłosza) w Białymstoku (oddalony ok 700m od Biura Zawodów)
15.45 – przywitanie Uczestników i rozgrzewka dzieci z pierwszej grupy startowej (ul. Branickiego)
16.00 – START dzieci na dystansie 100 m
16.30 – START dzieci na dystansie 600 m
17.00 – START dzieci na dystansie 1 km
Nocna Piątka, 17.09.2022:
START biegu na dystansie 5 km - przy Atrium Biała. META - ul. Branickiego
21.00 zbiórka zawodników w strefie startowej
21.15 rozgrzewka przed biegiem i oficjalne otwarcie zawodów
21.30 START
21.45 przywitanie zwycięzców Nocnej Piątki
22.00 zamknięcie trasy biegu
Szybka Dycha, 18.09.2022:
START biegu na dystansie 10 km - przy Atrium Biała. META - ul. Branickiego
9.40 zbiórka zawodników w strefie startowej
9.45 rozgrzewka do biegu i oficjalne otwarcie zawodów
10.00 START
ok. 10.30 przywitanie zwycięzców Szybkiej Dychy
od godz. 11.00 dekorowanie w kategoriach generalnych
– – Atrium Biała od początku swojego funkcjonowania przychylnie patrzy na wszelkie inicjatywy zakorzenione w regionie. Współpraca z lokalną społecznością od zawsze stanowi jeden z naszych priorytetów. Nie inaczej jest w przypadku biegów Białystok Biega. To jedno z największych wydarzeń sportowych w mieście, dlatego nie mogło nas zabraknąć. Już po raz piąty jesteśmy sponsorem wydarzenia. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja spotka się z takim samym, albo i większym, zainteresowaniem wśród mieszkańców Białegostoku i okolic. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, zarówno samym startem w biegach, jak i tych, którzy chcą wspierać uczestników biegu. Spotykamy się przy Atrium Biała już 17 września! -zaprasza Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.
Każdy z zawodników, którzy ukończy bieg w wyznaczonym limicie czasowym otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Dla najlepszych zawodników ufundowano nagrody. Zdobywcy miejsc I – III w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w biegu na 5 km oraz 10 km otrzymają puchary i nagrody pieniężne.
Sponsorem głównym 12. Białystok Biega jest Atrium Biała. Partnerem Strategicznym imprezy jest miasto Białystok. Szczegóły związane z wydarzeniem znajdują się na stronie: https://bialystokbiega.pl/.
Współpraca przy tworzeniu wydarzenia Białystok Biega jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Więcej informacji na stronie www.atrium-biala.pl oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/AtriumBiala.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.