Blisko 120 aut na otwarcie sezonu WSMP
Inauguracja sezonu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski zapowiada się ekscytująco. Gosia Rdest, Robert Lukas i Mateusz Lisowski to największe gwiazdy weekendu na Torze Poznań. Nie zabraknie piekielnie szybkich aut kategorii GT3 oraz zaciętej rywalizacji w pucharach markowych. W Poznaniu sezon zacznie też Clio Cup Central Europe.
Wyścigi wracają do Poznania
W lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku odbędzie się rywalizacja w wyścigach sprinterskich oraz w dwugodzinnej rywalizacji Endurance. Z powodu pandemii sezon wystartuje wyjątkowo późno, ale uda się go rozegrać niemal w całości.
“Bardzo cieszymy się z powrotu wyścigów na Tor Poznań. Po konsultacji z zawodnikami zmieniliśmy kalendarz i zaplanowaliśmy cztery weekendy wyścigowe. W lipcu wreszcie poczujemy ten dreszczyk adrenaliny, którego nam tak bardzo brakowało przez ostatnie miesiące. Wierzymy, że wszyscy będą czuli się bezpiecznie, bo dostosowaliśmy obiekt i przepisy do nowej rzeczywistości. Chcemy, by zawodnicy mogli skupić się na rywalizacji i przeżywaniu wyścigowych emocji” - mówi Bartosz Bieliński, prezes Automobilklubu Wielkopolski.
Lipcowe zawody odbędą się bez udziału publiczności, a zawodnicy i ich zespoły muszą przygotować się na szereg nowych zasad obowiązujących na terenie Toru Poznań. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy.
Imponująca lista zgłoszeń
Jedyny homologowany przez FIA obiekt wyścigowy w Polsce przez trzy dni będzie miejscem rywalizacji w wyścigach sprinterskich oraz dwugodzinnym wyścigu Endurance. Na torze pojawią się piekielnie szybkie auta jak Lamborghini Huracan, Porsche 911 GT3, Mercedes AMG GT3, VW Golf TCR, a także szalony Radical SR8. Silną stroną wyścigów w Poznaniu jest rywalizacja w autach w pucharach markowych. Po udanym debiucie w sezonie 2019 powraca Toyota Racing Cup, w którym kierowcy ścigają się w Toyotach Celicach GT TRC w identycznej specyfikacji. Kolejny rok z rzędu w mistrzostwach Polski zobaczymy uznane serie 318IS Cup PL oraz OMM Super S Cup z popularnymi “miniakami”, a także rywalizację w Kiach Picanto czy legendarnym już Maluch Trophy.
Wśród blisko 120 zgłoszeń znajdziemy m.in. Nikodema Wierzbickiego, czyli ostatniego mistrza Kia Platinum Cup, podwójnego mistrza Polski z 2019 roku Mariusza Miękosia, a także Gosię Rdest, która w Poznaniu rozpocznie swój motorsportowy sezon.
“Bardzo cieszę się z nadchodzącej rundy WSMP. Wracamy na tory po pandemii, która dotknęła cały świat. To fajne wyzwanie, a ja zawalczę o mistrzostwo Polski Seatem Leonem Racerem w agresywnej i dynamicznej odsłonie. Zapowiada się świetna zabawa. Nie mogę się doczekać pierwszych kilometrów na torze.” - powiedziała Rdest.
Z kolei mający doświadczenia z największych europejskich torów wyścigowych Robert Lukas i Mateusz Lisowski wezmą udział w rywalizacji długodystansowej w konkurencyjnych Porsche 911 GT3. Wyścig Endurance przyciągnął aż 21 zgłoszeń potwierdzając, że powrót do dwugodzinnej formy w sezonie 2019 był słusznym krokiem organizatorów.
Debiut zagranicznej serii
Do Poznania na pierwszy weekend lipca sprowadzono uznaną w Europie serię Clio Cup Central Europe, w której ważnymi postaciami są Polacy. W najbliższy weekend pojedzie w niej ich czterech.
“Clio Cup Central Europe to uznana marka w świecie wyścigowym. Cieszymy się, że u nas ten puchar zainauguruje sezon. To wyraz dużego zaufania dla naszych działań i sposobu organizacji wyścigów. Celem WSMP jest jak najbardziej otwarty charakter zawodów i przyciągnięcie atrakcyjnych serii zagranicznych, które gwarantują emocje na torze. Start zawodników z Clio Cup Central Europe to dowód na to, że nasza konsekwentna praca przynosi efekty.” - dodaje Bieliński.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Bryska: W Sopocie nigdy nie odmawiam sobie przyjemności zjedzenia gofra. Cena nie gra roli
Wokalistka zapewnia, że nieco wyższe ceny w kawiarniach, restauracjach czy nawet w zwykłych budkach z przysmakami tuż przy plaży nie zniechęcają jej do wypoczynku nad Bałtykiem, bo po prostu lubi tam bywać. Często wraca do Sopotu, chociażby po to, żeby zjeść pysznego gofra z syropem karmelowym. Na ten przysmak Bryska nie żałuje pieniędzy. Jej zdaniem nieco wyższe ceny w lokalach gastronomicznych w sezonie letnim są jak najbardziej uzasadnione, bo przecież dla właścicieli takich punktów, to jedyna okazja żeby zarobić.
Polityka
Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas ostatniej debaty w TVP wykonał nietypowy gest, wsuwając do ust saszetkę, co wywołało dyskusję na temat alternatywnych produktów nikotynowych. Były wiceminister zdrowia przypomina, że stosowanie takich woreczków to jedna z metod walki z uzależnieniem od palenia tytoniu, wpisująca się w strategię redukcji szkód, a przykład osoby publicznej może podnieść świadomość społeczną na ten temat. Jednocześnie lekarz zwraca uwagę, że tego typu produkty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Reguluje to przyjęta w maju nowelizacja ustawy tytoniowej.
Zdrowie
Coraz więcej alergików korzysta z immunoterapii podjęzykowej. Nie jest ona dostępna dla najmłodszych pacjentów

Immunoterapia alergenowa, polegająca na 3-5-letnim podawaniu preparatu zawierającego alergeny, jest jedyną uznaną i skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii. Jej zastosowanie w najmłodszym wieku pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem poważniejszych chorób o podłożu alergicznym, takich jak astma oskrzelowa. W Polsce refundowane są głównie immunoterapie podawane podskórnie, jednak w ostatnich latach coraz popularniejsza staje się postać podjęzykowa. Doustna forma jest refundowana tylko u dzieci i młodzieży w wieku 12–18 lat oraz dla dorosłych w odczulaniu na roztocza kurzu domowego. Alergolodzy i organizacje pacjenckie apelują o rozszerzenie wskazań o inne alergeny wiatropylne i refundację preparatów od szóstego roku życia.