Budowa basenu na bydgoskim Miedzyniu. Prace zmierzają ku końcowi
W ramach inwestycji na Miedzyniu powstanie nowoczesny basen, z którego korzystać będą zarówno uczniowie szkoły, jak i lokalna społeczność. Obiekt przeznaczony będzie dla użytkowników w różnym wieku, od niemowlaków po osoby w wieku emerytalnym, o wszystkich stopniach sprawności. Projekt zakłada także zagospodarowanie ternu wokół budynku, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury technicznej.
- Aktualnie na budowie prowadzimy końcowe prace związane z elewacją budynku i zagospodarowaniem okolicznego terenu – mówi Marcin Tryka, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL Grupa Budowlana i dodaje: - W sąsiedztwie budynku basenu powstaje też nowy plac zabaw dla najmłodszych. Wewnątrz powstającego obiektu basenu trwają roboty wykończeniowe, takie jak: układanie okładzin ceramicznych, gładzie, malowanie, a także montaż sufitów podwieszanych.
W ramach inwestycji powstanie basen sportowy o wymiarach 25x12,5 m i zmiennej głębokości od 1,20 do 1,80 m z sześcioma torami pływackimi, wyposażonymi w bloki startowe. Dodatkowo w obiekcie znajdą się brodziki dla rodziców z dziećmi o głębokości 0,15 i 0,30 metra.
- Wykonujemy końcowe prace związane ze spawaniem niecek basenowych ze stali nierdzewnej – kontynuuje Marcin Tryka - Z kolei w części technicznej budynku trwa montaż instalacji związanych z obiegiem i uzdatnianiem wody basenowej.
Generalnym wykonawcą inwestycji o wartości blisko 18 mln zł jest bydgoska firma ALSTAL Grupa Budowlana. Przedsiębiorstwo wybudowało już w Bydgoszczy m.in.: Centrum Rekreacji Astoria, lodowisko Torbyd, a także nową siedzibę Instytutu Pamięci Narodowej.
O ALSTAL Grupa Budowlana:
Jesteśmy rodzinną firmą budowlaną ze 100%-owym udziałem kapitału polskiego, która od 45 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie trudnych i wymagających inwestycji budowlanych. Naszą nadrzędną wartością jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom, a także pracownikom tworzącym siłę organizacji. Naszym największym kapitałem są ludzie tworzący zespół ALSTAL. To ich doświadczenie, zaangażowanie i chęć zmieniania świata na lepszy pozwalają nam stale doskonalić naszą firmę. Zgrany zespół ponad 260 osób tworzą zarówno najwyższej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz młode, dynamiczne i ambitne osoby, które regularnie podnoszą swoje kompetencje.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.