Czym władasz wielki wojowniku?
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich na cykl prelekcji dr Ewy Wiśniewskiej pt. „Chińskie sztuki walki”.
Cykl wykładów dotyczyć będzie gongfu (kungfu) / wushu, stanowiących doskonały przykład militarnych tradycji właściwych dla państw Azji Wschodniej. Pokazane zostanie szerokie spektrum możliwości rozpatrywania różnych aspektów chińskich sztuk walki jako wyjątkowego wytworu kulturowego.
Pierwsza prelekcja połączona z prezentacją białej broni pt. „Czym władasz wielki wojowniku?” odbędzie się w piątek 14 kwietnia o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób style i systemy chińskich sztuk walki rozwijały się na obszernych terenach Chin na przestrzeni aż 5 tysięcy lat. Mimo ogromnej różnorodności wszystkie wykorzystywały tę samą broń, dostępną w danej epoce historycznej. Na różnorodność broni wpływały takie czynniki jak: rzeźba terenu poszczególnych prowincji (mokradła, pustynie, lasy, góry), predyspozycje fizyczne wojowników, miejscowa kultura i styl życia (żeglarze, rolnicy, wojsko), specyficzne przeznaczenie poszczególnych rodzajów broni oraz stosowanie odpowiednich strategii walki. Celem prezentacji będzie omówienie specyfiki broni chińskiej. Omawiane będą także jej zastosowania w wybranych stylach tradycyjnych gongfu (kungfu).
Wykład uzupełni prezentacja broni białej wykorzystywanej w treningu gongfu (kungfu)/wushu.
Dr Ewa Wiśniewska to teoretyk, praktyk i pasjonat chińskich sztuk walki, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w wushu tradycyjnym.
Wstęp wolny!
Czas: 14 kwietnia (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.