Dołącz do świętowania 100. rocznicy pierwszego maratonu w Polsce
Już 7 września będziemy świętować 100-lecie pierwszego biegu maratońskiego nad Wisłą! W ten szczególny dzień z pewnością nie zabraknie atrakcji. Przygotowaliśmy wyjątkowy program, w tym Piknik Stulecia, uroczyste Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie oraz biegowy Happening Stulecia. W imprezie weźmie udział grupa rekonstrukcyjna, która pozwoli przenieść się myślami o sto lat wstecz.
Taka okazja zdarza się raz na sto lat
Happening Stulecia rozpocznie się o godzinie 11:00 przy dworcu PKP Warszawa Stadion. Nie będą to tradycyjne zawody sportowe, ale wspólny, symboliczny przebieg grupy uczestników, która przemieszczając się w jednym tempie dotrze wspólnie na miejsce startu i mety pierwszego biegu maratońskiego w Polsce Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z dwóch dystansów– 13 km lub 4 km. Przewidywane tempo biegu to 6:00/h.
- Setna rocznica pierwszego maratonu w Polsce to szczególne święto, które celebrujemy przez cały ten rok szeregiem niepowtarzalnych wydarzeń. Jednym z nich jest właśnie biegowy Happening Stulecia – który nie tylko upamiętnia tę okrągły jubileusz, ale także zapowiada największy biegowy event tego roku, jakim będzie bez wątpienia 46. Natonale-Nederlanden Maraton Warszawski zaplanowany w stolicy w ostatni weekend września Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie to ukoronowanie stu lat pięknej biegowej tradycji, która nadal trwa i inspiruje kolejne pokolenia – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji Maraton Warszawski.
Goście specjalni
Aby lepiej poczuć klimat wydarzenia, cały bieg będzie prowadzony przez biegaczy w strojach historycznych. W 1924 roku ośmiu uczestników wzięło udział w pierwszym maratonie; tym razem w setną rocznicę tego wydarzenia ośmiu biegaczy pojawi się w wiernie odwzorowanych strojach z tamtych lat. To jedyna taka okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały stroje pierwszych polskich maratończyków.
W tym dniu pobiegną także zawodnicy z #DrużynyWielkiegoBiegu — Angelika (@angelikageca) od startu pod PKP Stadion oraz Joanna Stodolna (@asia.stodolna) i Łukasz Nester (@biegambotakwyszlo) na krótszym dystansie.
Piknik Stulecia
Podsumowaniem całego wydarzenia będzie Piknik Stulecia, w czasie którego organizatorzy skupią się na dwóch głównych punktach programu. Najpierw uroczyście odsłonięta zostanie tablica na Rondzie Polskich Maratończyków w Rembertowie - to symbol uznania dla wszystkich tych, którzy choć raz w życiu zmierzyli się z królewskim dystansem.
Drugim punktem programu będzie otwarcie Alei Sław, mające na celu uhonorowanie dokonań naszych maratończyków oraz upamiętnienie wybitnych postaci polskiego maratonu.
Zwieńczeniem całego dnia będą zabawy na pikniku, który przygotuje dla Was i dla mieszkańców Rembertowa Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda. W planie jest mnóstwo atrakcji sportowych, dużo rozrywki i wspólnej zabawy. Będziecie mieli okazję spróbować różnych dyscyplin sportowych oraz pobiegać po bieżni w towarzystwie maratońskich gwiazd.
Bezpłatne zapisy wystartowały! Do zdobycia pamiątkowe piny
Nie zwlekaj i dołącz do Biegu Stulecia! Rejestracja jest bezpłatna i dostępna już teraz – wystarczy mieć ukończone 15 lat i wypełnić formularz zapisów.
Po zakończeniu biegu, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla pierwszych stu osób przygotowaliśmy specjalne piny, które będą wręczane podczas Pikniku Stulecia.
To wyjątkowa okazja, by stać się częścią tej historycznej chwili – do zobaczenia na linii STARTU!
Zapisz się już teraz: https://rejestracja.maratonwarszawski.com
Całość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych, zapraszamy!

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.