Europejscy rowerzyści spotkają się w Izmirze w październiku 2023 roku
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
W dniach 11-13 października 2023 roku w Izmirze, w Türkiye (Turcji) odbędzie się Konferencja o EuroVelo i Turystyce Rowerowej. Podczas tego wydarzenia spotkają się przedstawiciele wszystkich podmiotów z europejskiej branży turystyki rowerowej. Wybrany na gospodarza, region Izmiru wyróżnia się majestatycznymi starożytnymi miastami, niezwykłymi naturalnymi krajobrazami, pięknym wybrzeżem oraz licznymi trasami rowerowymi.
Konferencja o EuroVelo i Turystyce Rowerowej, organizowana w celu rozwoju Europejskiej Sieci Szlaków Rowerowych (EuroVelo) i turystyki rowerowej w całej Europie, odbędzie się w Izmirze w dniach 11-13 października 2023 roku. Uczestniczący w konferencji specjaliści z tego sektora będą mogli doświadczyć udogodnień oferowanych przez hotele z certyfikatem „Przyjazny Rowerom” (Bike Friendly).
Konferencja o EuroVelo i Turystyce Rowerowej, organizowana jest od 2012 roku, co dwa lata w innym państwie. Ze względu na rosnące zainteresowanie i frekwencję, w tym roku zostanie zainaugurowana jako wydarzenie coroczne. Edycja spotkania w 2023 roku, po raz pierwszy odbędzie się w Türkiye (Turcji). Na gospodarza eventu został wybrany Izmir, znajdujący się na trasie EuroVelo 8, zwanej Szlakiem Śródziemnomorskim. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji, Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA) oraz Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), a organizowane jest z udziałem lokalnych podmiotów i we współpracy z gminą metropolitalną Izmiru.
Trasa EuroVelo 8, rozpoczyna się w regionie Andaluzji w Hiszpanii, łączy śródziemnomorskie wybrzeże Francji, Włoch i Półwyspu Bałkańskiego z Türkiye (Turcją), przebiegając przez wiele tureckich miejscowości, takich jak: Dikili, Bergama, Aliağa, Foça, Izmir, Balıklıova, Alaçatı, Çeşme, Sığacık i Selçuk. Ponadto na odcinku EuroVelo 8 w regionie Izmiru znajdują się dwa miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO – Efez i Pergamon.
Dziedzictwo kulturowe i jazda na rowerze tematem przewodnim
Konferencja o EuroVelo i Turystyce Rowerowej to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie dotyczące turystyki rowerowej. Podczas spotkania uczestnicy mogą dzielić się wiedzą m.in. o sieciach tras rowerowych, a także poznać najnowsze osiągnięcia techniczne i infrastrukturalne w branży oraz nawiązać nowe kontakty.
Głównym tematem konferencji będzie rozwój i przyszłość zrównoważonej turystyki rowerowej, w związku z tym podczas wydarzenia spotkają się przedstawiciele wszystkich podmiotów zainteresowanych turystyką rowerową, eksperci, przedstawiciele międzynarodowych stowarzyszeń rowerowych, organizatorzy wycieczek rowerowych, delegaci uniwersytetów i środowisk akademickich, władze sektora turystycznego oraz firm zajmujących się zakwaterowaniem i transportem publicznym.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Konferencji o EuroVelo i Turystyce Rowerowej zostało „Kolarstwo: Nowe spojrzenie na dziedzictwo”. W programie zaplanowano panele i dyskusje, podczas których uczestnicy będą mogli rozmawiać o przyszłości turystyki rowerowej oraz o sposobach doświadczania, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego na dwóch kółkach. W agendzie znajdą się również sesje tematyczne, warsztaty i imprezy towarzyskie, wspierające wymianę informacji pomiędzy zainteresowanymi stronami. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z siecią ścieżek rowerowych oraz poznać najlepsze praktyki w turystyce rowerowej. Celem konferencji jest też zaprezentowanie kultury i popularyzacja turystyki rowerowej Türkiye (Turcji). Wydarzenie wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonej turystyki, prowadzone w tym kraju. W trakcie konferencji zorganizowane zostaną wizyty techniczne, aby uczestnicy mogli poznać niektóre z tras wchodzących w skład EuroVelo 8, czyli Szlaku Śródziemnomorskiego. Pedałując przez Izmir jednocześnie odkryją jego zabytki oraz walory historyczne i gastronomiczne.
Wyjątkowe wycieczki rowerowe na trasie, która łączy historię i naturę
EuroVelo to pionierska międzynarodowa sieć rowerowa przecinająca kontynent europejski, łącząca 17 wyjątkowych, długodystansowych tras rowerowych. Sieć ta, zarządzana przez ECF (Europejską Federację Cyklistów), składa się z tras wspierających ekologię i zasady zrównoważonego rozwoju, często preferowane przez turystów i mieszkańców zmotywowanych do podróżowania na rowerze. EuroVelo kultywuje turystykę rowerową w miastach, na swoich trasach i przyczynia się do rozwoju infrastruktury, transportu i kultury rowerowej.
Trasy rowerowe w Türkiye (Turcji) są znane cyklistom na całym świecie, dlatego też, ten kraj staje się bardzo popularnym kierunkiem turystyki rowerowej. Spektakularna, 500 kilometrowa trasa przebiegająca przez Izmir stanowi odcinek EuroVelo 8, tzw. Szlaku Śródziemnomorskiego. Rozpoczyna się w Hiszpanii i dalej prowadzi przez Francję, Włochy, Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię, Grecję oraz Izmir w Türkiye (Turcji) i Cypr Południowy, przejeżdżając w sumie przez 11 państw.
Na około 45 kilometrze znajduje się pierwszy przystanek trasy w Türkiye (Turcji), rozpoczynającej się w porcie Dikili, czyli starożytne miasto Pergamon, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie szlak prowadzi przez piękne zakątki samego miasta Izmir i całego regionu wokół, takie jak Ptasi Raj, Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla i Alaçatı, a kończy się w Efezie, kolejnym starożytnym mieście wpisanym na listę UNESCO.
Trasy rowerowe w Türkiye (Turcji) nie ograniczają się tylko do Izmiru. Dzięki charakterystycznemu położeniu geograficznemu i historii, kraj ten posiada wyjątkowy potencjał dla rowerzystów. Niezliczone szlaki pozwalają odwiedzającym poznać jego dziedzictwo kulturowe, dziewiczą przyrodę i ośrodki turystyki alternatywnej z siodełka roweru.
Trasy rowerowe w Türkiye (Turcji) to także Europejski Szlak Leśny w Stambule dla rowerów szosowych czy trasa Köyceğiz-Ortaca-Dalama, przeznaczona dla rowerów MTB, szutrowych i e-bike'ów w Muğli, turystycznym raju tego państwa. W Antalyi na rowerzystów czeka trasa prowadząca od Szlaku Licyjskiego do plaży Maden, a zapierające dech w piersiach piękno Kapadocji można podziwiać podczas wycieczki od Doliny Gołębi (Güvercinlik Vadisi) do skansenu Göreme.
O Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF)
Założona w 1983 roku Europejska Federacja Cyklistów jest niezależnym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli, działającym na rzecz zwiększenia i poprawy jakości ruchu rowerowego w Europie. Zrzeszając blisko 60 organizacji członkowskich z ponad 40 krajów, jednoczy europejskie ruchy rowerowe i reprezentuje głos społeczeństwa obywatelskiego na poziomie ogólnoeuropejskim jako największa i najbardziej znana na świecie organizacja wspierająca rowerzystów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ecf.com.
EuroVelo, europejska sieć szlaków rowerowych, jest inicjatywą Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF) we współpracy z partnerami na poziomie państwowym i regionalnym. EuroVelo łączy istniejące i planowane trasy rowerowe, krajowe i regionalne, w jedną sieć. W sumie jest to 17 długodystansowych tras rowerowych łączących kontynent europejski. Ze szlaków mogą korzystać turyści rowerowi oraz mieszkańcy podczas codzienne przejażdżek. Więcej informacji o EuroVelo można znaleźć na stronie www.EuroVelo.com, a o realizacji projektu na stronę pro.eurovelo.com.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.