Himalaiści dla Afganistanu z Polską Misją Medyczną
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
W ostatnich tygodniach dramatyczne obrazy z Afganistanu zdominowały wiadomości na całym świecie. Polscy himalaiści, od dekad związani z azjatyckimi szczytami, nie pozostali obojętni i dołączyli do akcji prowadzonej przez Polską Misję Medyczną. W pomoc dla Afganistanu włączyli się: Piotr Pustelnik, Andrzej Bargiel, Łukasz Kocewiak, Jarosław Botor i Bogusław Magrel.
Ten region przyciągał wspinaczy z całego świata, który chcieli do listy swoich zdobyczy dopisać szczyty Hindukuszu. Najwyższa góra Afganistanu, Noszak, na stałe zapisała się w historii polskiego himalaizmu. Ponad 60 lat temu na jej wierzchołku po raz pierwszy stanął siedmioosobowy zespół pod kierownictwem Bolesława Chwaścińskiego, jednocześnie bijąc polski rekord wysokości. 13 lat później Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, jako jedyni w historii, powtórzyli drogę na szczyt, rozpoczynając tym samym erę polskiego himalaizmu zimowego. Bez afgańskich siedmiotysięczników historia polskiej wspinaczki wysokogórskiej i niezwykłych osiągnięć byłaby o wiele skromniejsza, a na pewno mniej barwna. Teraz, kiedy po raz kolejny niepokoje polityczne wstrzymały pomoc i wyjazdy do Afganistanu i gdy mieszkańcy kraju, głównie kobiety, narażone są na przemoc zgodnie z opresyjnym prawem szariatu, polscy himalaiści dołączyli do Polskiej Misji Medycznej i wsparli zbiórkę na zabezpieczenie pilnych potrzeb medycznych.
– Polscy sportowcy w tej części świata mogli spełnić swoje marzenia o wspinaczce na najwyższe szczyty Ziemi. Teraz, widząc problemy, z jakimi boryka się region, w którym spędzili jedne z najpiękniejszych momentów w karierze wspinaczkowej, pokazali swoją solidarność z mieszkańcami Afganistanu, przerażonymi niepewną przyszłością – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Potrzeby na miejscu są ogromne, brakuje nie tylko leków i środków medycznych, ale także dostępu do lekarzy w szczególnie trudnodostępnych i odciętych regionach, zarządzanych przez nowe władze talibów.
Wspinacze, którzy w ramach swoich wypraw korzystają ze wsparcia lokalnych przewodników, tłumaczy i lekarzy, przygotowali nagrania, w których mówią o swoich uczuciach i emocjach związanych z Himalajami i w ten sposób zachęcają do wsparcia zbiórki, która pomoże ratować życie kobiet i dzieci w Afganistanie. W związku z nagłą zmianą sytuacji politycznej w kraju, tysiące Afgańczyków dotychczas współpracujących z międzynarodowymi organizacjami straciło źródło utrzymania rodziny. Najtrudniejsza sytuacja spotkała kobiety, którym odmówiono możliwości nauki i pracy, ponownie skazując je na zamknięcie w domu. W pogrążonym w chaosie kraju aż 93% mieszkańców nie ma zapewnionej wystarczającej ilości pożywienia, a ponad połowa żyje poniżej progu ubóstwa. W szpitalach brakuje leków, środków medycznych i paliwa zasilającego agregaty, pracownicy opieki zdrowotnej od kilku tygodni nie otrzymują wynagrodzeń. Pomoc Polskiej Misji Medycznej pozwoli na zapewnienie ciągłości funkcjonowania izb porodowych w Paktika i szpitala w Mazar Il Sharif.
Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie:
· przekaż darowiznę poprzez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#afganistan
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.