Historyczny sukces polskiej judoczki. Angelika Szymańska wicemistrzynią świata
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
Wspaniałe wieści z Abu Zabi. Polska judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal podczas mistrzostw świata w kategorii 63 kg. Tym sukcesem na stałe zapisała się w historii polskiego judo.
We wtorek 21 maja podczas zmagań na międzynarodowej arenie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Angelika Szymańska wykazała się najwyższą klasą i doskonałą formą. Przyszła reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu nie miała sobie równych.
Polka pokonała przez ippon kolejno Anriquelis Barrios z Wenezueli, Esmigul Kuyulovą z Kazachstanu, a w pojedynku o zwycięstwo w grupie trzecią zawodniczkę światowego rankingu Katharinę Haecker z Australii. W półfinale stanęła naprzeciwko Słowenki Andreji Leski, którą także pokonała przez ippon.
W finale podopieczna KSG „Olympic Dreams” zmierzyła się z Holenderką van Lieshout. Walka była bardzo wyrównana. Rywalka Polki otrzymała ostrzeżenie od sędziów, jednak na pół minuty przed zakończeniem pojedynku wykonała akcję zaliczoną jako waza-ari. Ostatecznie Szymańska musiała uznać wyższość przeciwniczki i tym samym uplasowała się na drugim miejscu.
Od początku turnieju bardzo pewnie czułam się na macie. Pierwsze 4 walki poszły dokładnie tak, jak sobie zaplanowałam i rozstrzygnęłam je na swoją korzyść w regulaminowym czasie walki. Po walce finałowej pozostaje natomiast niedosyt i sportowe zacięcie, które zamierzam wykorzystać w trakcie bezpośrednich przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, które rozpocznę po kilku dniach odpoczynku - komentuje zawodniczka Kaman Sport Group.
Sukces Angeliki Szymańskiej ma wymiar historyczny. Zdobyty przez nią srebrny medal na mistrzostwach świata uznawany jest za największe osiągnięcie polskiego judo w XXI wieku. To także największy sukces zawodniczki KS Judo Szczepańska Team Włocławek. Jej ostatnim imponującym osiągnięciem był brązowy medal wywalczony podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Montpellier. Za zdobycie wicemistrzostwa Polka zagwarantowała sobie 1400 punktów do światowego rankingu judo.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.