Historyczny sukces polskiej judoczki. Angelika Szymańska wicemistrzynią świata
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
Wspaniałe wieści z Abu Zabi. Polska judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal podczas mistrzostw świata w kategorii 63 kg. Tym sukcesem na stałe zapisała się w historii polskiego judo.
We wtorek 21 maja podczas zmagań na międzynarodowej arenie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Angelika Szymańska wykazała się najwyższą klasą i doskonałą formą. Przyszła reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu nie miała sobie równych.
Polka pokonała przez ippon kolejno Anriquelis Barrios z Wenezueli, Esmigul Kuyulovą z Kazachstanu, a w pojedynku o zwycięstwo w grupie trzecią zawodniczkę światowego rankingu Katharinę Haecker z Australii. W półfinale stanęła naprzeciwko Słowenki Andreji Leski, którą także pokonała przez ippon.
W finale podopieczna KSG „Olympic Dreams” zmierzyła się z Holenderką van Lieshout. Walka była bardzo wyrównana. Rywalka Polki otrzymała ostrzeżenie od sędziów, jednak na pół minuty przed zakończeniem pojedynku wykonała akcję zaliczoną jako waza-ari. Ostatecznie Szymańska musiała uznać wyższość przeciwniczki i tym samym uplasowała się na drugim miejscu.
Od początku turnieju bardzo pewnie czułam się na macie. Pierwsze 4 walki poszły dokładnie tak, jak sobie zaplanowałam i rozstrzygnęłam je na swoją korzyść w regulaminowym czasie walki. Po walce finałowej pozostaje natomiast niedosyt i sportowe zacięcie, które zamierzam wykorzystać w trakcie bezpośrednich przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, które rozpocznę po kilku dniach odpoczynku - komentuje zawodniczka Kaman Sport Group.
Sukces Angeliki Szymańskiej ma wymiar historyczny. Zdobyty przez nią srebrny medal na mistrzostwach świata uznawany jest za największe osiągnięcie polskiego judo w XXI wieku. To także największy sukces zawodniczki KS Judo Szczepańska Team Włocławek. Jej ostatnim imponującym osiągnięciem był brązowy medal wywalczony podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Montpellier. Za zdobycie wicemistrzostwa Polka zagwarantowała sobie 1400 punktów do światowego rankingu judo.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.