Ile medali przywieziemy z Pekinu?
Już w ten piątek rozpoczną się w Pekinie XXIV zimowe Igrzyska Olimpijskie. Kto spośród polskich sportowców ma szanse na medal, gdy Kamil Stoch i pozostali skoczkowie mają problemy z formą? Cztery lata temu z Pjongczangu przywieźliśmy 2 krążki – 1 złoty i 1 brązowy. Jak nasi reprezentanci poradzą sobie tym razem? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali szanse medalowe Polaków. Oto faworyci.
Skoki narciarskie to wciąż mocna strona naszej reprezentacji. Mimo poważnych kłopotów z formą na czele tegorocznych polskich faworytów do medali nadal stoi Kamil Stoch, który zdobył dotychczas w swojej karierze trzy złote krążki. W obecnym sezonie stanął na podium Pucharu Świata w Klingenthal. Choć po tym sukcesie jego dyspozycja znacząco spadła, a do tego musiał jeszcze leczyć kontuzję, to styczniowy odpoczynek od zawodów pozwolił zregenerować siły. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają Stochowi 35% szans na zdobycie jednego z medali na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Będzie miał na to trzy szanse – podczas konkursów indywidualnych na skoczni normalnej i dużej oraz podczas konkursu drużynowego na skoczni dużej.
Panczeniści drugą nadzieją
Drugą medalową szansą jest panczenista Zbigniew Bródka, który wrócił do zawodowego sportu tylko dlatego, by pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Ma na swoim koncie złoty medal w biegu na 1500 metrów z Soczi. Tym razem stanie przed dwiema szansami na poprawienie medalowego dorobku – w biegu masowym oraz w biegu na 1500 metrów. Jest w dobrej formie, o czym świadczy niedawne podium w Pucharze Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają mu 29% szans na uzyskanie miejsca na podium w Pekinie.
Łyżwiarskie sukcesy nie tylko domeną mężczyzn?
Kolejną nadzieją na sukces Polski jest panczenistka Natalia Maliszewska. To 26-letnia zawodniczka, która osiągnęła tytuł wicemistrzyni świata w short tracku w 2018 roku, a rok później została mistrzynią Europy w tej dyscyplinie. Na swoim koncie ma również podium Pucharu Świata. Na poprzednich igrzyskach dotarła do ćwierćfinału, kolejne cztery lata doświadczenia pozwalają jednak sądzić, że wraca wzmocniona i gotowa sięgnąć po nowe sukcesy. W takich nastrojach przystąpi do czterech konkurencji w short tracku – 500, 1000 i 1500 metrów kobiet oraz sztafecie mieszanej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Maliszewska ma 22% szans na zdobycie medalu podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.
Polska na tle innych państw – będzie lepiej niż w Pjongczangu?
W 2018 r. w Pjongczangu pierwsza piątka w klasyfikacji medalowej prezentowała się następująco: Norwegia – 39 medali (14 złotych; 14 srebrnych; 11 brązowych); Niemcy – 31 (14/10/7), Kanada – 29 (11/8/10), Stany Zjednoczone – 23 (9/8/6), Holandia – 20 (8/6/6). Nasza reprezentacja na tym tle nie wypadła rewelacyjnie. Z Korei Południowej udało nam się przywieźć zaledwie dwa medale – 1 złoty i 1 brązowy. Jednak na kilka dni przed rozpoczęciem zmagań w Pekinie analitycy londyńskiej firmy Unibet dają Polsce 55% szans na poprawę tego wyniku, 25% na jego powtórzenie i 17% na gorszy występ. Liczmy, że polscy reprezentanci w Pekinie pozytywnie zaskoczą kibiców.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.