Jakie trasy skiturowe w Polsce wybrać?
Skitury, czyli narty umożliwiające swobodne poruszanie się zimą po górach, z sezonu na sezon zdobywają coraz większe grono sympatyków. Ta forma zimowej aktywności umożliwia wędrowanie, podchodzenie oraz zjazdy na specjalnych nartach - a towarzyszy jej możliwość podziwiania malowniczych zakątków Polski. Redakcja Magazynu Travelist przygotowała krótki przewodnik po najchętniej odwiedzanych przez skiturowców miejscach.
Masyw Śnieżnika na start
Pasmo górskie położone w regionie Kotliny Kłodzkiej jest doskonałym miejscem, by postawić pierwsze kroki na skiturach. Masyw Śnieżnika nie należy do rozległych i trudnych terenów, dlatego też będzie odpowiednią opcją dla początkujących. Wycieczkę warto rozpocząć przy górnej stacji wyciągu na Czarnej Górze. Stamtąd już prosta droga do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, a dalej na należący do Korony Gór Polski Śnieżnik.
Szlakiem Beskidów
Beskidy są zaliczane do niskich gór, dzięki czemu będą odpowiednie dla amatorów, ale też bardziej doświadczonych miłośników skiturów. Trasy prowadzące na Rysiankę lub Turbacz z powodzeniem pokonają debiutanci. Ci drudzy natomiast mogą wybrać szlak z Istebnej do Kubalonki czy z Jaworek do Przełęczy Obidza.
Należy wspomnieć także o często odwiedzanym przez skiturowców Skrzycznem. Przebiega tamtędy popularna 26-kilometrowa trasa, której pokonanie pozwoli na zdobycie kilku szczytów Beskidu Śląskiego. Wycieczkę warto rozpocząć obok Beskid Sport Areny i ruszyć na przykład przez Beskidek, Kotarz, Przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę.
Tatry dla doświadczonych
W Tatrach odnajdą się zaawansowani skiturowcy, od których zakopiańskie szczyty będą wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale też doskonałej orientacji w terenie i umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Szlaki prowadzące z Morskiego Oka na Szpiglasowy Wierch lub Rysy, z Kuźnic na Zawrat lub Kozią Przełęcz czy z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie są przepiękne, ale mogą okazać się dużym wyzwaniem.
Początkujący również znajdą coś dla siebie. Wyprawę mogą rozpocząć w Kuźnicach, kierując się w stronę Hali Gąsienicowej czy Kalatówek, udać się z Zazadniej na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję lub Trasą pod Reglami na Przysłop Miętusi.
Karkonosze na dłużej
Dolny Śląsk, a dokładniej teren Karkonoszy, kryje w sobie trasy rozlokowane na 650-kilometrowej powierzchni Parku Narodowego. Warto się tu wybrać na kilkudniowy wyjazd, bo nie będzie tu trudno o nocleg, a to za sprawą licznych schronisk, które czekają, by przyjąć turystów. Często wybieraną opcją jest wjazd na Kopę i wycieczka do Świątyni Wang lub Śnieżne Kotły ścieżką ze Szklarskiej Poręby, a także odwiedzenie schroniska Jelenka, ze startem z Przełęczy Okraj.
Tajemnicze Bieszczady
Bieszczady przyciągają skiturowców różnorodnymi i urokliwymi trasami. Do najpopularniejszych szlaków należy między innymi wycieczka na Krzemień, Bukowe Berdo, Hyrlatą czy Okrąglik, a także połoniny – Caryńska i Wetlińska. Chętnie odwiedzana jest także Tarnica, czyli najwyższy bieszczadzki szczyt. Można się na niego dostać z Wołosatego, przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec i Halicz. Szlaki w Bieszczadach, choć nie należą do najtrudniejszych, są długie. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem wycieczki i mieć na uwadze odpowiedni ubiór oraz zapas prowiantu.
Więcej informacji o trasach dla skiturowców można znaleźć na stronie https://magazyn.travelist.pl/skitouring-w-polsce-gdzie-wybrac-sie-na-skitury/

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.