Komunikaty PR

Jakie trasy skiturowe w Polsce wybrać?

2022-02-25  |  18:00
Biuro prasowe

Skitury, czyli narty umożliwiające swobodne poruszanie się zimą po górach, z sezonu na sezon zdobywają coraz większe grono sympatyków. Ta forma zimowej aktywności umożliwia wędrowanie, podchodzenie oraz zjazdy na specjalnych nartach - a towarzyszy jej możliwość podziwiania malowniczych zakątków Polski. Redakcja Magazynu Travelist przygotowała krótki przewodnik po najchętniej odwiedzanych przez skiturowców miejscach.

 

Masyw Śnieżnika na start

Pasmo górskie położone w regionie Kotliny Kłodzkiej jest doskonałym miejscem, by postawić pierwsze kroki na skiturach. Masyw Śnieżnika nie należy do rozległych i trudnych terenów, dlatego też będzie odpowiednią opcją dla początkujących. Wycieczkę warto rozpocząć przy górnej stacji wyciągu na Czarnej Górze. Stamtąd już prosta droga do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, a dalej na należący do Korony Gór Polski Śnieżnik.

Szlakiem Beskidów

 

Beskidy są zaliczane do niskich gór, dzięki czemu będą odpowiednie dla amatorów, ale też bardziej doświadczonych miłośników skiturów. Trasy prowadzące na Rysiankę lub Turbacz z powodzeniem pokonają debiutanci. Ci drudzy natomiast mogą wybrać szlak z Istebnej do Kubalonki czy z Jaworek do Przełęczy Obidza.

 

Należy wspomnieć także o często odwiedzanym przez skiturowców Skrzycznem. Przebiega tamtędy popularna 26-kilometrowa trasa, której pokonanie pozwoli na zdobycie kilku szczytów Beskidu Śląskiego. Wycieczkę warto rozpocząć obok Beskid Sport Areny i ruszyć na przykład przez Beskidek, Kotarz, Przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę.

Tatry dla doświadczonych

 

W Tatrach odnajdą się zaawansowani skiturowcy, od których zakopiańskie szczyty będą wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale też doskonałej orientacji w terenie i umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Szlaki prowadzące z Morskiego Oka na Szpiglasowy Wierch lub Rysy, z Kuźnic na Zawrat lub Kozią Przełęcz czy z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie są przepiękne, ale mogą okazać się dużym wyzwaniem.

 

Początkujący również znajdą coś dla siebie. Wyprawę mogą rozpocząć w Kuźnicach, kierując się w stronę Hali Gąsienicowej czy Kalatówek, udać się z Zazadniej na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję lub Trasą pod Reglami na Przysłop Miętusi.

Karkonosze na dłużej

 

Dolny Śląsk, a dokładniej teren Karkonoszy, kryje w sobie trasy rozlokowane na 650-kilometrowej powierzchni Parku Narodowego. Warto się tu wybrać na kilkudniowy wyjazd, bo nie będzie tu trudno o nocleg, a to za sprawą licznych schronisk, które czekają, by przyjąć turystów. Często wybieraną opcją jest wjazd na Kopę i wycieczka do Świątyni Wang lub Śnieżne Kotły ścieżką ze Szklarskiej Poręby, a także odwiedzenie schroniska Jelenka, ze startem z Przełęczy Okraj.

Tajemnicze Bieszczady

 

Bieszczady przyciągają skiturowców różnorodnymi i urokliwymi trasami. Do najpopularniejszych szlaków należy między innymi wycieczka na Krzemień, Bukowe Berdo, Hyrlatą czy Okrąglik, a także połoniny – Caryńska i Wetlińska. Chętnie odwiedzana jest także Tarnica, czyli najwyższy bieszczadzki szczyt. Można się na niego dostać z Wołosatego, przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec i Halicz. Szlaki w Bieszczadach, choć nie należą do najtrudniejszych, są długie. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem wycieczki i mieć na uwadze odpowiedni ubiór oraz zapas prowiantu.

 

Więcej informacji o trasach dla skiturowców można znaleźć na stronie https://magazyn.travelist.pl/skitouring-w-polsce-gdzie-wybrac-sie-na-skitury/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową Biuro prasowe
2024-12-31 | 09:00

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Montis poleca latarkę do biegania Sposób na spalenie świątecznych kilogramów, zwiększenie odporności i wytrzymałości oraz poprawę krążenia, a także humoru. Bieganie
Sport Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
2024-12-31 | 01:00

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa, drużyny rywalizującej w 1. Lidze Kobiet, odwiedziły małych pacjentów w dwóch warszawskich szpitalach - Klinice Pediatrii Państwowego
Sport Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
2024-12-27 | 12:30

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa zawitały do dwóch warszawskich szkół podstawowych - SP 403 i SP 388 - aby podzielić się swoją pasją do sportu i zachęcić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.