Jeden z największych skandali w historii sportu. „Maradona: Upadek”
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Podczas mundialu w 1994 roku, po meczu Argentyny z Nigerią Diego Maradona został poinformowany, że został wylosowany do kontroli antydopingowej. Jego drużyna zwyciężyła 2:1, a legendarny napastnik schodził z boiska z uśmiechem na ustach. W tym momencie nikt jeszcze się nie domyślał, że to początek jednego z największych skandali w historii sportu.
Wynik badania był pozytywny, w organizmie piłkarza wykryto aż pięć zakazanych substancji. Federacja Argentyny natychmiast usunęła Maradonę z kadry, a zawodnik publicznie oskarżył Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), że ta mści się na nim za wcześniejszą krytykę. O kulisach tych wydarzeń opowiada film dokumentalny „Maradona: Upadek”. Produkcja jest już dostępna dla polskich widzów wyłącznie na Viaplay!
Diego Armando Maradona to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych piłkarzy nożnych w historii. Przez wielu jest uznawany za absolutny numer jeden, został zresztą wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA.
Właśnie minęły dwa lata od jego śmierci, a nazwisko Maradona wciąż rozpala skrajne emocje fanów futbolu na całym świecie. Napastnik słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi oraz licznych skandali dotyczących jego życia prywatnego. Jednocześnie ogromny talent „boskiego Diego” poparty ciężką pracą, finezją i twardym charakterem przyniosły Argentynie tytuł mistrzów (1986) i wicemistrzów globu (1990).
Co prawda cztery lata później „Albicelestes” jechali na mundial do USA już nie jako absolutni faworyci do złota, choć ich fani wciąż wierzyli w magię i geniusz 34-letniego wówczas Maradony. Niewielu zwracało uwagę, że przed turniejem ich idol schudł w szybkim tempie z 90 do 77 kilogramów.
Prawdopodobnie dlatego badanie wykazało obecność w organizmie piłkarza pięciu zakazanych substancji: efedryny, fenylopropanoloaminy, pseudoefedryny, non-pseudoefedryny i metylefedryny. Ten tłumaczył, że zażywał leki przeciw alergii, a jednocześnie w słynnym wywiadzie dla argentyńskiej telewizji zaatakował FIFA słynnym stwierdzeniem: „Odcięli mi nogi. Oni mnie wyrzucili z futbolu. Moja dusza jest złamana”.
Rodzima federacja w trybie pilnym wyrzuciła Maradonę z kadry, obawiając się sankcji dla całej reprezentacji. Ostatecznie FIFA ukarała jedynie zawodnika, który został zawieszony na piętnaście miesięcy. Drużyna była jednak całkowicie rozbita, przegrała w ostatnim meczu fazy grupowej z Bułgarią 0:2, a następnie w 1/8 finału z Rumunią 2:3 i pożegnała się z mundialem.
Film „Maradona: Upadek” odsłania kulisy tych wydarzeń. Za reżyserię dokumentu odpowiada zdobywca nagrody Emmy Angus Macqueen, który powiedział: „Obraz Diego Maradony biegnącego jak maniak do kamery podczas Mistrzostw Świata USA 1994 jest ikoniczny. Ułomny geniusz, człowiek rzekomo powracający do swojej najlepszej formy, ale wydający się całkowicie pozbawiony kontroli, targany demonami i pod wpływem narkotyków. Widzimy legendę, która zaraz upadnie. Film „Maradona: Upadek” rzuca wyzwanie ustalonej narracji - jak zawsze w przypadku Maradony, nie zawsze wszystko co widzimy jest pełnym przeglądem sytuacji.”
Produkcja z pewnością zainteresuje każdego fana piłki nożnej. Dokument jest już dostępny dla polskich widzów wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay!
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.